WydarzeniaSztuczna inteligencjaRynekPolecane tematy

Podczas Microsoft Build ogłoszono innowacyjne narzędzia AI dla deweloperów

W Seattle trwa właśnie konferencja Microsoft Build, podczas której prezentowane są najnowsze innowacje technologiczne w zakresie Copilot, rozwoju sztucznej inteligencji, narzędzi programistycznych, danych i analiz czy niskiego kodu. Przedstawiciele koncernu zapowiedzieli ogłoszenie około 60 nowych produktów i rozwiązań. W wydarzeniu udział bierze 200 tys. uczestników.

Podczas Microsoft Build ogłoszono innowacyjne narzędzia AI dla deweloperów

W poniedziałek 20 maja, dzień przed rozpoczęciem konferencji Build, przedstawiciele Microsoft zaprezentowali nową klasę komputerów PC z systemem Windows – komputery Copilot+. Wczoraj natomiast ogłoszono kolejne innowacyjne rozwiązania technologiczne.

Jednym z nich jest nowa analiza w czasie rzeczywistym w ramach usługi Microsoft Fabric. To kompleksowe rozwiązanie SaaS (Software as a Service), które umożliwia klientom działanie na dużych ilościach szczegółowych danych, wymagających szybkiego czasu reakcji, w celu szybszego i bardziej świadomego podejmowania decyzji biznesowych. Jak zapewniają specjaliści Microsoft, analiza w czasie rzeczywistym – teraz w wersji zapoznawczej – może być przydatna dla analityków z prostymi środowiskami typu low-code/no-code, a także przynieść korzyści profesjonalnym deweloperom z z interfejsami użytkownika zawierającymi duże ilości kodu. Nowy zestaw Microsoft Fabric Workload Development Kit pozwala niezależnym producentom oprogramowania (ISV) oraz deweloperom rozszerzać aplikacje w ramach Fabric, tworząc tym samym ujednolicone środowisko użytkownika.

Rozszerzenie środowiska GitHub Copilot

Kolejna nowość to pierwszy pakiet rozszerzeń GitHub Copilot, opracowanych przez Microsoft i partnerów zewnętrznych, w formie prywatnej wersji zapoznawczej. Wprowadzone dodatki mają umożliwiać deweloperom i organizacjom dostosowanie środowiska GitHub Copilot do preferowanych usług, takich jak Azure, Docker, Sentry i innych, bezpośrednio na czacie GitHub Copilot.

GitHub Copilot dla platformy Azure to jedno z rozszerzeń firmy Microsoft, które pokazuje, w jaki sposób tworzenie w języku naturalnym z szerszym zakresem możliwości może przyspieszyć rozwój. Za pomocą rozszerzenia Copilot Chat deweloperzy mogą eksplorować zasoby Azure i zarządzać nimi, jednocześnie rozwiązując problemy oraz znajdując odpowiednie rejestry i kody.

Nowe modele w usłudze Azure AI

GPT-4o, najnowszy flagowy model OpenAI, dostępny jest teraz w Azure AI Studio oraz jako API. Przypomnijmy, że model ten integruje przetwarzanie tekstu, obrazu i dźwięku.

Na platformie Azure dostępny jest także Phi-3-vision, czyli nowy multimodalny model z rodziny Phi-3, opracowanych przez Microsoft małych modeli językowych (SLM). Oferuje on funkcję wprowadzania obrazów i tekstu oraz odbierania odpowiedzi tekstowych. Przykładowo, użytkownicy mogą zadawać pytania dotyczące wykresu lub otwarte pytania dotyczące określonych obrazów.

Deweloperzy mają możliwość wypróbowania najnowszych modeli na platformie Azure AI Playground, a także rozpocząć tworzenie i dostosowywanie ich w Azure AI Studio.

Nowa moc obliczeniowa w służbie AI

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, jako pierwszy dostawca usług w chmurze, Microsoft wprowadza wiodący układ akceleratora AMD MI300X AI, który spełnia potrzeby klientów w zakresie szkoleń AI i przetwarzania informacji, wraz z ogólną dostępnością serii maszyn wirtualnych Azure ND MI300X v5 zoptymalizowanych pod kątem wymagających obciążeń AI oraz obliczeń o wysokiej wydajności (HPC), takich jak Azure OpenAI.

Koncern ogłosił nowe maszyny wirtualne (VM) oparte na procesorze Cobalt 100 Arm, bazujące na niestandardowej serii krzemowej firmy ogłoszonej w listopadzie 2023 roku. Bazujące na procesorze Arm maszyny wirtualne Cobalt 100 są pierwszą generacją urządzeń tego typu wyposażonych w nowy procesor Cobalt firmy Microsoft, który zbudowany został na zamówienie w oparciu o architekturę Arm. Zoptymalizowany jest on pod kątem efektywności i wydajności podczas uruchamiania natywnych dla chmury obciążeń ogólnego przeznaczenia. Jak zapewniają przedstawiciele Microsoft, klienci mogą spodziewać się do 40% wyższej wydajności w porównaniu z podobnymi maszynami wirtualnymi Azure.

Ewolucja Copilota

Ponadto poinformowano, że usługę Microsoft Copilot Studio uzupełniono o nowe możliwości agentów dostosowanych do określonych zadań i funkcji, dzięki którym deweloperzy mogą tworzyć usługi mogące proaktywnie reagować na dane i zdarzenia. Asystenci stworzeni w oparciu o te nowe funkcje mogą od teraz niezależnie zarządzać złożonymi procesami biznesowymi, korzystając z pamięci i wiedzy kontekstowej, analizując działania oraz dane, a także ucząc się w oparciu o informacje zwrotne od użytkowników i prosząc o pomoc, gdy napotkają sytuacje, z którymi nie wiedzą jak sobie poradzić.

Rozszerzenia Copilota, w tym wtyczki oraz interfejsy, umożliwiają klientom ulepszanie usługi Microsoft Copilot poprzez łączenie jej z nowymi źródłami danych i aplikacjami, zwiększając tym samym jej funkcjonalność.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *