PracaProgramowanieRynek

Kto zarabia 15 tys. zł miesięcznie w branży IT?

Programiści, którzy chcą pracować na kontraktach B2B mogą obecnie liczyć na minimum 15 tys. zł brutto. Takich ofert proponowanych przez agencje rekrutacyjne jest na rynku nawet 80% – wynika z najnowszych danych dotyczących wynagrodzeń oraz oczekiwań wobec specjalistów z branży IT, zebranych przez szkołę programowania online Kodilla.com za okres od marca 2020 roku do dziś.

Kto zarabia 15 tys. zł miesięcznie w branży IT?

Rynek pracy od lat walczy z niedoborem specjalistów zajmujących się nowymi technologiami – dlatego też organizacje prześcigają się oferując wysokie pensje czy dodatkowe benefity. Nawet trwający obecnie kryzys covidowy nie obniżył znacząco ani komfortu pracy, ani zarobków pracowników tej branży.

„Programiści to jeden z niewielu zawodów, którego skutki pandemii albo nie dosięgnęły, albo dosięgnęły w bardzo niewielkim stopniu. Mimo trudnej sytuacji gospodarczej średni wzrost wynagrodzeń w tym sektorze – począwszy od marca 2020 do dziś – wynosi optymistyczne 5-10%. Poza tym, aż 18% specjalistów IT deklaruje, że ich zarobki w tym okresie wzrosły” – komentuje Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania online Kodilla.com.

Dla kogo oferty za 15k?

Zarobki w branży IT różnią się w zależności od formy zatrudnienia. W wypadku umów o pracę, 60-70% ofert proponowanych przez agencje czy portale rekrutacyjne dotyczą stanowisk z wynagrodzeniem rzędu od 15 tys. zł wzwyż. Okazuje się, że najwięcej takich propozycji jest dla kandydatów posiadających co najmniej 4-5-letnie doświadczenie w branży oraz rozległą wiedzę na temat rozwiązań komercyjnych. Zdarzają się także organizacje, które oferują wyższe pobory – nawet do 18 tys. zł brutto.

Na jeszcze więcej ofert mogą liczyć programiści, którzy chcą pracować na kontraktach B2B. Propozycji pracy, za którą pensja zaczyna się od 15 tys. zł brutto, jest wspomniane już nawet 80%. Takie wynagrodzenia oferowane są zazwyczaj ekspertom na poziomie regular oraz senior, którzy posiadają co najmniej 3-letnie doświadczenie w branży. Są też wyjątki od tej reguły.

Kto zarabia 15 tys. zł miesięcznie w branży IT?

„Ogólna tendencja jest taka, że programista, który chce zarabiać na umowie B2B 15 tys. zł i więcej, powinien posiadać od 3 do 5 lat doświadczenia. Zdarza się jednak, że programista z 2-letnim doświadczeniem otrzyma wynagrodzenie na podobnym poziomie. Wszystko zależy od technologii, w której programuje” – tłumaczy Anastasia Kotliarenko z firmy Devire.

Kto zarabia 15 tys. zł miesięcznie w branży IT?

Magdalena Szabelska, managerka w zespole rekrutacji i kontraktów IT w międzynarodowej agencji zatrudnienia Randstad zauważa, że zarobki od 15 tys. zł wzwyż dotyczą zwykle najbardziej pożądanych profili kandydatów, do których trudno dotrzeć. „Z naszej perspektywy ok. 70% ofert pracy dla programistów dotyczy stanowisk, na których można zarobić powyżej 15 tys. zł miesięcznie. Dotyczy to testerów automatycznych, programistów Java i .NET z przynajmniej 3-letnim doświadczeniem, a także specjalistów o kompetencjach regular i senior z obszaru big data oraz IT security” – dodaje.

Oczekiwane wymagania

W  wypadku Javy wymagane są zazwyczaj konkretne wersje tego języka – 7, 8, 11 lub nowsze. Dodatkowo kandydat powinien znać frameworki: Spring, Hibernate, bazy danych SQL, NoSQL. Zdarza się również, że mile widziane jest doświadczenie w konkretnej branży (bankowej, finansowej, ubezpieczeniowej). Z kolei w przypadku Frontendu, najczęściej występuje kombinacja technologii JavaScript, CSS, HTML + Angular albo React.js. A jeśli chodzi o C++, są to najczęściej C/C++, Linux, Git, Gitlab, Unit testing – wskazują eksperci.

Pomimo wymienionych wyżej języków cały czas na popularności zyskuje Python, technologie mobile dla Androida i iOS oraz wspominany React.js. Oczywiście, oprócz stricte technicznych wymagań, pracodawcy zwracają uwagę na osobowość kandydata, cechy miękkie oraz znajomość języka angielskiego, która jest teraz warunkiem koniecznym.

Freelancer też ma szansę na 15k

Okazuje się, że nawet nie nawiązując stałej współpracy z firmą IT można zarobić 15 tys. zł miesięcznie. Kodilla.com poprosiła o aktualne dane portal Useme.com, serwis ułatwiający rozliczanie usług freelancerskich. W przypadku programistów tylko w ciągu ostatniego roku umów o dzieło na 15 tys. zł lub więcej było 45.

„Oczywiście to nie to samo co etat, ale praca jako wolny strzelec to większa swoboda. Taki programista jest znacznie bardziej niezależny. I choć freelance nie gwarantuje, że tak dobre zarobki będą regularne, to jednak z naszych obserwacji wynika, że mogą być powtarzalne. Jeśli programista wykona swoje obowiązki w satysfakcjonujący firmę sposób, będzie mógł liczyć na ciągłość” – komentuje Robert Włodarek z Useme.com.

Wysokość średnich zarobków w IT

Według danych portalu No Fluff Jobs, mediana najniższych proponowanych zarobków w przypadku umowy B2B w pierwszym półroczu 2020 roku wyniosła 12 tys. zł (+ VAT), podczas gdy w analogicznym okresie roku poprzedniego było to 10 tys. zł (+VAT). W wypadku najwyższych pensji mediana wyniosła 17,6 tys. zł (+ VAT), a więc o 10% więcej niż rok wcześniej. W przypadku umów o pracę (UoP) oferowane wynagrodzenie specjalistów w branży IT w analizowanym okresie 2020 roku wynosiło od 8,9 do 13,2 tys. zł brutto i było kilka procent wyższe niż w roku ubiegłym.

Według przedstawicieli No Fluff Jobs, najbardziej poprawiły się w ostatnim czasie pensje tzw. midów. Na umowach B2B proponowano im między 9 a 14 tys. zł (+ VAT), podczas gdy rok temu przedział ten wynosił 8-13 tys. zł. Na umowie o pracę wynagrodzenie midów waha się natomiast między 8 a 12 tys. zł brutto. Juniorzy mogą obecnie liczyć na wynagrodzenia w przedziale od 4 do 7 tys. zł (+ VAT) na B2B, a na umowie o pracę od 4 do 6,3 tys. zł brutto. Z kolei seniorzy mogą liczyć dalej na najwyższe wynagrodzenia w branży, które wynoszą od 15 do nawet 20 tys. zł (+ VAT) na B2B oraz 13-18 tys. zł brutto na umowach o pracę – podają specjaliści No Fluff Jobs.

Na najlepsze wynagrodzenia od lat mogą liczyć również programiści znający język Java. Według najnowszego raportu Sedlak & Sedlak, mediana miesięcznych wynagrodzeń dla programisty wkraczającego na rynek pracy (Junior Java Developer) wynosi 5,6 tys. zł brutto (na umowie o pracę). Programista z doświadczeniem (tzw. mid) w zależności od rodzaju umowy, zarabia już 8,5-11,9 tys. zł, natomiast pensje seniorów sięgają 15 tys. zł.

Mediana miesięcznych wynagrodzeń całkowitych wypłaconych programistom Java na różnych poziomach organizacji (w PLN / brutto)

Kto zarabia 15 tys. zł miesięcznie w branży IT?

Raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT – 2020 – wiosna

Jak komentują eksperci z Kodilla.com, pomimo panującej pandemii rynek IT zdaje się być wciąż nieugięty, a oczekiwania wraz z proponowanym wynagrodzeniem nie odbiegają od dotychczasowych standardów. „Programiści z odpowiednimi kwalifikacjami i pożądanymi na rynku technologiami wciąż mogą liczyć na stabilność i poczucie bezpieczeństwa, również pod względem wynagrodzenia. Natomiast najbardziej doświadczeni specjaliści wciąż pozostają w gronie pracowników wynagradzanych znacznie lepiej niż inne grupy zawodowe. Osiągając zarobki rzędu kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie wciąż mogą liczyć na podwyżki” – podsumowuje Magdalena Rogóż.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *