PracaBranża ITRynekPolecane tematy

Badanie Avenga: Czym utrzymać w firmie pracowników IT?

Na skutek recesji spowodowanej pandemią w Polsce pracę stracić może nawet milion osób, a stopa bezrobocia wzrosnąć do 10%, wskazuje część pesymistycznych prognoz rynkowych. Jest jednak grupa zawodowa, która mimo tych czarnych scenariuszy może czuć się bezpieczniej niż inne – to wykwalifikowani specjaliści IT. Ten stały popyt powoduje również, iż zatrudniające ich firmy szukają obecnie sposobów na obniżenie rotacji takich pracowników na rynku.

Badanie Avenga: Czym utrzymać w firmie pracowników IT?

Biorąc pod uwagę rozwój i dotychczasowe skutki epidemii COVID-19, analitycy z IDC obniżyli tegoroczną prognozę wzrostu światowego rynku IT do poziomu 1,3% w stałych kursach walutowych. Przypomnijmy, że to dużo mniej niż w lutym, kiedy przewidywano wzrost o 4,3% i w styczniu – o 5,1%. Prognozowane spowolnienie nie świadczy jednak o regresie, a to z kolei oznacza, że doświadczony specjalista IT wciąż może czuć się wybrańcem fortuny. Potwierdzają to chociażby zeszłoroczne szacunki, wskazujące iż do pracy w Polsce brakuje 50 tys. programistów. I to mimo faktu, że ich liczba od dłuższego czasu rosła o kilkanaście procent rocznie. Oczywiście, w niektórych z branż najbardziej dotkniętych pandemią zwolnienia nie omijają również programistów, ale zarazem nie brakuje też firm, które cały czas ich poszukują. Przykładem może być firma Avenga, jeden z dostawców usług i doradców IT w Polsce, który chce obecnie zatrudnić blisko 300 specjalistów.

Wykwalifikowani specjaliści nadal w cenie

Z obejmujących cały rynek IT raportów No Fluff Jobs wynika, że obecnie najpilniej poszukiwani są m.in. specjaliści ds. tworzenia rozwiązań z zakresu aplikacji mobilnych, komunikacji online, fintech, e-commerce, usług online oraz automatyzacji. I choć spadło zainteresowanie pracownikami początkującymi, to ci średnio zaawansowani oraz zaawansowani, nadal są w cenie. Tym pierwszym, pensje na umowach B2B w marcu, czyli na starcie pandemii w Polsce, wzrosły średnio o 8%.

„Rekrutacja doświadczonego programisty, administratora, testera, project managera, analityka lub konsultanta IT jest nadal jedną z najbardziej kosztownych na rynku pracy“ – potwierdza Justyna Wroniak, Talent Acquisition Director w Avenga Poland. Dlatego, aby obniżyć rotację specjalistów IT, organizacje szukają sposobów indywidualnego dotarcia do ich motywacji oraz satysfakcji zawodowej. W kwietniu tego roku, przedstawiciele firmy Avenga przeprowadzili ankietę, której wyniki wykazały zestaw takich „narzędzi” motywacyjnych.

Ciekawy i rozwijający projekt cenniejszy od pieniędzy

Jak wskazuje wspomniana analiza, uniwersalnym kluczem do osiągania satysfakcji przez specjalistów IT są powierzane im projekty. Powinny być one przede wszystkim wyzwaniem, które sprzyja uczeniu się nowych rzeczy i wspieraniu rozwoju. I tak, autorzy badania podają m.in. przykład specjalisty IT pracującego w banku, który wykonując migrację danych ze starej technologii do nowego rozwiązania, nie tylko poprawił jakość danych i przysłużył się do sprawniejszego ich przetwarzania, ale dzięki temu zyskał także awans. Nic więc dziwnego, że, jak wskazał w ankiecie, przedłużył kontrakt z macierzystą firmą. Oprócz awansu poziomego potwierdzeniem uznania może być również awans pionowy. Świadczyć może o tym inny przykład z ankiet opracowanych przez firmę Avenga – otóż specjalista, pracujący przez 12 lat dla branży farmaceutycznej, zdecydował się zostać testerem i w ciągu trzech lat nauki doszedł do stanowiska koordynatora testów, Test Leada i Quality Managera.

Z przeprowadzonego badania wynika, iż specjalistom IT generalnie ogromną satysfakcję przynosi tworzenie całkowicie nowych i użytecznych rozwiązań, takich jak choćby nowy portal dla agentów ubezpieczeniowych. Motywujące może być też poczucie, że tworzy się coś dużego i ważnego biznesowo, jak nowy system oparty na rozwiązaniach chmurowych dla użytkowników na całym świecie. Na tego typu projekty wskazywali bowiem respondenci w ankietach. Co ciekawe, sygnalizowali oni także, że im trudniejsze zadanie tym realizacja jego jest ciekawsza. Można bowiem podejść do problemu w sposób innowacyjny. To z kolei nie tylko rozszerza punkt widzenia, ale pozwala też na wykorzystywanie posiadanych kompetencji, przy jednoczesnym dalszym rozwoju nowych umiejętności. Dla respondentów cenne jest również, gdy wykonywana praca umożliwia poznawanie nowych technologii.

Wszyscy ankietowani podkreślali także, iż duże znaczenie ma dla nich troska o pracownika, szybkie załatwianie spraw związanych z pracą i pomoc w planowaniu ścieżki rozwoju. Z analizy firmy Avenga wynika też, że dobrze obsadzony i zaopiekowany specjalista potrzebuje wyłącznie dobrej atmosfery w otoczeniu przyjaznych, profesjonalnych ludzi. Wtedy benefity i sprawy finansowe schodzą często na drugi plan.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *