AplikacjeCIO

Microsoft rozpoczyna testy Windows Server 2019

Uczestnicy programu Windows Insider mogą już pobrać wydanie testowe najnowszej wersji systemu operacyjnego Windows Server 2019. Przedstawiciele koncernu Microsoft ujawnili jednocześnie jakie nowe funkcjonalności zostaną wprowadzone do serwerowego środowiska operacyjnego Windows, a także – jak mogą zmienić się zasady licencjonowania systemu. Premiera Windows Server 2019 zapowiadana jest na drugą połowę roku.

Microsoft rozpoczyna testy Windows Server 2019

Dostępne publicznie wydanie testowe Windows Server 2019 oznaczono symbolem Preview Build 17623. Jest to pierwsza odsłona systemu Windows Server 2019 Long-Term Servicing Channel (LTSC), czyli wydania zawierającego zarówno komponenty Desktop Experience, jak i Server Core, które z założenia ma być aktualizowane stosunkowo rzadko – za wyjątkiem niezbędnych poprawek dotyczących bezpieczeństwa oraz stabilności. Takie podejście ma uprościć m.in. pracę administratorów środowisk serwerowych. Równolegle udostępniono też testową wersję wydania Windows Server SAC, czyli Semi-Annual Channel, które będzie aktualizowane w przybliżeniu co pół roku.

Przedstawiciele koncernu Microsoft apelują do testerów, by podczas sprawdzania możliwości i funkcji wydania testowego skupili się na dwóch głównych aspektach – procesie aktualizacji wcześniejszych wydań Windows Server (2012 R2, Server 2016) do Windows Server 2019 oraz kompatybilności używanych przez nich aplikacji z nowym systemem.

Wśród nowości, które mają się pojawić w kolejnym wydaniu serwerowego środowiska operacyjnego firmy Microsoft, najistotniejsze będą m.in. zaawansowany mechanizm ochrony przed złośliwym oprogramowaniem Windows Advanced Threat Protection (ATP), a także nowe narzędzia i zabezpieczenia pozwalające na ochronę wirtualnych środowisk, funkcja szyfrowania określonych segmentów sieci oraz nowych rozwiązania do monitorowania zasobów i diagnostyki.

Wiadomo już, że nowy system będzie wspierany przez Microsoft przez 10 lat od premiery – na tych samych zasadach, co wszystkie inne biznesowe produkty firmy, oferowane w ramach standardowej licencji. I tak, przez 5 lat świadczone będzie tzw. pełne wsparcie, zaś przez kolejne 5 – rozszerzone. To oznacza, że Windows Server 2019 będzie otrzymywał aktualizacje w przybliżeniu do końca roku 2028.

Zapowiedzi przedstawicieli firmy Microsoft pozwalają jednak sądzić, że wraz z premierą Windows Server 2019 nastąpi wzrost cen licencji. „Jest wysoce prawdopodobne, że zdecydujemy się na zwiększenie cen licencji CAL – Windows Server Client Access Licensing (CAL). Wkrótce postaramy się podać więcej informacji na ten temat” – napisano na firmowym blogu Microsoft.

Więcej informacji na temat Windows Server 2019 znaleźć można w serwisie Windows Blog.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *