PracaBranża ITRynek

Jak wygląda nowa rzeczywistość w sektorze IT?

Choć pracodawcy z branży IT w Polsce stosunkowo dobrze poradzili sobie z nowymi wyzwaniami to sektor usług IT nie pozostał obojętny na wpływ pandemii. Koronawirus spowodował również kryzys w IT, choćby poprzez wstrzymanie podwyżek i awansów u 42% specjalistów, a co trzeciego eksperta (38%) dotknęły zmiany w umowie z pracodawcą (na poziomie wynagrodzenia, realizowanych projektów czy formy umowy) – wynika z najnowszego raportu Devire „Branża IT w nowej rzeczywistości”.  

Jak wygląda nowa rzeczywistość w sektorze IT?

Główne zmiany jakie odczuły sektory rynku IT dotyczą pracy zdalnej oraz wynagrodzenia. Zatrudnienie w sektorze IT obrazuje się następująco: 84% ankietowanych przeszło na home office, a jak już wspomniano, blisko połowie specjalistów wstrzymano podwyżki. I choć 64% respondentów zadeklarowało, że pandemia nie miała wpływu na poziom ich uposażenia, to jednak 1/5 menedżerów otrzymało niższe wynagrodzenie. Najczęściej zmniejszało się ono średnio o 15-20% – zadeklarowało tak 23% respondentów. Z kolei 10-15% mniejszą pensję dostało 22% ankietowanych.

Z badania Devire wynika, że w czasie pandemii pracodawcy zmagają się również z wyzwaniem, którym jest przesuwanie w czasie lub zamykanie projektów (24%). Jak wskazują autorzy raportu, na dwa nowe projekty przypadało nawet pięć zlikwidowanych. Dochodzi także do zmniejszenia zakresu danego projektu lub obniżenia wynagrodzenia za jego wykonanie.

Bierność w poszukiwaniu pracy

Rotacja i częste zmiany projektów były dotychczas niejako wpisane w DNA pracy w branży IT. Jak się okazuje, po wybuchu pandemii COVID-19 chęć do zmian znacząco zmalała. Choć specjaliści IT przyznają, że są otwarci na nowe wyzwania zawodowe, to 43% z nich czeka, aż pracodawca przedstawi im atrakcyjną ofertę, czytamy w raporcie Devire. Analiza rynku IT wskazuje też na to, że jednocześnie mniej ekspertów z branży aktywnie szuka pracy – 23% ankietowanych w 2020 roku, względem 34% w roku 2019. Badani wskazują również, że nie szukają pracy i nie chcą zmieniać obecnej – 17% w tym roku, względem 12% rok wcześniej.

Jak wygląda nowa rzeczywistość w sektorze IT?

Co ciekawe, największą bierność w poszukiwaniu pracy wykazują osoby młode, na stanowiskach juniorskich – 64% respondentów z tej grupy przyznaje, że czeka na ofertę pracodawcy. Z kolei największą aktywność wykazują managerowie i project managerowie – co trzeci z nich aktywnie szuka pracy (33%). Może to wynikać ze wspomnianego przesuwania lub zupełnego zamykania projektów, uważają autorzy raportu.

Zwiększa się elastyczność co do formy zatrudnienia

Choć nadal najpopularniejszą formą umowy w sektorze IT jest umowa o pracę – wskazuje na to 52% badanych – to sami pracownicy coraz chętniej wybierają elastyczne formy zatrudnienia. Po wybuchu pandemii nawet 47% ekspertów z branży wybrałoby zatrudnienie w branży IT w Polsce na umowę B2B względem 41% ankietowanych, którzy aktualnie świadczą usługi w tej formie

“Powyższe dane pokazują, że pracodawca, który chce pozyskać najlepsze talenty z rynku IT, powinien stworzyć atrakcyjną ofertę zarówno dla grupy specjalistów zainteresowanych umową o pracę, jak i dla kontraktorów świadczących swoje usługi w oparciu o umowy B2B. Chociaż początkowo w obliczu pandemii część kontraktorów mogła poszukiwać większej stabilności gwarantowanej przez umowę o pracę, to jednak efekt okazał się krótkotrwały” – komentuje Grzegorz Opala, Executive Manager w Devire.

Rynek pracy zdalnej

Jak wskazują twórcy badania, w wyniku pandemii zwiększyły się oczekiwania pracowników jeśli chodzi o wybór miejsca pracy. Nastąpił większy podział sektora IT. Po powrocie do biur elastyczność w kwestii wykonywanych obowiązków chce mieć już 94% ankietowanych. Co trzeci respondent (35%) chciałby pracować zdalnie w pełnym wymiarze, nawet jeżeli firmy wrócą do swoich siedzib.

Okazuje się, że chęć do pracy zdalnej zależy od obszaru pracy i specyfiki wykonywanych obowiązków. I tak, 70% osób pracujących w obszarze security chciałoby pracować w pełni zdalnie nawet po powrocie do biur. Na drugim miejscu znaleźli się software developerzy (42%), czytamy w raporcie.

Badanie „Branża IT w nowej rzeczywistości” zrealizowano wśród specjalistów i managerów oraz liderów organizacji – odpowiedzi udzieliło 426 respondentów z branży IT. Ankietę przeprowadzono w okresie od czerwca do sierpnia 2020 roku i objęła ona całą Polskę.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *