Branża ITRynek

Dystrybutorzy IT mogą liczyć na wzrost przychodów nie tylko w II kwartale 2021 roku

Według analityków Context, firmy zajmującej się badaniem rynku IT, wzrost przychodów z dystrybucji IT w Europie może osiągnąć poziom nawet 10% w II kwartale 2021 roku, w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Kolejne kwartały bieżącego roku też zapowiadają się całkiem obiecująco. Analitycy zastrzegają jednak, że jest to scenariusz optymistyczny i na rzeczywistą wartość przyrostu wpływ mogą mieć zaburzenia w łańcuchu dostaw spowodowane pandemią.

Dystrybutorzy IT mogą liczyć na wzrost przychodów nie tylko w II kwartale 2021 roku

Wspomniana optymistyczna prognoza wskazuje – oprócz 10% przyrostu w II kwartale – na 8,5% w III i 8% w IV kwartale tego roku. “W wyniku pandemii obserwujemy, że coraz więcej pracowników zdalnych inwestuje w sprzęt do home office, a pracodawcy wyposażają miejsca pracy, aby wspierać nowy, hybrydowy model pracy. To tylko niektóre z powodów, dla których prognozujemy imponujący wzrost kanału na resztę 2021 roku, pomimo silnych porównań rok do roku” – powiedział Adam Simon, dyrektor generalny Context Global. “Dwa inne czynniki, które będą w coraz większym stopniu wpływać na rynek to obawy środowiskowe nabywców IT z sektora konsumenckiego i B2B oraz ogromny fundusz naprawczy UE o wartości 1,8 bln euro, z którego znaczna część zostanie wydana właśnie na technologie cyfrowe” – dodał.

Trzy możliwe scenariusze

Bardziej zachowawczy scenariusz specjalistów Context, zakłada wzrost przychodów o 8% w II kwartale, a następnie o kolejne 5% w III i 5,5% w IV kwartale 2021 roku. Według ich prognoz, wzrost w kategorii komputerów przenośnych przeznaczonych do pracy zdalnej, nie będzie już tak wysoki jak w minionym roku. Odbudować się powinien za to segment komputerów stacjonarnych z powodu wznowienia projektów infrastrukturalnych. Trend wzrostowy kontynuować ma także sektor telekomunikacyjny – zniesienie kolejnych obostrzeń i lockodownów spowoduje bowiem, że klienci przeniosą ciężar zakupów z wspomnianych laptopów na smartfony, przekonują eksperci Context.

Aby ziścił się natomiast optymistyczny wariant prognozy, występujące od początku roku problemy z łańcuchem dostaw musiałby ulec znacznemu złagodzeniu. Według analityków, skutkowałoby to zwiększeniem sprzedaży notebooków o 5%. Dystrybutorzy mogliby z kolei zawiązywać nowe partnerstwa, dzięki którym uzyskaliby dodatkowy 1% udziału w europejskich przychodach z chmury. Ponadto do realizacji tegoż scenariusza potrzeba przyspieszenia projektów infrastrukturalnych, wyższego niż dotychczas wzrostu w branży telekomunikacyjnej oraz w segmencie akcesoriów komputerowych i sprzętu AV.

Z kolei w najbardziej pesymistycznej prognozie, “triumfuje” migracja do chmury, która zyskuje na nieustających problemach z łańcuchem dostaw, zmniejszonym popycie na notebooki, słabym jednak wzroście w branży telekomunikacyjnej oraz wolno realizowanych projektach infrastrukturalnych. Przy takim założeniu wzrost przychodów wynosi jedynie 7,3 i 4% w kolejnych, począwszy od II, kwartałach 2021 roku – podsumowują analitycy Context.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *