Branża ITRynek

Jak zatrudnić specjalistę IT z Ukrainy?

Poradnik o powyższym tytule przygotowali wspólnymi siłami: serwis Bulldogjob, kancelaria KPPW Legal&Tax oraz ukraińska firma Infopulse. Twórcy chcą w ten sposób wspomóc polskich pracodawców w szybkim i sprawnym zatrudnianiu specjalistów z Ukrainy.

Jak zatrudnić specjalistę IT z Ukrainy?

Nie jest tajemnicą, że zapotrzebowanie na specjalistów IT stale rośnie. I tak, biuro statystyczne U.S. Labor przewiduje, że do 2030 roku ich niedobór podwoi się – obecnie wskazują deficyt rzędu 40 mln pracowników. Według statystyk Developer Nation w III kwartale 2021 roku na świecie mieliśmy 26,8 mln aktywnych programistów. Warto też dodać, że zgodnie z prognozami Gartnera, do 2025 roku 51% budżetów IT zostanie przekierowana na rozwiązania chmurowe.

Rynek IT w Ukrainie uważany jest za jeden z najbardziej rozwiniętych i jednocześnie najszybciej rozwijających się w całej Europie. W kraju tym działa około 5000 firm IT, a dokładna liczba specjalistów waha się między 200 000 a 220 000, w zależności od branych pod uwagę badań, wskazują przedstawiciele Infopulse. Dotychczas tamtejsi specjaliści pracowali w dużych firmach czysto outsourcingowych, integrowali systemy, tworzyli startupy technologiczne oraz inkubatory przedsiębiorczości R&D. Według Infopulse do najpopularniejszych języków programowania w Ukrainie należą: Java, C#, JavaScript, PHP oraz Pyton.

Co znajdziesz w poradniku?

Z poradnika “Jak zatrudnić specjalistę IT z Ukrainy?” można dowiedzieć się m.in. jakie dokumenty są niezbędne do zatrudnienia legalnie specjalisty z Ukrainy, jak przejść sprawnie przez cały proces w urzędach oraz jakie formy zatrudnienia można zaoferować. Ujęto również odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania:

  • jak sprawdzić, czy obywatel Ukrainy przebywa w Polsce legalnie?
  • co, jeśli obywatel Ukrainy nie posiada odpowiedniej pieczątki w paszporcie?
  • o czym warto pamiętać przy zawieraniu umowy z obywatelem Ukrainy?
  • w jaki sposób powiadomić o zatrudnieniu obywatela Ukrainy właściwy Urząd Pracy?

Bezpłatny poradnik można pobrać tu.

Portal Bulldogjob dodał również na swoim job boardzie możliwość zaznaczenia przez pracodawców specjalnego filtru “otwartość na pracowników z Ukrainy”, dzięki czemu oferty pracy wyróżniają się na tle pozostałych odpowiednim oznaczeniem i można je wyizolować od pozostałych. Również w profilach firm można uzupełnić szczegółowe informacje o pakietach relokacyjnych, jeśli pracodawca takowe przewiduje.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *