InfrastrukturaRynek

Nokia inwestuje w sieci Wi-Fi typu mesh

Do końca marca zakończyć ma się proces przejęcia przez Nokię amerykańskiej firmy Unium, która specjalizuje się w sieciach Wi-Fi mesh (tzw. sieciach kratowych). Rozwiązania Unium mają zapewnić maksymalnie stabilny dostęp do sieci bezprzewodowych w domach lub przestrzeniach publicznych. Dla Nokii przejęcie firmy rozwijającej technologie z dziedziny sieci mesh Wi-Fi jest ważnym krokiem na drodze do budowy kompletnego portfolio rozwiązań sieciowych.

Nokia inwestuje w sieci Wi-Fi typu mesh

Rozwiązania mesh Wi-Fi postrzegane są jako remedium na typowe bolączki związane z wdrażaniem klasycznych sieci Wi-Fi, budowanych w oparciu o pojedyncze punkty dostępowe czy routery. W tradycyjnych sieciach głównym problem jest nierówna dystrybucja sygnału sieci – w jednych miejscach jest on silny i stabilny, w innych słabszy i nierównomierny – jakość sygnału sieci bezprzewodowych zależy bowiem m.in. od odległości danego urządzenia od routera, warunków architektonicznych, interferencji i wielu innych czynników. W sieciach kratowych zasada budowy sieci jest inna – tam na całym terenie objętym zasięgiem (np. w biurze, czy mieszkaniu) rozmieszczony jest system współpracujących ze sobą nadajników, w 100 proc. pokrywający daną lokalizację odpowiednio stabilnym sygnałem sieciowym.

Założona przed 16 laty w Seattle firma Unium tworzy rozwiązania z dziedziny mesh Wi-Fi przeznaczone do zastosowań komercyjnych – np. dla operatorów telekomunikacyjnych. Jej technologia jest hybrydowa, pozwala użytkownikom na korzystanie zarówno z łączności bezprzewodowej w systemie kratowym (i to z szybkością sięgającą 1 Gb/s), jak i standardu Ethernet. Przedstawiciele firmy wyjaśniają, że taka sieć cały czas dopasowuje się do potrzeb użytkowników i aktualnego obciążania – technologia Unium stale monitoruje zapotrzebowanie na sieć wszystkich podłączonych urządzeń i modyfikuje parametry sieci tak, by sprawnie obsłużyła wszystkie tablety, smartfony, komputery itp. Warto dodać, że z rozwiązań firmy korzystał np. koncern Google, a także amerykański Departament Obrony Narodowej.

Nokia już zapowiada, że rozwiązania Unium doskonale wpasują się w ofertę jej produktów dla biznesu – choć mają one też posłużyć do budowy silnej pozycji firmy w segmencie rozwiązań WiFi dla użytkowników domowych. “Dostępne obecnie rozwiązania Wi-Fi mają wiele wad – są podatne na problemy urządzeń obiorczych, interferencje, luki w zasięgu czy ograniczenia transferu. Dzięki włączeniu w nasze struktury Unium, będzie w stanie zaoferować użytkownikom rozwiązania o najwyższej jakości, znacznie bardziej efektywne niż obecnie dostępne aplikacje mesh Wi-Fi” – podkreśla Federico Guillén, prezes działu Fixed Networks w firmie Nokia.

Warto dodać, ze sieci kratowe postrzegane są także jako kluczowy element infrastruktury niezbędnej do budowy systemów smart home czy Internetu Rzeczy, w których stabilny, niezakłócony dostęp do Internetu jest dla wszystkich urządzeń (nie tylko komputerów czy smartfonów, ale również licznych sensorów, czy systemów domowej automatyki) kluczowy do sprawnego funkcjonowania całego systemu.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *