BranżaRynek

Tech Med House – nowy akcelerator startupów z branży e-zdrowia

Firma EC2 S.A., kreująca innowacyjne rozwiązania w branży e-zdrowia – m.in. na potrzeby Ministerstwa Zdrowia – postanowiła wesprzeć polskie start-upy medtech uruchamiając akcelerator Tech Med House. Najlepsze pomysły otrzymają nie tylko finansowanie (wysokości nawet 5 mln zł), ale i wsparcie doświadczonych ekspertów branżowych.

Tech Med House – nowy akcelerator startupów z branży e-zdrowia

Pomimo niewielkiego spadku dochodów (-5%) w pierwszej połowie 2020 roku, w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, przedstawiciele sektora med-tech w pandemii Covid-19 upatrują raczej szans na rozwój. Wirtualizacja i rozwiązania pozwalające na zdalne świadczenie usług medycznych rozwijają się na niespotykaną dotąd skalę. Medtechy intensywnie inwestuje w badania oraz rozwój działów R&D, i to pomimo trwającego kryzysu. Jak wskazują branżowe raporty, nakłady inwestycyjne przeznaczane na rozwój w tym obszarze zwiększyły się ponad dwukrotnie między lipcem 2019 i 2020 roku, a analogicznym okresem rok wcześniej.

„Dane, które śledzimy, jasno mówią, że na rynku jest olbrzymie zapotrzebowanie na szybki rozwój projektów z obszaru e-zdrowia. Ma to oczywisty związek z pandemią, której wszyscy doświadczamy, ale wynika też z trwających już od lat trendów w medycynie” – komentuje Jakub Budziszewski, CEO EC2 S.A. „Czerpiąc z wieloletniego doświadczenia EC2 w dostarczaniu zaawansowanych systemów IT w obszarze e-zdrowia postanowiliśmy, że naszą wiedzą podzielimy się z innymi. Stworzyliśmy więc Tech Med House – nowe miejsce na mapie polskich akceleratorów start-upów, które różni się od pozostałych tego typu programów tym, że bazujemy na wiedzy najlepszych ekspertów, którzy zrealizowali kilkadziesiąt projektów IT w sektorze e-zdrowia, a z tworzonych przez nich systemów korzysta około 22 miliony użytkowników. Współpracujemy ponadto ściśle z instytucjami finansowymi, co umożliwia dobór najlepszej formy finansowania dla start-upów” – dodaje.

Przeczytaj również
Ruszyła 4. edycja programu MIT Enterprise Forum CEE - 200 tys. zł na rozwój działalności dla startupów

Inwestorzy coraz chętniej spoglądają na medtechy

Dogłębna analiza polskiej branży med-tech wskazuje, że bardzo długo barierą dla jej rozwoju było pozyskanie poważnego, długoterminowego finansowania. Rynek był dotychczas zbyt płytki, by istniały fundusze wyspecjalizowane tylko w obszarze medycznym – inwestycje medyczne są więc często jednorazowe, uważają eksperci EC2. Tłumaczą również, iż krajowe start-upy starały się rozwiązywać ten problem, sięgając po fundusze zagraniczne czy wcześnie wchodząc na giełdę.

Z obserwacji rynkowych wynika, że ta sytuacja zaczyna powoli ulegać zmianie. Polscy inwestorzy interesują się branżą w większym niż dotychczas stopniu. Jak podkreślają specjaliści, brakuje jednak wciąż miejsc, które łączyłyby świat finansów z medycyną i technologią, bazując na wiedzy i wieloletniej ekspertyzie, pozwalającej na profesjonalny consulting. Ten może bowiem przynieść korzyść nie tylko start-upowi (poprzez wskazanie obszarów wymagających optymalizacji), ale także inwestorom (ujawniając mocne i słabe strony projektu). I właśnie ten stan rzeczy zmienić ma Tech Med House.

Nie tylko finansowanie

Za działanie akceleratora odpowiada dr Maciej Jędrzejak, ekspert branży finansowej z ponad 20-letnim doświadczeniem, wieloletni prezes polskiego oddziału banku inwestycyjnego Saxo Bank, który działa w oparciu o wiedzę zespołu ekspertów z takich obszarów, jak finanse, e-zdrowie, prawo, marketing, sprzedaż czy HR.

„Wspieramy projekty z sektora med-tech na każdym etapie rozwoju. Także takie, które są obecnie w fasie zaawansowanego pomysłu lub tylko wstępnie przygotowanego produktu. Dzięki temu, że oferujemy nie tylko finansowanie, lecz przede wszystkim wsparcie najlepszych ekspertów z branży e-zdrowia, jesteśmy w stanie zmaksymalizować potencjał najlepszych projektów med-tech” – mówi dr Maciej Jędrzejak, CEO Tech Med House.

Przeczytaj również
Sandbox Blockchain - ruszył nabór do pierwszej w Polsce piaskownicy technologicznej

Do grona ekspertów akceleratora należą przedstawiciele świata medycyny, w tym konsultanci krajowi, pracownicy instytucji naukowych, podmiotów leczniczych oraz jednostek podległym Ministerstwu Zdrowia. Dostęp do nich zapewniło wieloletnie doświadczenie EC2 w budowaniu systemów informatycznych w sektorze med-tech.

Na wsparcie akceleratora liczyć mogą wszystkie pomysły z sektora med-tech, niezależnie od etapu zaawansowania. Wystarczy dokonać zgłoszenia za pośrednictwem strony internetowej www.techmedhouse.com, by w ciągu siedmiu dni otrzymać informację zwrotną z oceną pomysłu obejmującą takie obszary, jak ogólna koncepcja biznesowa, marketing, IT, HR, struktura prawna oraz finansowanie, podsumowują przedstawiciele Tech Med House.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *