RynekPolecane tematy

Nadchodzi największa dotąd fuzja na rynku półprzewodników

Singapurska firma Avago Technologies zapłaci ok. 37 mld USD za przejęcie firmy Broadcom znanej głównie z produkcji układów do obsługi transmisji danych. Będzie to najdroższa dotąd fuzja dwóch producentów półprzewodników – i kolejna tego typu transakcja w ostatnich miesiącach.

Nadchodzi największa dotąd fuzja na rynku półprzewodników

Broadcom to obecnie jeden z największych producentów półprzewodników na świecie. Spółka specjalizuje się przede wszystkim w układach wykorzystywanych do obsługi szerokopasmowej i bezprzewodowej transmisji danych. Układy Broadcom wykorzystują m.in. producenci urządzeń mobilnych – z firmami Apple, Samsung i Amazon na czele. W swojej 23-letniej historii firma Broadcom przejęła ok. 50 innych podmiotów. Teraz sama stanie się własnością singapurskiego konkurenta – Avago Technologies.

Historia Avago Technologies sięga 1961 roku – spółka bezpośrednio wywodzi się z działu wyspecjalizowanego w produkcji mikroprocesorów HP. W 1999 roku, w ramach zmian w strukturze koncernu HP dział związany z produkcją układów półprzewodnikowych został wydzielony do spółki Agilent Technologies. Dziesięć lat temu, z inicjatywy funduszu inwestycyjnego Silver Lake Partners i w ramach kolejnych podziałów i zmian organizacyjnych spółka przyjęła obecną nazwę. Oferta Avago Technologies obejmuje dziś m.in. układy związane z transmisją światłowodową, obsługą wyświetlaczy LED i czujników optycznych, a także układów transmisji radiowej i mikrofalowej. Spółka produkuje też układy wykorzystywany w pamięciach masowych oraz komputerach osobistych.

Eksperci oceniają, że dzięki przejęciu firmy Broadcom singapurska spółka będzie miała szanse na znaczne wzmocnienie pozycji na rynku – powszechnych w większości dzisiejszych urządzeń mobilnych – układów związanych z transmisją danych. Avago Technologies wzmocni również swoją pozycję jako dostawca układów szeroko wykorzystywanych w ramach infrastruktury IT typowej dla wielu dzisiejszych przedsiębiorstw – także w kontekście modelu cloud computing. W efekcie singapurska spółka – dotąd relatywnie mało znana na światowych rynkach – dołączy do grona największych producentów półprzewodników.

Co ważne, zapowiedziana fuzja będzie kolejną tego typu transakcją ogłoszoną w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Przykładowo, w marcu przedstawiciele kierownictwa NXP Semiconductors zapowiedzieli chęć przejęcia firmy Freescale Semiconductor. Wartość transakcji to niecałe 12 mld USD. Nieoficjalnie wiadomo również, że koncern Intel od kilku miesięcy prowadzi – obecnie już dość zaawansowane – rozmowy na temat przejęcia firmy Altera. Wedle najnowszych doniesień wartość transakcji może wynieść 15 mld USD.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *