Artykuł z magazynu ITwizAdvertorialBiznesStrefa IFSRozwiązaniaPolecane tematy

Innowacyjne podejście do wizualizacji danych w IFS Applications
Advertorial

Advertorial
Dzisiejsze technologie pozwalają – praktycznie w czasie rzeczywistym – dostarczyć właściwe informacje użytkownikom biznesowym. W obliczu presji na podjęcie trafnej decyzji w krótkim czasie, dużego znaczenia nabiera forma i zakres prezentacji danych.

Innowacyjne podejście do wizualizacji danych w IFS Applications<br><span class=sponsorowany> Advertorial</span>Przykładowy kokpit menedżerski w środowisku IFS Manufacturing Visualizer

W dobie ogromnego natłoku informacji, które docierają do każdego z nas, coraz istotniejsza staje się selekcja tych najistotniejszych. W szczególności ma to znaczenie w zastosowaniach biznesowych, gdzie potrzeba szybkiego podejmowania decyzji idzie w parze z potrzebą zoptymalizowania procesów biznesowych. Kwestia selekcji oraz przejrzystej prezentacji danych w znacznym stopniu wpływa na efektywność realizowanych działań. Dzięki przemyślanemu podejściu do kwestii prezentacji i wizualizacji danych możliwe stają się ograniczenie liczby błędów, skrócenie czasu reakcji na zauważone nieprawidłowości, a także – ułatwienie wielu użytkownikom codziennej pracy.

Jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów

W ramach nowoczesnych systemów wspierających zarządzanie – obok prostych wizualizacji – dostępne są dziś szerokie możliwości w zakresie tworzenia złożonych, interaktywnych wizualizacji oraz czytelnych systemów ostrzegania wizualnego. Ich funkcjonalność nie jest jednak przeznaczona wyłącznie dla kadry menedżerskiej. Wynika to z faktu, że rozbudowana funkcjonalność warstwy prezentacji danych – zarezerwowana wcześniej dla użytkowników oprogramowania klasy Business Intelligence – jest dziś dostępna także w ramach systemów ERP czy EAM.

W wiele interesujących rozwiązań ułatwiających poznanie oraz interpretację aktualnych danych biznesowych wyposażony został system IFS Applications. To wysoce zintegrowane oprogramowanie dysponuje innowacyjnymi rozwiązaniami, pozwalającymi na przekazanie potrzebnych pracownikom informacji w sposób przystępny, a zarazem ograniczony do niezbędnego minimum. „Jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów, a właściwie dobrana wizualizacja pozwala szybko zauważyć istotne tendencje w danych, które pozostawałyby prawdopodobnie nieodkryte przy tradycyjnej, liczbowej prezentacji. Wynikają z tego dwa fakty. Po pierwsze, istotne jest, aby ułatwić graficzną prezentację danych w możliwie szerokim zakresie. Po drugie, aby łatwo można było adaptować sposób wizualizacji do charakteru informacji” – mówi Bartłomiej Denkowski, Presales Manager w IFS Poland.

Funkcje analityki operacyjnej dostępne w środowisku IFS Applications:
• rozbudowane możliwości wizualizacji danych,
• zintegrowane mechanizmy analityki biznesowej,
• dedykowane elementy analityczne ułatwiające rozwiązywanie problemów,
• dopasowane do ról biznesowych kokpity menedżerskie,
• interaktywne wizualizacje wbudowane w funkcje biznesowe,
• wizualizacje wbudowane w model nawigacji i działania systemu.

IFS Lobby – dostosowanie prezentacji danych do roli użytkowników

Podstawowym i uniwersalnym narzędziem ułatwiającym wgląd w przebieg procesów biznesowych za
sprawą przejrzystych wizualizacji danych jest IFS Lobby. Moduł ten stanowi graficzne narzędzie prezentacji danych odpowiadających typowym rolom użytkowników biznesowych. Zapewniając łatwy wgląd w dane, ułatwia podejmowanie działań odpowiadających obowiązkom pracowników zajmujących różne stanowiska. Za pośrednictwem IFS Lobby zakres oraz formę prezentowanych danych można również łatwo dostosowywać do potrzeb.

Innowacyjne podejście do wizualizacji danych w IFS Applications<br><span class=sponsorowany> Advertorial</span>Przykład wspierającego procesy zakupowe kokpitu IFS Lobby

„IFS Lobby jest doskonałym przykładem interaktywnej wizualizacji, która pozwala szybko i efektywnie realizować działania w dowolnym obszarze IFS Applications 9. Polega to na tym, że bezpośrednio w strukturę interfejsu każdego użytkownika IFS Applications wbudowana jest możliwość prezentowania jednego lub wielu kokpitów, na które składają się tzw. kafelki. Każdy z nich może prezentować dowolne dane przetwarzane w naszym systemie – zarówno w postaci graficznej, tabelarycznej, jak i wskaźnikowej”– podkreśla Bartłomiej Denkowski. Funkcjonalność IFS Lobby umożliwia podjęcie odpowiedniej reakcji bezpośrednio z poziomu kokpitu. „Każda z wizualizacji może prowadzić po kliknięciu myszką do ekranu operacyjnego, pozwalającego na wykonanie odpowiedniego działania” – wyjaśnia Bartłomiej Denkowski. Ergonomia i intuicyjność obsługi takich narzędzi ma istotne znaczenie dla efektywności wykorzystania rozbudowanych funkcjonalności dzisiejszych systemów biznesowych.

Lepsze wizualizacje to lepsze decyzje

Do najnowszej wersji systemu IFS Applications wprowadzono wiele dodatkowych funkcji ułatwiających podejmowanie działań i decyzji na podstawie wizualizacji. Jedną z nich jest funkcja Quick Charts, pozwalająca na zaprezentowanie dowolnych, widocznych na ekranie informacji w formie wykresu. Ułatwia to m.in. szybką analizę trendów. „Bardziej wymagającym użytkownikom zapewniamy też narzędzie, które wykorzystując powszechną znajomość Microsoft Excel, pozwala na budowanie na bazie IFS Business Analytics dowolnych raportów i analiz. Nie jest przy tym wymagana znajomość struktur danych, gdyż analityk opiera się na wstępnie przetworzonych kostkach analitycznych, których ponad setka dostarczana jest w standardowej wersji systemu”– zapewnia Bartłomiej Denkowski.

Warstwa interaktywnej prezentacji danych jest jednym z najważniejszych obszarów strategii rozwoju oprogramowania IFS. Stanowi też wyróżnik i filar konkurencyjności systemu IFS Applications. Kluczowym obszarem wykorzystania potencjału interaktywnych wizualizacji mają być też aplikacje mobilne, komplementarne wobec flagowego rozwiązania IFS. Systematycznie rozwijane są również nowe mechanizmy prezentacji danych przeznaczone dla kadry menedżerskiej. „Intensywnie rozwijamy IFS Enterprise Operational Intelligence. Jest to platforma zarządcza analityki operacyjnej, która rezyduje ponad naszym rozwiązaniem ERP i ma możliwość wizualizacji danych pochodzących z wielu źródeł” – wyjaśnia Bartłomiej Denkowski. Co ważne, rozwiązanie IFS Enterprise Operational Intelligence zapewnia możliwość kompleksowej i ukierunkowanej na realizację celów biznesowych eksploracji danych dotyczących przebiegu procesów w firmie.

Wyspecjalizowane wizualizacje dla produkcji
Oprogramowanie IFS wspiera mechanizmy zaawansowanej prezentacji danych w specjalistycznych obszarach, takich jak zarządzanie majątkiem przedsiębiorstwa czy planowanie i harmonogramowanie produkcji. Przykład IFS Wizualizator Produkcji pokazuje, jak istotne usprawnienia mogą wynikać z zastosowania funkcji interaktywnych wizualizacji dostosowanych do specyfiki pracy nad planami produkcji. „Wizualizator Produkcji to specjalistyczny rodzaj kokpitu ukierunkowany na przekrojowe zarządzanie zleceniami produkcyjnymi. Jest on naprawdę prosty w obsłudze – użytkownik wyszukuje na standardowym ekranie operacyjnym IFS pulę zleceń produkcyjnych, które go interesują – wg daty, grupy produktów, statusu itp. Następnie jednym przyciskiem zamienia tabelkę z danymi na interaktywny kokpit prezentujący wskazaną informację w niemal dowolnej formie graficznej” – zapewnia Bartłomiej Denkowski.

Prezentowane za pośrednictwem rozwiązania IFS Wizualizator Produkcji dane mogą dotyczyć m.in. obciążeń maszyn i ludzi, dostępności materiałowej lub szczegółowego harmonogramu zleceń czy operacji. Jednocześnie poszczególne wizualizacje są interaktywne i mogą być wykorzystywane do zmiany zaplanowanych operacji, a także do łatwego uzyskania bardziej precyzyjnych operacji. „Bezpośrednio na wykresach można wykonać wiele typowych akcji – aktywować lub wstrzymać zlecenie, utworzyć zapotrzebowanie zakupu materiałów, podejrzeć powiązane z procesem produkcyjnym grafiki czy przejść do szczegółowych ekranów operacyjnych” – podsumowuje Bartłomiej Denkowski.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *