Cloud computingRynek

PKO Faktoring przeniesie swoje zasoby IT do chmury publicznej

Projekt obejmujący migrację, wsparcie oraz monitoring środowiska na platformie Microsoft Azure, zrealizowany zostanie wspólnie z Chmurą Krajową. Nowy model działania IT zapewnić ma spółce możliwości innowacyjnego rozwoju oraz wzrost bezpieczeństwa przy redukcji kosztów modernizacji infrastruktury – poinformowali przedstawiciele PKO Faktoring.

PKO Faktoring przeniesie swoje zasoby IT do chmury publicznej

Zgodnie z umową podpisaną z Chmurą Krajową, wszystkie aplikacje, z których korzysta spółka zostaną zmigrowane do chmury obliczeniowej do końca 2022 roku. Jak poinformowali przedstawiciele PKO Faktoring, przy podejmowaniu decyzji istotne były aspekty kosztowe oraz potrzeba redukcji długu technologicznego.

“W ciągu ostatnich trzech lat zwiększyliśmy liczbę obsługiwanych klientów ponad cztery razy i potroiliśmy poziom ich finansowania. Wszystkie istotne parametry biznesowe wzrosły od kilkudziesięciu do kilkuset procent. Mamy również ambitne plany na przyszłość. W związku z tym szukamy rozwiązań technologicznych zapewniających skalowanie wydajności. Chmura obliczeniowa jest dla nas naturalnym wyborem” – skomentował Piotr Mierzejewski, prezes PKO Faktoring.

Do chmury publicznej zostaną przeniesione wszystkie aplikacje wykorzystywane w organizacji, włącznie z krytycznymi. Jak tłumaczą specjaliści PKO Faktoring, aby zapewnić płynne i bezpieczne przejście do nowego środowiska IT z zachowaniem ciągłości działania, w pierwszym etapie spółka będzie korzystała z modelu hybrydowego: aplikacje będą umieszczane w środowisku łączącym infrastrukturę on-premise i chmurę Microsoft Azure. Po weryfikacji stabilności działania, wszystkie aplikacje będą docelowo w pełni funkcjonować w chmurze.

W zależności od potrzeb, oprogramowanie będzie przenoszone w modelu lift and shift, czyli bez istotnych modyfikacji, lub modernizowane z zastosowaniem podejścia cloud native. W tym drugim wypadku, który docelowo powinien stać się podstawowym sposobem projektowania oraz rozwijania aplikacji i systemów działających w chmurze, kluczową rolę odgrywa automatyzacja kodem (Infrastructure as a Code) oraz wykorzystanie usług serverless. Pozwala ona w znaczący sposób usprawnić procesy skalowania infrastruktury i aplikacji, monitorowanie, bezpieczeństwo i szybkość wprowadzania zmian, a także kontrolę nad kosztami całych systemów IT, poinformowano.

Spółka PKO Faktoring zdecydowała także, że w docelowym modelu skorzysta z usług Secure Operation Center SOC Chmury Krajowej, powierzając jej ekspertom monitoring swojego środowiska IT w trybie 24/7/365. Chmura Krajowa będzie świadczyć także usługi wsparcia i utrzymania zasobów IT w chmurze, w tym systemu tworzenia kopii zapasowych oraz systemów baz danych.

Dodajmy, że PKO Faktoring jest pierwszą spółką z Grupy PKO BP, która zdecydowała się na pełne przeniesienie zasobów IT do chmury obliczeniowej.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *