Biznes

Internet Rzeczy szansą dla polskich firm

Transport i logistyka, przemysł, handel detaliczny to trzy sektory gospodarki, które mają w największym stopniu skorzystać na wykorzystaniu rozwiązań zaliczanych do Internetu Rzeczy.

Internet Rzeczy szansą dla polskich firm

Zdaniem większości uczestników tegorocznej konferencji Cisco Forum trend Internet of Things istotnie wpłynie na strategię biznesową polskich firm – i to w perspektywie trzech najbliższych lat. Według 37% ankietowanych po rozwiązania z zakresu IoT sięgać będą firmy reprezentujące sektor transportu i logistyki. Zdaniem 33% badanych takie technologie w perspektywie trzech lat znajdą zastosowanie w przemyśle, a także – jak deklaruje taki sam odsetek ankietowanych – w handlu detalicznym. Internet Rzeczy ma wpłynąć także na rozwój sektora usług finansowych i sektor publiczny – m.in. za sprawą rozwoju tzw. inteligentnych miast.

Wnioski z badania przeprowadzonego przez organizatorów Cisco Forum w dużej mierze pokrywają się z opiniami analityków firmy McKinsey & Company. Ich zdaniem Polska ma szansę na podwojenie obecnego tempa wzrostu gospodarczego w oparciu o nowe technologie. Taka ścieżka w perspektywie 10 lat miałaby przyczynić się do zwiększenia PKB naszego kraju w przeliczeniu na liczbę mieszkańców do poziomu Hiszpanii, Portugalii, czy Włoch.

„Naszym zdaniem Internet Rzeczy będzie odgrywał kluczową rolę w realizacji scenariusza aspiracyjnego. Aby tak się stało, potrzebny jest rozwój i wdrażanie technologii, które z jednej strony pozwolą połączyć ze sobą niepołączone do tej pory elementy fizycznego świata, a z drugiej umożliwią biznesowe wykorzystanie ogromnej ilości generowanych w ten sposób danych. Dotyczy to całej gospodarki, w tym sektorów niekojarzonych tradycyjnie z nowoczesnymi technologiami, jak np. górnictwo czy energetyka, w których korzyści z Internetu Rzeczy mogą być również bardzo wyraźnie odczuwalne” – mówi Dariusz Fabiszewski, dyrektor generalny Cisco Polska.

Wśród czynników hamujących rozwój infrastruktury IoT wymieniane są m.in. kwestie budżetowe, brak świadomości potencjału biznesowego Internetu Rzeczy, a także potrzeba zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa całej infrastruktury. Jednocześnie, zdaniem ankietowanych uczestników konferencji Cisco, największe znaczenie dla rozwoju Internetu Rzeczy w ich firmach będą miały kwestie związane z mobilnością, przetwarzaniem chmurowym oraz analizą dużych zbiorów danych. W badaniu ankietowym Cisco wzięło udział ok. 900 menedżerów i specjalistów IT biorących udział w 17. edycji Cisco Forum i reprezentujących największe polskie firmy oraz instytucje publiczne.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *