PracaRynekPolecane tematy

Już 83% pracowników chce prawnie zagwarantowanej pracy zdalnej

Wprowadzenie w co drugiej firmie w Polsce pracy zdalnej w różnym wymiarze zmieniło podejście pracowników do tej formy pracy. Jak wynika z najnowszego badania zleconego przez Personnel Service, nawet 8 na 10 osób, które wykonywały lub nadal wykonują swoje obowiązki zdalnie, chce, żeby home office był gwarantowany ustawowo. Okazuje się, że pracownicy nie są jednak zbyt wymagający. Dla 37% zatrudnionych wystarczający wymiar czasu pracy zdalnej, który powinno gwarantować prawo to jeden dzień w tygodniu. Rocznie to ok. 50 dni robocze.

Już 83% pracowników chce prawnie zagwarantowanej pracy zdalnej

Pracę zdalną od marca, kiedy w Polsce zaczęły obowiązywać pierwsze obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, wprowadziła połowa pracodawców. Najczęściej na tę praktykę decydowali się średni przedsiębiorcy (58%), natomiast 42% organizacji w ogóle nie miało możliwości pracy w trybie home office. Jak czytamy we wspomnianym badaniu, obecnie pracuje w ten sposób 28% pracowników. Reszta albo wróciła do biur, albo wykonuje swe obowiązki w trybie hybrydowym, czyli częściowo w domu, a częściowo w biurze.

Praca zdalna to domena osób z wyższym wykształceniem, które mieszkają w największych polskich miastach, wskazują autorzy analizy. „Z naszego badania wynika, że 42% pracowników z wyższym wykształceniem deklaruje, iż aktualnie pracuje zdalnie, w porównaniu do 15% osób z średnim wykształceniem oraz 7% osób z wykształceniem podstawowym. Dodatkowo, 39% obecnie pracujących zdalnie mieszka w mieście powyżej 500 tys. mieszkańców. Na wsi w ten sposób pracuje mniej, bo co czwarta osoba” – zauważa Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

Home office potrzebuje odpowiednich rozwiązań prawnych

Co trzecia osoba uważa, że home office powinien być prawem pracownika gwarantowanym ustawowo. Ten odsetek rośnie wraz z coraz większym doświadczeniem pracy zdalnej – już 47% będących obecnie na home office chce regulacji prawnych, wynika z badania. Kolejne 33% osób twierdzi, że optymalne jest obecne rozwiązanie, gdzie praca zdalna to przywilej zależny od decyzji pracodawcy. Okazuje się też, że wielu z nas nie ma jeszcze zdania w tej kwestii (34%).

Eksperci rynku pracy są zgodni, że pracę zdalną należy uregulować. Home office postrzegano dotychczas w kategorii benefitu, a teraz taka forma stała się rzeczywistością wielu Polaków. „I ta rzeczywistość jest bardzo złożona. Pojawiły się kwestie m.in. partycypowania pracodawców w kosztach, oddelegowania na pracę zdalną czy wypadków na home office. Nie można tych zagadnień zostawić bez odpowiednich rozwiązań, które dla wszystkich będą jasne” – mówi Krzysztof Inglot.

Już 37% osób, które chciałyby pracy zdalnej gwarantowanej przez prawo, jest za możliwością wykonywania jej raz w tygodniu (ok. 50 dni roboczych rocznie). Za tą opcją najczęściej opowiadały się osoby młode w wieku 18-24 i 25-34 lat (kolejno 45% i 47%). Co piąta osoba uważa z kolei, że opcja pracy zdalnej wystarczyłyby przez 20-26 dni w roku, czyli tyle, ile przewidzianego urlopu. Home office w wymiarze jednego dnia miesięcznie odpowiadałaby 6% ankietowanych, a 30% osób nie ma zdania w tej kwestii, czytamy w raporcie.

40% osób robi nadgodziny podczas pracy zdalnej

Spośród osób, które pracowały lub nadal pracują zdalnie, co druga wykonuje swoje codzienne obowiązki elastycznie, w zależności od potrzeb. W praktyce często oznacza to niestety pracę non stop. To paradoks pracy zdalnej, dzięki której m.in. nie tracimy czasu na dojazdy do biura, ale wcale nie mamy więcej swobody. Już 40% osób podczas home office robi nadgodziny – co czwarty zatrudniony poświęca na pracę dodatkowe 1-4 godziny tygodniowo, a co szósty powyżej tego czasu, wskazują twórcy badania. Obowiązki w sposób zdalny w standardowym wymiarze czasu pracy wykonywało lub nadal wykonuje z kolei 56% pracowników.

Z badania wynika, że najmocniej granicę w czasie pracy wyznaczają sobie osoby w wieku 35-44 lat. Aż 61% osób w tym przedziale wiekowym pracowało na home office w sztywnych godzinach. „Inne grupy wiekowe mają z tym więcej problemu, dlatego większość z nas nie marzy o tym, by przejść całkowicie na pracę zdalną. Idealny wymiar to jeden dzień w tygodniu, uregulowany i zagwarantowany prawnie” – podsumowuje Krzysztof Inglot.

Badanie zlecone przez Personnel Service przeprowadzono w listopadzie 2020 roku metodą CAWI na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1049 osób.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *