Rynek

Skonsolidowane wyniki Comarchu powyżej 1 mld zł w roku 2014

Po czterech kwartałach przychody Grupy Comarch wyniosły 1,038 mld zł (939 mln zł rok wcześniej), a zysk netto wzrósł z 27 mln zł do 73 mln zł. Największy wpływ dodatni na zysk miała sprzedaż na rynkach w Polsce oraz regionie DAH, a ujemny inwestycje w rozwój produktów dla sektora medycznego.

Skonsolidowane wyniki Comarchu powyżej 1 mld zł w roku 2014

W kierowanym przez prof. Janusza Filipiaka Comarch – poza rynkiem medycznym – zainwestował w Comarch IoT Lab (związana z produktami internetu rzeczy), a także w nowy sektor biznesowy Comarch Technologies. Firma otworzyła także spółki w Hiszpanii, Brazylii i Turcji. W tym roku krakowska spółka otwiera filie we Włoszech, w Malezji i Kanadzie. Planowane nakłady inwestycyjne na 2015 r. to około 55 mln zł – poinformował Konrad Tarański, wiceprezes Comarchu.

Firma w II kw. planuje zakończyć inwestycję w data center w Krakowie. Łączne planowane nakłady inwestycyjne na ten projekt to 63 mln zł, w tym już wydano 48,7 mln zł. W II kw. spółka planuje też rozpoczęcie budowy budynku biurowego w Łodzi o powierzchni około 6 tys. metrów kwadratowych. “Łączne nakłady inwestycyjne na ten rok szacuję na około 55 mln zł. Chcemy, aby Łódź stała się drugim centrum Comarchu po Krakowie. Myślimy też o rozwoju oddziałów w Kielcach i Tarnowie” – powiedział wiceprezes.

Sprzedaż usług stanowiła 71% przychodów, oprogramowania własnego 12%, oprogramowania partnerów 5%, a sprzętu 9%. Co ciekawe, w roku 2014 spadła sprzedaż na rynkach zagranicznych z 57,9% do 53,7% przychodów. “Wartość portfela zamówień wskazuje na możliwość osiągnięcia w całym 2015 r. wzrostu przychodów. Portfel jest wyższy rdr” – komentuje Konrad Tarański.

W roku 2014 zmniejszyło się nieco zatrudnienie w Grupie Comarch, z 4222 osób do 4211 osób, ale w tym roku Comarch oczekuje wzrostu kosztów działalności, co będzie wynikało m.in. ze zwiększania zatrudnienia. Comarch zakłada zatrudnienie w 2015 r. około 300-400 osób.

Przychody z IT to w roku 2014 ponad 989 mln zł, z medycyny 31 mln zł, a sportu 17 mln zł. W przypadku IT sektorami o największych udziałach były: telekomunikacja, media i IT; sektor publiczny; finanse i bankowość; handel i usługi oraz przemysł i sektor utilities.

Jak komentują analitycy, firma osiągnęła wyniki lepsze od oczekiwań dzięki działalności na rynkach zagranicznych. Ponadto, Comarch nie odczuł jeszcze w IV kwartale spowolnienia na rynku publicznym w kraju. Firma planuje też w 2015 r. przeprowadzenie inwestycji, m.in. w Łodzi i zapewne wypłaci dywidendę z zysku za 2014 r. w wysokości 1,5 zł na akcję.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *