CyberbezpieczeństwoPolecane tematy

Jak zapewnić bezpieczeństwo systemów przemysłowych SCADA

Systemy SCADA są włączane do infrastruktury, której – przez wzgląd na powszechne dziś oczekiwania biznesowe – nie da się w pełni odizolować od środowisk publicznych. To zwiększa liczbę zagrożeń, na które są one narażone. Sprawdź, w jaki sposób efektywnie ochronić systemy SCADA i wyciągać wnioski z wykrytych incydentów bezpieczeństwa? Weź udział w bezpłatnym webinarium.

Jak zapewnić bezpieczeństwo systemów przemysłowych SCADA

Systemy SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) projektowane pod kątem wykorzystania w wyizolowanych środowiskach produkcyjnych najczęściej nie są wyposażone w dedykowane mechanizmy bezpieczeństwa. Do niedawna sam fakt oddzielenia infrastruktury krytycznej od środowisk biznesowych uznawano za najlepsze – i często jedyne – zabezpieczenie.

Obecnie, chęć jak najpełniejszego wykorzystania potencjału rozwiązań klasy SCADA na poziomie zarządzania całą organizacją wymaga zintegrowania krytycznej infrastruktury przemysłowej z rozwiązaniami wspierającymi procesy biznesowe. Efektem są coraz częstsze ataki na infrastrukturę firm energetycznych (ostatnio wirus miał być powodem braku prądu w 24 z 81 prowincji kraju), czy zakładów przemysłowych (wstrzymujące ich działanie na kilka dni).

Wg danuch z raportu Dell Security Annual Threat Report, o ile w styczniu 2013 roku było ok. 163 tys. ataków wymierzonych w systemy SCADA, tak w styczniu 2014 roku zanotowano ich już 675 tys.!

Przemysłowe systemy sterowania i zarządzania odpowiedzialne za monitorowanie i administrowanie krytycznymi infrastrukturami – w takich obszarach jak energetyka, gazownictwo, wodociągi, czy transport – przestały być systemami wyizolowanymi i stały się częścią większych infrastruktur działających w oparciu o protokół IP. Taka ewolucja usprawniła działanie oraz zarządzanie przemysłowymi systemami sterowania jednocześnie eksponując je na zagrożenia, przed którymi ochrona nie jest możliwa bez dodatkowego wsparcia.

Przeczytaj również
VeeamON Tour Poland 2020: Jak zarządzać danymi w środowiskach chmury obliczeniowej i multicloud

25% ataków na systemy SCADA wykorzystuje luki w zakresie obsługi bufora pamięci. Natomiast 9% z nich bazuje na niewłaściwej walidacji danych wejściowych. Hakerzy wykorzystują też błędy w zarządzaniu zasobami systemów SCADA, czy błędy w systemach kontroli uprawnień.

Koncepcję skutecznego i kompleksowego zabezpieczenia przemysłowych systemów sterowania oraz infrastruktury krytycznej SCADA w oparciu o najnowsze technologie firmy McAfee przedstawi Michał Przygoda,  Sales Systems Engineer w firmie McAfee. McAfee jest w stanie zapewnić nie tylko wysoki poziom bezpieczeństwa infrastrukturom krytycznym, ale również dostarczyć narzędzi pozwalających na podjęcie natychmiastowych działań prewencyjnych oraz wykonanie szybkich i szczegółowych analiz wykrytych incydentów bezpieczeństwa.

Do udziału w webinarium w szczególności zapraszamy przedstawicieli kadry kierowniczej, dyrektorów i pracowników działów IT oraz osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i sprawne funkcjonowanie systemów przemysłowych w przedsiębiorstwach produkcyjnych, a także firmach z sektora gazownictwa i energetyki.

Zapraszamy do rejestracji na bezpłatne webinarium na stronie http://www.e-webinaria.pl/events/skuteczna-ochrona-infrastruktury-krytycznej/.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *