Cyberbezpieczeństwo

Mniej haseł, więcej ransomware i AI – prognozy cyberzagrożeń na 2024 rok

W nadchodzącym roku cyberprzestępcy będą korzystać z coraz sprytniejszych sposobów, aby próbować uzyskać dostęp do zasobów firm i instytucji z całego świata. Jak wskazują specjaliści Sophos, m.in. nasilą się ataki na łańcuchy dostaw oraz te z wykorzystaniem złośliwych serwerów proxy. Spodziewać się można również odczuwalnego wpływu działalności hakerów na codzienne życie społeczeństwa. Nie zmieni się natomiast tylko jedno: atakującym wciąż będzie chodziło wyłącznie o pieniądze.

Mniej haseł, więcej ransomware i AI – prognozy cyberzagrożeń na 2024 rok

Przyszłoroczny krajobraz zagrożeń nie będzie znacząco różnił się od sytuacji, którą eksperci ds. cyberbezpieczeństwa obserwowali w 2023 roku. Dlatego podstawą skutecznej obrony wciąż będzie łatanie luk w zabezpieczeniach, które tak chętnie wykorzystują atakujący oraz wdrażanie uwierzytelniania wieloskładnikowego. To ostatnie, jak przekonują eksperci Sophos, zmusza hakerów do kreatywności.

“Poziom bezpieczeństwa firm znacząco wzrasta, gdyż coraz więcej przedsiębiorstw stosuje uwierzytelnianie wieloskładnikowe. Jednocześnie jest to powód, dla którego cyberprzestępcy zaczęli opracowywać nowe metody, takie jak kradzież plików cookie. Tym samym firmy były i wciąż będą narażone na całą gamę zagrożeń. Od ataków socjotechnicznych mających na celu wyłudzenie loginów, przez masowe wysyłanie powiadomień z prośbą o przyznanie dostępu do zasobów, po wspomniane przejmowanie plików cookie” – tłumaczy Chester Wisniewski, dyrektor ds. technologii w firmie Sophos.

Specjalista dodaje, że w 2024 roku będzie można także zaobserwować przykłady wykorzystania przez hakerów serwerów proxy. Dzięki nim cyberprzestępcy mogą niepostrzeżenie przekierowywać ruch użytkowników przez spreparowane serwery umożliwiające im przechwycenie cennych danych, np. loginów i haseł dostępu. Takie grupy jak LAPSU$ i Scattered Spider z powodzeniem wykorzystały tę technikę, by zaatakować kilka bardzo dużych przedsiębiorstw. Można zakładać, że w niedalekiej przyszłości inni cyberprzestępcy również pójdą w ich ślady.

Ransomware, sztuczna inteligencja i pożegnanie z hasłami

Ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie służące cyberprzestępcom do szyfrowania plików dla okupu, stało się zmorą firm i instytucji pożytku publicznego na całym świecie. Według przewidywań, w przyszłym roku rządy z całego świata podejmą działania na rzecz walki z „epidemią ransomware”, która generuje olbrzymie straty dla państw i przedsiębiorstw. “Moim zdaniem wkrótce zobaczymy, jak niektóre kraje będą próbowały zdelegalizować płacenie hakerom okupu” – uważa Chester Wisniewski.

W odchodzącym 2023 roku nie było chyba branży, na którą nie wpłynąłby gwałtowny rozwój narzędzi korzystających ze sztucznej inteligencji. AI na dobre zadomowiła się również w cyberbezpieczeństwie. Już teraz wykorzystuje się ją do wykrywania anomalii w dużych zbiorach danych, np. w dziennikach telemetrycznych z monitoringu firmowych sieci. Tym samym sztuczna inteligencja może szybciej zauważyć np. próbę ataku i zaalarmować o niej człowieka, do którego będzie należała decyzja o właściwym zareagowaniu na taki sygnał. W najbliższej przyszłości AI prawdopodobnie odciąży zespoły ds. cyberbezpieczeństwa, sprawiając, że staną się one skuteczniejsze w obronie chronionych zasobów.

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe, choć skutecznie utrudniające życie hakerom, nie jest jednak doskonałe, gdyż wciąż bazuje na hasłach. Kody dostępu mogą zostać przejęte przez cyberprzestępców stosujących różne metody phishingu (wyłudzania danych). Specjaliści ds. bezpieczeństwa zachęcają więc, aby tam, gdzie jest to już możliwe, stosować klucze dostępu. Logowanie przy ich użyciu pozwala na uwierzytelnianie z wykorzystaniem czujnika biometrycznego na posiadanym urządzeniu mobilnym. W ten sposób można bezpiecznie korzystać z poczty elektronicznej i mediów społecznościowych oraz robić zakupy online.

“Zadaniem specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa jest przyspieszenie wdrażania tych narzędzi. W ten sposób możemy uczynić cyfrowy świat bezpieczniejszym dla wszystkich. Najskuteczniejsza forma ochrony to taka, która nie wymaga od użytkowników odbywania szkoleń i myślenia o bezpieczeństwie. Dlatego tak ważne jest upraszczanie złożonych procesów oraz automatyzacja np. aktualizacji oprogramowania” – podsumowuje ekspert Sophos.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *