CyberbezpieczeństwoBiznes

Bezpieczeństwo IT istotnym czynnikiem biznesowym w polskich firmach

Kwestie bezpieczeństwa IT odgrywają obecnie coraz istotniejszą rolę w kontekście zapewnienia sprawności biznesowej organizacji. Według 58 proc. przedstawicieli polskich firm bezpieczeństwo teleinformatyczne ma największy wpływ na prowadzony przez nich biznes. To wnioski z badania firmy Integrated Solutions.

Bezpieczeństwo IT istotnym czynnikiem biznesowym w polskich firmach

Według autorów raportu “Technologie w biznesie” polskie firmy są świadome ryzyka związanego z obszarem bezpieczeństwa IT, a mimo to niektóre rodzaje zagrożeń pozostają ignorowane. Statystycznie tylko 4 proc. polskich firm zabezpiecza dane przetwarzane w pamięci urządzeń mobilnych oraz komputerów przenośnych. Jedynie 6 proc. organizacji korzysta z systemów wspierających zarządzanie urządzeniami mobilnymi. Niezależnie od tego, według ekspertów, ostatnie lata przyniosły istotne zmiany w sposobie postrzegania znaczenia biznesowego rozwiązań z zakresu ochrony warstwy informatyczne. To z kolei skutkuje systematycznym wzrostem wydatków na coraz bardziej zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa IT.

Statystycznie tylko 4 proc. polskich firm zabezpiecza dane przetwarzane w pamięci urządzeń mobilnych oraz komputerów przenośnych. Jedynie 6 proc. organizacji korzysta z systemów wspierających zarządzanie urządzeniami mobilnymi.

Co ważne, według analiz Integrated Solutions nowoczesne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa cieszą się dziś większym zainteresowaniem niż inne, istotne dziś trendy technologiczno-biznesowe, jak Internet Rzeczy i zaawansowane rozwiązania analityczne. Za kluczowe dla prowadzonej działalności inwestycje w tego rodzaj rozwiązania uważa odpowiednio 9 proc. i 10 proc. ankietowanych. „Polskie firmy podchodzą do inwestycji w innowacje ostrożnie, wdrażając je etapami i adresując w ten sposób konkretne potrzeby. Nie oznacza to jednak, że takie technologie, jak IoT czy big data są polskim firmom zbędne. Wręcz przeciwnie, należy je postrzegać jako perspektywiczne, choć wdrożenia na większą skalę wymagają czasu” – wyjaśnia Leszek Hołda, prezes Integrated Solutions.

Badanie przeprowadzono na grupie niemal 200 osób odpowiedzialnych za rozwój teleinformatyczny firm, a także inwestycje w nowe technologie i funkcjonowanie działów IT w polskich firmach średniej wielkości. Większość respondentów reprezentowała przedsiębiorstwa zatrudniające od 250 do 500 pracowników i osiągające roczne przychody na poziomie nie większym niż 30 mln zł.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *