InfrastrukturaBranża ITRynek

Rosną potrzeby w obszarze przepustowości sieci, przybywa projektów SD-WAN

Pandemia COVID-19 postawiła przed firmami szereg nowych wyzwań w obszarze infrastruktury sieciowej i miała znaczący wpływ na rozwój tego segmentu branży IT. Z analiz Gartnera wynika, że w ciągu kilkunastu minionych miesięcy popyt na usługi sieciowe wzrósł nawet o 30%, a do 2025 roku sieci rozległe definiowane programowo (SD-WAN) ma wdrożyć 65% przedsiębiorstw. Co oznacza ponad 35% wzrost w porównaniu do 2020 roku.

Rosną potrzeby w obszarze przepustowości sieci, przybywa projektów SD-WAN

Eksperci firmy Gartner przekonują, że w miarę jak wzrasta popularność modelu pracy zdalnej i hybrydowej, a także usług chmurowych, mocno rośnie zapotrzebowanie na infrastrukturę sieciową zapewniającą wydajną obsługę połączeń pomiędzy: użytkownikami a zasobami chmury obliczeniowej, między platformami cloud computing a centrami danych oraz bezpośrednio pomiędzy środowiskami cloud. Proces ten wymaga wydajnej integracji na styku chmury i użytkowników sieci. Dodatkowo, rosnąca popularność streamingu video, rosnące wymagania przedsiębiorstw względem niezawodności, m.in. ze względu na rozwój Internetu Rzeczy (IoT), przy jednoczesnym dążeniu do większej kontroli kosztów zwiększają zapotrzebowanie na przepustowość sieci – średnio od 20 do 30% rocznie.

Analitycy Gartnera przewidują, że do 2025 roku 65% przedsiębiorstw wdroży sieci rozległe definiowane programowo (SD-WAN), celem zwiększenia elastyczności i zapewnienia odpowiedniego wsparcia dla aplikacji w chmurze. Oznacza to 35% wzrost w porównaniu do 2020 roku. Z kolei do końca 2024 roku z definiowanych programowo usług łączności z publicznymi dostawcami (SDCI) chmury będzie korzystać 30% przedsiębiorstw. Ponadto, już za 4 lata 40% wszystkich firmowych lokalizacji przedsiębiorstw będzie korzystać wyłącznie z sieci WAN zbudowanych na bazie publicznej sieci Internet. Dla porównania, w 2020 roku było to jedynie 15%.

W ramach najnowszej analizy firma Gartnera poddała ocenie 19 globalnych dostawców usług sieciowych. Liderem w najnowszym rankingu Gartner Magic Quadrant w obszarze usług sieciowych została firma NTT, wyprzedzając takich dostawców jak AT&T, Orange Business Services, BT, Verizon czy Vodafone.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *