BiznesAnalitykaCDO

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe – praktyczne zastosowania

Rozwój uczenia maszynowego nastąpił już po powstaniu sztucznej inteligencji. Stosunkowo niedawno pojawiło się z kolei tzw. głębokie uczenie, które pozwoliło na szybszy rozwój zarówno sztucznej inteligencji, jak i uczenia maszynowego.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe – praktyczne zastosowania

Sztuczna inteligencja zyskała na popularności po 2015 roku. To przede wszystkim pokłosie tego, że przetwarzanie danych stało się coraz szybsze i, paradoksalnie, tańsze. Wiąże się to również z rozwojem zjawiska Big Data, czyli danych zawartych w mapach, tekstach, itd. Nie dziwi więc fakt, że sztuczna inteligencja stała się czymś, co określone zadania może wykonać nie tylko lepiej, ale przede wszystkim szybciej niż ludzie.

Firmy z sektora bankowości i finansów, sektora usług lub nawet przemysłu i logistyki od dawna korzystają z narzędzi i metod nauczania maszynowego. Dzięki nim mogą lepiej obsługiwać klientów, optymalizować zachodzące wewnątrz przedsiębiorstwa procesy oraz tworzyć coraz to nowe usługi. Uczenie maszynowe jest dziedziną nauki, która zajmuje się tworzeniem algorytmów mogących „uczyć się” na podstawie przetwarzanego przez siebie zbioru danych. Machine Learning ściśle wiąże się ze sztuczną inteligencją. Pojawia się tam, gdzie nie radzą sobie liniowe algorytmy, na przykład przy filtrowaniu poczty. To właśnie dzięki uczeniu maszynowemu niechciana przez nas korespondencja trafia do folderu SPAM. Jak to działa? To nie programista koduje procedury komend z określonymi instrukcjami do określonego zadania. Umie to maszyna. Komputer „uczy się” zastosowania ogromnej ilości danych i algorytmów. Te pokazują mu, jak wykonać określone zadanie. Przewaga uczenia maszynowego polega na tym, że maszyna jest w stanie przeanalizować ogromną liczbę wypadków w bardzo krótkim czasie. Wyciąga z tego wnioski i uczy się procedur przewidywania oraz postępowania. To sprawia, że wszystko ma o wiele mniejszy margines błędu.

Już 19 października 2018 w Warszawie odbędzie się konferencja „AI & NLP Workshop Day”.

Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli wziąć udział w czterech z dwunastu warsztatów poświęconych sztucznej inteligencji oraz przetwarzaniu języka naturalnego, co pozwoli im zdobyć praktyczną wiedzę na temat obecnych metod oraz używanych technologii z tego obszaru m.in. Deep Learning, analizy Twittera w czasie rzeczywistym, analizy sentymentu, wykrywania fake newsów, wyszukiwania informacji tekstowych, przetwarzania języka naturalnego, języka SQL w kontekście Big Data, bezserwerowego podejścia do pracy z danymi i wykrywania akcji.

„AI & NLP Workshop Day” to innowacyjne połączenie warsztatów z konferencją, w której wezmą udział najlepsi eksperci w swoich dziedzinach.  Wydarzenie jest organizowane przez Instytut Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk oraz Sages – grupę szkoleniową oraz doradczą świadczącą usługi w zakresie IT.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *