InfrastrukturaCIOPolecane tematy

Hiperkonwergencja: idealna przy konsolidacji lub odnowieniu centrum przetwarzania danych

Executive ViewPoint

Z Piotrem Batorem, Hyperconverged Sales Managerem w Hewlett Packard Enterprise w Polsce rozmawiamy o platformie hiperkonwergentnej bazującej na rozwiązaniach HPE SimpliVity oraz Plexxi; zaletach stosowania platform Hyper Converged Infrastructure; nowych sposobach rozbudowy HPE SimpliVity; zabezpieczeniach używanych w tej platformie oraz planach jej rozwoju.

Hiperkonwergencja: idealna przy konsolidacji lub odnowieniu centrum przetwarzania danych

HPE SimpliVity to rozwiązanie dla firm, które planują konsolidację lub odnowienie serwerowni. Idealne jest też dla klientów, którzy potrzebują platform do systemów krytycznych. Bardzo ważną funkcjonalnością jest zastosowanie RAID-u 5/6 na poziomie pojedynczego węzła, przez co uzyskujemy gwarancję dostępu do danych bez względu na ewentualną awarię jednego czy dwóch dysków, a nawet całego pojedynczego węzła. Cała platforma jest oparta na dyskach flash, co umożliwia osiągnięcie bardzo wysokiej wydajności oraz wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Każda z maszyn wirtualnych jest zabezpieczona na dwóch niezależnych węzłach działających w obrębie klastra. Możemy stworzyć do 96 węzłów, zabezpieczając je w ramach jednego środowiska IT.

Jak według Hewlett Packard Enterprise wygląda koncepcja HCI?

Hiperkonwergencja powstała po to, aby klient mógł otrzymać kompletną infrastrukturę IT – zarówno od strony sprzętowej, jak i programowej. Rozwiązanie to ma być przede wszystkim proste w obsłudze i rozbudowie. Naszą platformę oparliśmy na rozwiązaniu przejętym w roku 2016 wraz z firmą SimpliVity. Dzięki temu pozyskaliśmy unikalną sprzętową technologię deduplikacji i kompresji danych w locie. Technologia ta umożliwia odciążenie pozostałych komponentów, takich jak procesor czy RAM, przez co proces deduplikacji danych nie wpływa bezpośrednio na wydajność całego rozwiązania. Pozwala to na pełną optymalizację kosztów oraz większą utylizację platformy.

Oczywiście nie zawsze klient potrzebuje dedykowanej karty do deduplikacji i kompresji danych. Nie jest ona potrzebna np. przy budowie infrastruktury dla zdalnych oddziałów lub Virtual Desktop Infrastructure – VDI. Dla tego typu rozwiązań stworzyliśmy dedykowane rozwiązanie HPE SimpliVity 2600, oparte na serwerach HPE Apollo 2600. Co ważne, model ten w żadnym przypadku nie traci na wydajności w porównaniu z rozwiązaniem HPE SimpliVity 380. Dowodzą tego m.in. testy naszych platform dla rozwiązań VDI.

Jakie są podstawowe elementy platformy hiperkonwergentnej?

To przede wszystkim moc serwerów, system pamięci masowej, urządzenia sieciowe oraz rozwiązanie do backupu i oprogramowanie, które będzie zarządzać tym procesem. Co ważne, w roku 2018 uzupełniliśmy naszą platformę HPE SimpliVity rozwiązaniami typu Software Defined Networking. W nowej generacji naszej platformy hiperkonwergentnej stanowią one dodatkowy element infrastruktury komponowalnej – Composable Fabric. Dzięki temu – za pomocą jednego okna do zarządzania – można obsługiwać nie tylko serwery i macierze, ale też sieci. Wszystkimi elementami infrastruktury możemy zarządzać z jednego miejsca.

Komu dedykują Państwo systemy HPE SimpliVity i jakie korzyści przynosi zastosowanie platformy hiperkonwergentnej?

Rozwiązanie to jest dla firm, które planują konsolidację lub odnowienie serwerowni. Idealne jest też dla klientów, którzy potrzebują platform dla systemów krytycznych. Bardzo ważną funkcjonalnością jest zastosowanie RAID-u 5/6 na poziomie pojedynczego węzła, przez co uzyskujemy gwarancję dostępu do danych bez względu na awarię jednego, czy dwóch dowolnych dysków, a nawet całego węzła. Tego typu rozwiązania cechują się dużo większym bezpieczeństwem niż technologie konkurencyjne. Cała platforma jest oparta na dyskach flash, co umożliwia osiągnięcie bardzo wysokiej wydajności oraz wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Każda z maszyn wirtualnych jest zabezpieczona na dwóch niezależnych węzłach działających w obrębie klastra. Jeśli więc awarii ulegnie jeden z serwerów, środowisko nadal działa. W ramach pojedynczego klastra możemy stworzyć do 96 węzłów, zabezpieczając je w ramach jednego środowiska IT.

HPE SimpliVity jest w stanie odtwarzać nie tylko maszyny wirtualne, ale nawet pojedyncze pliki. Według badania TechValidate, po wdrożeniu platformy HPE SimpliVity wzrosła z 6% do 63% liczba klientów, którzy odtwarzają środowisko IT zaledwie w ciągu kilku minut. Odtworzenie maszyny wirtualnej o wielkości do 1 TB zajmuje (gwarantujemy to!) maksymalnie 60 sekund, choć średnio jest to zaledwie 20–30 sekund.

Platforma ta – podobnie jak cała infrastruktura hiperkonwergentna – przeznaczona jest również dla małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy te mają ograniczone możliwości kadrowe, dlatego też poszukują prostszych w zarządzaniu rozwiązań IT. SimpliVity jest rozwiązaniem zarządzanym przez pojedynczą konsolę, dzięki której możemy konfigurować oraz monitorować następujące elementy: serwery, współdzieloną pamięć masową, rozwiązania sieciowe, a także tworzyć i monitorować polityki backupu danych.

Jakie jeszcze korzyści oferuje platforma HPE SimpliVity?

SimpliVity – dzięki zastosowanej deduplikacji i kompresji danych – pozwala na oszczędność miejsca nawet o 90% w porównaniu z tradycyjnymi środowiskami IT, w których serwery, macierze i systemy backupu działają niezależnie. Szacując oszczędność miejsca, wliczamy w to zarówno środowisko produkcyjne, jak i to przeznaczone do backupu.

Pojedyncza konsola daje nam pełny nadzór nad backupem i odtworzeniem danych. Za jej pośrednictwem łatwo możemy ustawiać godziny, w których ma się odbywać backup, oraz czas jego retencji. Co ciekawe, im więcej wykonamy backupów, tym większe oszczędności przestrzeni dyskowej, nawet na poziomie 99%. Ważne, abyśmy myśleli o backupie nie tylko w kontekście jednej platformy HPE SimpliVity. Warto mieć również drugą instancję klastra w centrum zapasowym, aby zabezpieczyć się na wypadek awarii podstawowego centrum danych.

Wszystkie wymienione funkcjonalności są dostępne dla klientów już od najmniejszej konfiguracji. Jednocześnie mogą oni – u nas lub u naszych partnerów handlowych – u nas lub u naszych partnerów handlowych – przetestować omówione funkcjonalności przetestować omówione funkcjonalności naszej platformy hiperkonwergentnej. Zdarza się też, że klienci niekoniecznie chcą, w ramach testów, wstawiać dodatkową maszynę do własnego centrum danych, wtedy proponujemy zdalny dostęp do środowiska, na którym klient będzie w stanie przetestować wszystkie funkcje HPE SimpliVity.

W jaki sposób można rozbudowywać platformy hiperkonwergentne?

Bardzo łatwo możemy dostawić kolejny węzeł, podpiąć go do pracującego klastra i uruchomić w ciągu kilku minut. Gdy zaś potrzebujemy dodatkowej mocy obliczeniowej, możemy rozbudowywać platformę HPE SimpliVity o zewnętrzne serwery – rack, blade, a nawet HPE Synergy. Wszystko nadal będzie zabezpieczane na bazie rozwiązania SimpliVity.

Klienci, którzy będą chcieli rozbudować swoją konfigurację HPE SimpliVity o konkretne moduły, otrzymają już w lutym tego roku taką możliwość, dzięki czemu będziemy mogli rozbudować platformę o dodatkowe dyski, RAM czy procesor.

Proces backupu w HPE SimpliVity opiera się na metadanych. Co to znaczy?

Aby uprościć mechanizm składowania danych pomiędzy wieloma nodami, od wielu lat w systemach macierzowych są stosowane metadane, które ułatwiają dostęp do prawdziwych bloków danych. Metadane to mapa drogowa dla macierzy, jak dotrzeć do konkretnego miejsca.

Jak zabezpieczane są metadane?

Przechowywane są w trzech miejscach – pojedynczym węźle klastra na dyskach, na których przechowywane są dane, na karcie SimpliVity oraz na jednej z partycji na dyskach, na których znajduje się system operacyjny. Przy dwóch węzłach jest to więc sześć miejsc.

Jak wyglądają plany rozwoju HPE SimpliVity?

Rozwiązanie HPE SimpliVIty, jak sama nazwa wskazuje ma upraszczać administrowanie systemem, dlatego też chcemy zaimplementować to rozwiązanie do przyszłych generacji serwerów oferowanych przez HPE. Wspieramy dwóch wiodących producentów wirtualizacji, czyli VMware VSphere oraz Microsoft Hyper-V i na tych dwóch wirtualizatorach się skupimy.

Co warto podkreślić, klienci, którzy do tej pory korzystali z rozwiązań SimpliVity opartych na konkurencyjnych serwerach – otrzymują pełne wsparcie. Mogą też rozbudowywać łatwo środowisko IT, dodając do dotychczasowych węzłów nowe, oparte na serwerach HPE.

Artykuł ukazał się na łamach Magazynu ITwiz nr. 1/2019.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *