InfrastrukturaRynekPolecane tematy

8 mitów o technologii 5G

Choć technologia 5G jest tematem globalnej dyskusji od dawna, to wiele firm dopiero rozpoczyna rozważania na jej temat. 5G prezentuje znacznie wyższą wydajność w porównaniu do wcześniejszych rozwiązań sieciowych, przyspieszając zarówno pobieranie, jak i przesyłanie danych. Umożliwia także obsługę większej liczby urządzeń, co przekłada się na wyższy poziom niezawodności i łączności. W przestrzeni publicznej istnieje jednak wiele fałszywych przekonań dotyczących 5G. Poniżej wskazujemy osiem najpopularniejszych mitów na temat tej technologii.

8 mitów o technologii 5G

Mit I – 5G rzeczywistością dostępną dla każdego

Obecnie wszyscy operatorzy sieci komórkowych promują 5G, a nasze smartfony i inne urządzenia sugerują, że są już podłączone do tej technologii. W rzeczywistości dla większości z nas, zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych, to nowe 5G opiera się na rozszerzonych infrastrukturach dobrze znanego 4G. W branżowym slangu nosi nazwę 5G w wersji “non-standalone” albo po prostu 5GNSA.

Dlaczego to takie istotne? Ponieważ użytkownicy mogą mylnie sądzić, że odkryli już potencjał sieci 5G i czerpią z niej wszystkie możliwe korzyści, gdy tak naprawdę dopiero odkrywają sam wierzch góry lodowej. Przykładowo zaskoczeniem dla wielu osób mogłyby być wyniki testów wydajności telefonów komórkowych, gdzie 5G i 4G prawie się od siebie nie różnią.

Choć 5GNSA oferuje pewne korzyści, prawdziwa magia technologii 5G skrywa się w 5G standalone (5GSA) i zaawansowanych rozwiązaniach dla biznesu. To tu skrywa się potencjał, który może odmienić naszą rzeczywistość. 5GSA to nie tylko niezawodność i szybkość, to także technologia filmów 3D, AR, VR i aplikacji działających w czasie rzeczywistym, które usprawniają naszą codzienność. Marząc o prywatnej sieci 5G, powinno się jednak pamiętać, że należy wyposażyć się w urządzenie z chipem wspierającym 5GSA. 5GNSA to kropla w morzu możliwości, podczas gdy 5GSA to ocean nowych i inspirujących przeżyć.

Mit II – Wszystkie sieci 5G są sobie równe

Warto wiedzieć, że nie wszystkie sieci 5G oferują to samo. Oprócz podziału na 5G standalone i 5G non-standalone jest także możliwość wyboru między trzema rodzajami sieci 5G. Istnieje wybór spośród sieci publicznych, spersonalizowanych (segmentowanych) oraz prywatnych. Dzięki temu podziałowi możesz mieć wpływ na swoje połączenie i dostosować je do indywidualnych potrzeb.

Wiele osób korzysta z publicznych usług 5G, dostarczanych przez operatorów komórkowych (MONs). Istnieje jednak opcja, która pozwala na spersonalizowanie poszczególnych części infrastruktury do konkretnych potrzeb, grup, aplikacji czy usług. Sieci segmentowane (sliced) 5G to przede wszystkim idealne rozwiązanie dla firm, które mogą je częściowo przystosować do własnych celów. Warto jednak zaznaczyć, że choć operator sieci pozostaje jej właścicielem, to dla niektórych instytucji może to stanowić źródło niepokoju w kontekście bezpieczeństwa, zarządzania siecią oraz zachowania stałych kosztów.

Z kolei prywatne sieci 5G to rozwiązanie, które zostało stworzone z myślą o wyłącznym użytkowaniu i dostosowaniu do potrzeb przedsiębiorstwa, które inwestuje w tę technologię. Sieci prywatne gwarantują bezpieczeństwo, pełną kontrolę, dostosowanie do indywidualnych potrzeb oraz niezwykłą wydajność, której pragnie każda organizacja. Dzięki tej technologii firma może swobodnie zarządzać przepływem ruchu sieciowego, co pozwala na optymalizację jej działań i realizację priorytetowych celów.

“Przykładem tego typu rozwiązania może być wdrożona przez Panasonic Mobile Solutions własna architektura prywatnej sieci 5G, znana jako 5G Campus. Urządzenia będące jej nośnikiem zostały wyposażone w chipy obsługujące 5GSA, oferując pełną kontrolę i bezpieczeństwo, którego potrzebują użytkownicy, jednocześnie dając organizacjom pełen dostęp do potencjału prywatnej sieci 5G” – wskazuje Nathalie Vervaet, Sales Enablement Specialist Enterprise Europe w Panasonic.

Mit III – Wszyscy potrzebujemy 5G w trybie natychmiastowym

Dla branż, których praca opiera się na ciągłym ruchu i operowaniu w skomplikowanych środowiskach – od lotnisk po zaawansowaną produkcję, technologia 5G to prawdziwa rewolucja. W jaki sposób wpływa ona na ich działalność? Pozwala na osiągnięcie wyjątkowej mobilności, utrzymując nieprzerwaną łączność, usprawniając komunikację w czasie rzeczywistym oraz oferując obsługę coraz bardziej zaawansowanych technologicznie programów. To także swoboda pracy bez kabli oraz wsparcie dla urządzeń i aplikacji z obszaru Internetu Rzeczy (IoT), przy jednoczesnym podniesieniu poziomu bezpieczeństwa. To wszystko przeobraża sposób, w jaki te branże funkcjonują, otwierając drzwi dla nowych możliwości.

Jak wskazują eksperci Panasonic, 5G stanowi doskonałe rozwiązanie dla lotnisk i portów, gdzie mnóstwo dużych i czasem ruchomych przeszkód z metalu może stanowić barierę dla innych technologii komunikacyjnych. Umożliwia również zakładom produkcyjnym szybkie dostosowanie i połączenie linii produkcyjnych, co podnosi efektywność w miejscu pracy. Doskonale sprawdzi się także jako narzędzie dla firm zajmujących się energetyką, które dążą do wprowadzenia zdalnych i zautomatyzowanych systemów monitoringu oraz konserwacji, wykorzystując potencjał Internetu Rzeczy (IoT). To tylko kilka przykładów zastosowań, warto jednak pamiętać, że czasami wystarczy dobre połączenie Wi-Fi, aby sprostać naszym potrzebom. Kluczowa jest współpraca z dostawcami, którzy oferują doradztwo i dostosowanie rozwiązań, które spełnią indywidualne wymagania, podkreślają specjaliści.

Mit IV – Większe oznacza lepsze

Kolejnym często spotykanym mitem jest przekonanie, że skuteczne funkcjonowanie technologii 5G wymaga ogromnych anten, aby zapewnić zasięg na dużym obszarze. Rzeczywistość jest zgoła inna. Rozproszona sieć składająca się z wielu małych anten i stacji bazowych jest kluczem do bardziej wydajnej i stabilnej łączności – bez konieczności korzystania z masywnych, uciążliwych masztów, które często wprowadzają chaos w krajobrazie.

“Podczas krótkiej wizyty na miejscu jesteśmy w stanie dokładnie zrozumieć, czego potrzebuje klient oraz dowiedzieć się, do czego ma być wykorzystywana prywatna sieć, a następnie oszacować, ile stacji bazowych będzie koniecznych do zamontowania” – mówi Nathalie Vervaet.

Mit V – Sieć 5G działa na jednym pasie częstotliwości

W technologii 5G mamy do wyboru dwa różne pasma częstotliwości. Pierwsze z nich, nazywane Sub-6, charakteryzuje się bardzo dobrą zdolnością do pokrywania dużej przestrzeni i stosunkowo efektywnym pokonywaniem przeszkód. To doskonałe rozwiązanie do użycia w rozległych sieciach szerokopasmowych (WAN). Drugi rodzaj, znany jako mmWave, oferuje niesamowicie szybkie transfery danych. Jego wadą jest ograniczony zasięg i wrażliwość na przeszkody, takie jak budynki czy ściany. W Europie obecnie korzysta się jedynie z pasma Sub-6, natomiast w Stanach Zjednoczonych prowadzone są obecnie eksperymenty z mmWave, jednak na tę chwilę na rynku wciąż brakuje urządzeń, które mogłyby go obsługiwać.

Mit VI – Konfiguracja prywatnej sieci 5G jest możliwa bez konieczności angażowania władz publicznych

Osoby, które marzą o utworzeniu własnej, prywatnej sieci 5G, muszą zdawać sobie sprawę z procesów aplikacyjnych i dokumentów niezbędnych do jej uruchomienia. Każdy kraj ma swoje własne wymagania oraz regulacje, a lokalne władze starają się monitorować wdrożenia sieci. Należy również pamiętać, że wymogi dotyczące licencji, specyfikacji technicznych oraz ograniczeń mogą różnić się w zależności od lokalizacji, w której planujemy wdrożenie tej sieci.

Mit VII – Każde urządzenie może się połączyć

Aby cieszyć się prywatną siecią 5G, konieczne jest spełnienie dwóch istotnych warunków: urządzenie musi być wyposażone w chip obsługujący licencjonowane pasmo Sub-6 oraz powinno posiadać uprawnienie, które umożliwia korzystanie z technologii 5GSA.

“Firma Panasonic zaprojektowała i stworzyła dwa urządzenia, które idealnie nadają się do korzystania z prywatnych sieci 5G – Toughbook G2 i Toughbook 40. Oba są wyposażone w wyprodukowane i przetestowane anteny Toughbook. Toughbook to kompletny sprzęt 5G, gotowy do użycia, wraz z pełnym wsparciem podczas konfiguracji prywatnych sieci 5G. Co więcej, urządzenia charakteryzują się wyjątkową trwałością i są dostosowane do pracy w najbardziej wymagających warunkach” – zapewnia Björn Kränke, Regional Sector Manager Enterprise – DACH/CEE/Turkiye w Panasonic.

Mit VIII – Wciąż jest za wcześnie dla prywatnych sieci 5G

Ostatni mit wart podkreślenia dotyczy przekonania, że warto poczekać na kolejne, bardziej rozwinięte wersje 5G. Nie da się ukryć, że technologia 5G jest przyszłością, która zostanie główną siłą napędową w dziedzinie sieci komunikacyjnych. Zamiast zwlekać, dlaczego nie pójść o krok naprzód? Możemy stworzyć konkurencyjną przewagę dla naszych firm i czerpać pełne korzyści z tej sieciowej rewolucji, która obejmuje większą ochronę danych, minimalne opóźnienia, niezawodność oraz zwiększone możliwości dostosowania sieci. 5G jest gotowe odmienić nasz sposób łączenia się i komunikowania, wpływając na wiele aspektów życia biznesowego, podsumowują specjaliści Panasonic.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *