Biznes

Internet Rzeczy szansą dla polskich firm

Transport i logistyka, przemysł, handel detaliczny to trzy sektory gospodarki, które mają w największym stopniu skorzystać na wykorzystaniu rozwiązań zaliczanych do Internetu Rzeczy.

puzzle

Zdaniem większości uczestników tegorocznej konferencji Cisco Forum trend Internet of Things istotnie wpłynie na strategię biznesową polskich firm – i to w perspektywie trzech najbliższych lat. Według 37% ankietowanych po rozwiązania z zakresu IoT sięgać będą firmy reprezentujące sektor transportu i logistyki. Zdaniem 33% badanych takie technologie w perspektywie trzech lat znajdą zastosowanie w przemyśle, a także – jak deklaruje taki sam odsetek ankietowanych – w handlu detalicznym. Internet Rzeczy ma wpłynąć także na rozwój sektora usług finansowych i sektor publiczny – m.in. za sprawą rozwoju tzw. inteligentnych miast.

Wnioski z badania przeprowadzonego przez organizatorów Cisco Forum w dużej mierze pokrywają się z opiniami analityków firmy McKinsey & Company. Ich zdaniem Polska ma szansę na podwojenie obecnego tempa wzrostu gospodarczego w oparciu o nowe technologie. Taka ścieżka w perspektywie 10 lat miałaby przyczynić się do zwiększenia PKB naszego kraju w przeliczeniu na liczbę mieszkańców do poziomu Hiszpanii, Portugalii, czy Włoch.

„Naszym zdaniem Internet Rzeczy będzie odgrywał kluczową rolę w realizacji scenariusza aspiracyjnego. Aby tak się stało, potrzebny jest rozwój i wdrażanie technologii, które z jednej strony pozwolą połączyć ze sobą niepołączone do tej pory elementy fizycznego świata, a z drugiej umożliwią biznesowe wykorzystanie ogromnej ilości generowanych w ten sposób danych. Dotyczy to całej gospodarki, w tym sektorów niekojarzonych tradycyjnie z nowoczesnymi technologiami, jak np. górnictwo czy energetyka, w których korzyści z Internetu Rzeczy mogą być również bardzo wyraźnie odczuwalne” – mówi Dariusz Fabiszewski, dyrektor generalny Cisco Polska.

Wśród czynników hamujących rozwój infrastruktury IoT wymieniane są m.in. kwestie budżetowe, brak świadomości potencjału biznesowego Internetu Rzeczy, a także potrzeba zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa całej infrastruktury. Jednocześnie, zdaniem ankietowanych uczestników konferencji Cisco, największe znaczenie dla rozwoju Internetu Rzeczy w ich firmach będą miały kwestie związane z mobilnością, przetwarzaniem chmurowym oraz analizą dużych zbiorów danych. W badaniu ankietowym Cisco wzięło udział ok. 900 menedżerów i specjalistów IT biorących udział w 17. edycji Cisco Forum i reprezentujących największe polskie firmy oraz instytucje publiczne.

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *