BiznesCDOPolecane tematy

Tylko 5 proc. polskich firm w dojrzały sposób podchodzi do cyfrowej transformacji biznesu

Tylko co dwudziesta polska firma może zostać zakwalifikowana do grupy liderów transformacji cyfrowej, podczas gdy co trzecia – należy do grupy o najniższym poziomie dojrzałości do projektów typu digital transformation. Wnioski z badania przeprowadzonego przez firmy Dell Technologies oraz Intel pozwalają sądzić, że choć w wielu firmach dostrzegana jest konieczność pilnego przeprowadzenia projektów cyfrowej transformacji, to faktycznie wdrożenie niezbędnych zmian jest opóźniane lub pomijane.

Autorzy analizy ostrzegają, że pomimo pilnej konieczności przeprowadzenia cyfrowej transformacji najistotniejszych obszarów biznesu, wiele polskich firm opóźnia się z faktyczną realizacją takich projektów.

Badanie Dell Technologies Digital Transformation Index ma na celu ocenę działań podejmowanych przez średnie i duże firmy działań zmierzających m.in. do uruchomienia nowych modeli biznesu. I tak, o ile niemal 3/4 ankietowanych menedżerów przyznaje, że w ich firmach cyfrowa transformacja powinna być realizowana w większym zakresie niż obecnie, to wśród analizowanych podmiotów największą grupę stanowią firmy, które nie mogą pochwalić się znaczącymi osiągnięciami w dziedzinie wdrażania transformacji cyfrowej. Statystycznie tylko 5 proc. polskich przedsiębiorstw spełnia kryteria świadczące o najbardziej dojrzałym podejściu do projektów digital transformation. Aż 34 proc. polskich firm zaliczono do grup o najniższym poziomie dojrzałości pod względem cyfrowej transformacji. Zdaniem autorów analizy taka klasyfikacja oznacza, że firmy te wprowadzają zmiany cyfrowe w zbyt wolnym tempie albo w ogóle nie opracowały planu transformacji.

Niezależnie od tego, niemal 2/3 ankietowanych menedżerów jest zdania, że reprezentowane przez nich firmy przeprowadzą projekty cyfrowej transformacji z własnej inicjatywy, a nie wskutek zmian rynkowych i działań konkurencji. „Znajdujemy się w kluczowym momencie. Rozwiązania technologiczne, świat biznesu i członkowie społeczeństwa wspólnie tworzą nowe środowisko życia i pracy, sprzyjające zwiększeniu produktywności. Jednak firmy będą w stanie szybko reagować, zautomatyzować działania i uzyskać gwarancję zadowolenia klientów tylko wówczas, gdy zorganizują swoje działania wokół technologii. Dlatego właśnie transformacja cyfrowa powinna mieć najwyższy priorytet wśród projektów biznesowych” – podkreśla Dariusz Piotrowski, dyrektor generalny Dell EMC Polska. Ocena poszczególnych organizacji opiera się na deklaracjach uczestników badania m.in. w obszarze: zgodności z podstawowymi cechami cyfrowego przedsiębiorstwa, istniejącej strategii IT, a także planowanych inwestycji.

W badaniu przeprowadzonym na potrzeby tegorocznej edycji Dell Technologies Digital Transformation Index wzięło udział 100 dyrektorów i prezesów polskich firm.

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *