MENU

Nadchodzi największa dotąd fuzja na rynku półprzewodników

29 maja 2015Polecane tematy, Rynek

Singapurska firma Avago Technologies zapłaci ok. 37 mld USD za przejęcie firmy Broadcom znanej głównie z produkcji układów do obsługi transmisji danych. Będzie to najdroższa dotąd fuzja dwóch producentów półprzewodników – i kolejna tego typu transakcja w ostatnich miesiącach.

procesor_mikro

Broadcom to obecnie jeden z największych producentów półprzewodników na świecie. Spółka specjalizuje się przede wszystkim w układach wykorzystywanych do obsługi szerokopasmowej i bezprzewodowej transmisji danych. Układy Broadcom wykorzystują m.in. producenci urządzeń mobilnych – z firmami Apple, Samsung i Amazon na czele. W swojej 23-letniej historii firma Broadcom przejęła ok. 50 innych podmiotów. Teraz sama stanie się własnością singapurskiego konkurenta – Avago Technologies.

Historia Avago Technologies sięga 1961 roku – spółka bezpośrednio wywodzi się z działu wyspecjalizowanego w produkcji mikroprocesorów HP. W 1999 roku, w ramach zmian w strukturze koncernu HP dział związany z produkcją układów półprzewodnikowych został wydzielony do spółki Agilent Technologies. Dziesięć lat temu, z inicjatywy funduszu inwestycyjnego Silver Lake Partners i w ramach kolejnych podziałów i zmian organizacyjnych spółka przyjęła obecną nazwę. Oferta Avago Technologies obejmuje dziś m.in. układy związane z transmisją światłowodową, obsługą wyświetlaczy LED i czujników optycznych, a także układów transmisji radiowej i mikrofalowej. Spółka produkuje też układy wykorzystywany w pamięciach masowych oraz komputerach osobistych.

Eksperci oceniają, że dzięki przejęciu firmy Broadcom singapurska spółka będzie miała szanse na znaczne wzmocnienie pozycji na rynku – powszechnych w większości dzisiejszych urządzeń mobilnych – układów związanych z transmisją danych. Avago Technologies wzmocni również swoją pozycję jako dostawca układów szeroko wykorzystywanych w ramach infrastruktury IT typowej dla wielu dzisiejszych przedsiębiorstw – także w kontekście modelu cloud computing. W efekcie singapurska spółka – dotąd relatywnie mało znana na światowych rynkach – dołączy do grona największych producentów półprzewodników.

Co ważne, zapowiedziana fuzja będzie kolejną tego typu transakcją ogłoszoną w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Przykładowo, w marcu przedstawiciele kierownictwa NXP Semiconductors zapowiedzieli chęć przejęcia firmy Freescale Semiconductor. Wartość transakcji to niecałe 12 mld USD. Nieoficjalnie wiadomo również, że koncern Intel od kilku miesięcy prowadzi – obecnie już dość zaawansowane – rozmowy na temat przejęcia firmy Altera. Wedle najnowszych doniesień wartość transakcji może wynieść 15 mld USD.

The following two tabs change content below.
Piotr Waszczuk

Piotr Waszczuk

Zastępca redaktora naczelnego ITwiz. O rynku nowych technologii pisze od 12 lat. Autor publikacji, wywiadów, artykułów oraz opracowań dotyczących trendów i wydarzeń rynku IT, a także systemów wspierających biznes oraz nowych technologii. Redaktor prowadzący Raporty ITwiz poświęcone technologii in-memory oraz rozwiązaniom cloud computing. Autor licznych relacji z konferencji branżowych, publikacji analitycznych, materiałów typu case study i tłumaczeń.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »