SprzętBranża ITRynek

Intel wprowadza nowy procesor do obsługi sztucznej inteligencji

Przedstawiciele firmy Intel zaprezentowali układ o nazwie Gaudi2, który został zaprojektowany pod kątem wsparcia dla obliczeń typowych dla zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją. Jak donosi Reuters, jest to już druga generacja procesora rozwijanego dotąd pod marką Habana Labs. Rozszerzając ofertę rozwiązań dedykowanych do zastosowań z zakresu AI, Intel chce wzmocnić swoją pozycję na rynku zdominowanym obecnie przez koncern Nvidia.

Intel wprowadza nowy procesor do obsługi sztucznej inteligencji

Zastosowania związane ze sztuczną inteligencją to jeden z najszybciej rozwijających się obszarów rynku centrów danych. Nie dziwi więc ogromna skala inwestycji przeznaczonych na rozwój technologii wspierających takie zastosowania. Najwięksi producenci mikroprocesorów poza własnymi pracami badawczo-rozwojowymi inwestują także w przejęcia mniejszych producentów innowacyjnych rozwiązań z zakresu przetwarzania AI. Jednym z takich dostawców jest izraelski startup Habana Labs, który w 2019 roku został nabyty przez koncern Intel. Wartość transakcji sięgnęła 2 mld USD. Obecnie to właśnie eksperci z tego zespołu są odpowiedzialni za najnowszy układ firmy Intel wyspecjalizowany w przetwarzaniu AI. Znany jako Gaudi2 procesor jest dwa razy szybszy niż poprzedni chip tego rodzaju firmy Habana i został wyprodukowany w technologii 7-nm. Firma Intel wprowadziła także nowy układ o nazwie Greco, przeznaczony do pracy w trybie wnioskowania, wykorzystujący algorytm sztucznej inteligencji do przewidywania lub identyfikowania obiektów.

Rozszerzając ofertę rozwiązań dedykowanych do zastosowań z zakresu AI, Intel chce wzmocnić swoją pozycję na rynku rozwiązań wyspecjalizowanych pod kątem zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją. Przedstawiciele koncernu Intel zapowiadają też dalszy rozwój dedykowanego oprogramowania wspierającego obliczenia typowe dla rozwiązań opartych na mechanizmach AI. W odróżnieniu od rozwiązań konkurencyjnych, platforma programowa koncernu Intel ma bazować na otwartych standardach.

Aktualnie wiodącym dostawcą procesorów wykorzystywanych na potrzeby operacji typowych dla rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję jest firma Nvidia. Opracowana przez tego producenta architektura CUDA (Compute Unified Device Architecture) pozwala na wykorzystanie mocy obliczeniowej procesorów wielordzeniowych, w tym GPU, do rozwiązywania ogólnych problemów numerycznych w sposób zrównoleglony, zapewniający większą wydajność przetwarzania niż jest to możliwe przy wykorzystaniu tradycyjnych, sekwencyjnych architektur.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *