PracaRynekPolecane tematy

Już 83% pracowników chce prawnie zagwarantowanej pracy zdalnej

Wprowadzenie w co drugiej firmie w Polsce pracy zdalnej w różnym wymiarze zmieniło podejście pracowników do tej formy pracy. Jak wynika z najnowszego badania zleconego przez Personnel Service, nawet 8 na 10 osób, które wykonywały lub nadal wykonują swoje obowiązki zdalnie, chce, żeby home office był gwarantowany ustawowo. Okazuje się, że pracownicy nie są jednak zbyt wymagający. Dla 37% zatrudnionych wystarczający wymiar czasu pracy zdalnej, który powinno gwarantować prawo to jeden dzień w tygodniu. Rocznie to ok. 50 dni robocze.

Już 83% pracowników chce prawnie zagwarantowanej pracy zdalnej

Pracę zdalną od marca, kiedy w Polsce zaczęły obowiązywać pierwsze obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, wprowadziła połowa pracodawców. Najczęściej na tę praktykę decydowali się średni przedsiębiorcy (58%), natomiast 42% organizacji w ogóle nie miało możliwości pracy w trybie home office. Jak czytamy we wspomnianym badaniu, obecnie pracuje w ten sposób 28% pracowników. Reszta albo wróciła do biur, albo wykonuje swe obowiązki w trybie hybrydowym, czyli częściowo w domu, a częściowo w biurze.

Praca zdalna to domena osób z wyższym wykształceniem, które mieszkają w największych polskich miastach, wskazują autorzy analizy. „Z naszego badania wynika, że 42% pracowników z wyższym wykształceniem deklaruje, iż aktualnie pracuje zdalnie, w porównaniu do 15% osób z średnim wykształceniem oraz 7% osób z wykształceniem podstawowym. Dodatkowo, 39% obecnie pracujących zdalnie mieszka w mieście powyżej 500 tys. mieszkańców. Na wsi w ten sposób pracuje mniej, bo co czwarta osoba” – zauważa Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

Przeczytaj również
Lenovo bezpłatnie przedłuża gwarancję na wszystkie urządzenia

Home office potrzebuje odpowiednich rozwiązań prawnych

Co trzecia osoba uważa, że home office powinien być prawem pracownika gwarantowanym ustawowo. Ten odsetek rośnie wraz z coraz większym doświadczeniem pracy zdalnej – już 47% będących obecnie na home office chce regulacji prawnych, wynika z badania. Kolejne 33% osób twierdzi, że optymalne jest obecne rozwiązanie, gdzie praca zdalna to przywilej zależny od decyzji pracodawcy. Okazuje się też, że wielu z nas nie ma jeszcze zdania w tej kwestii (34%).

Eksperci rynku pracy są zgodni, że pracę zdalną należy uregulować. Home office postrzegano dotychczas w kategorii benefitu, a teraz taka forma stała się rzeczywistością wielu Polaków. „I ta rzeczywistość jest bardzo złożona. Pojawiły się kwestie m.in. partycypowania pracodawców w kosztach, oddelegowania na pracę zdalną czy wypadków na home office. Nie można tych zagadnień zostawić bez odpowiednich rozwiązań, które dla wszystkich będą jasne” – mówi Krzysztof Inglot.

Już 37% osób, które chciałyby pracy zdalnej gwarantowanej przez prawo, jest za możliwością wykonywania jej raz w tygodniu (ok. 50 dni roboczych rocznie). Za tą opcją najczęściej opowiadały się osoby młode w wieku 18-24 i 25-34 lat (kolejno 45% i 47%). Co piąta osoba uważa z kolei, że opcja pracy zdalnej wystarczyłyby przez 20-26 dni w roku, czyli tyle, ile przewidzianego urlopu. Home office w wymiarze jednego dnia miesięcznie odpowiadałaby 6% ankietowanych, a 30% osób nie ma zdania w tej kwestii, czytamy w raporcie.

Przeczytaj również
14 kwietnia 2021 oficjalnie uruchomiony zostanie region Google Cloud Warszawa

40% osób robi nadgodziny podczas pracy zdalnej

Spośród osób, które pracowały lub nadal pracują zdalnie, co druga wykonuje swoje codzienne obowiązki elastycznie, w zależności od potrzeb. W praktyce często oznacza to niestety pracę non stop. To paradoks pracy zdalnej, dzięki której m.in. nie tracimy czasu na dojazdy do biura, ale wcale nie mamy więcej swobody. Już 40% osób podczas home office robi nadgodziny – co czwarty zatrudniony poświęca na pracę dodatkowe 1-4 godziny tygodniowo, a co szósty powyżej tego czasu, wskazują twórcy badania. Obowiązki w sposób zdalny w standardowym wymiarze czasu pracy wykonywało lub nadal wykonuje z kolei 56% pracowników.

Z badania wynika, że najmocniej granicę w czasie pracy wyznaczają sobie osoby w wieku 35-44 lat. Aż 61% osób w tym przedziale wiekowym pracowało na home office w sztywnych godzinach. „Inne grupy wiekowe mają z tym więcej problemu, dlatego większość z nas nie marzy o tym, by przejść całkowicie na pracę zdalną. Idealny wymiar to jeden dzień w tygodniu, uregulowany i zagwarantowany prawnie” – podsumowuje Krzysztof Inglot.

Badanie zlecone przez Personnel Service przeprowadzono w listopadzie 2020 roku metodą CAWI na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1049 osób.

Tagi

Komentarze

Dodaj także na LinkedIn feed

Powered by WP LinkPress