BranżaRynek

Dystrybutorzy IT mogą liczyć na wzrost przychodów nie tylko w II kwartale 2021 roku

Według analityków Context, firmy zajmującej się badaniem rynku IT, wzrost przychodów z dystrybucji IT w Europie może osiągnąć poziom nawet 10% w II kwartale 2021 roku, w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Kolejne kwartały bieżącego roku też zapowiadają się całkiem obiecująco. Analitycy zastrzegają jednak, że jest to scenariusz optymistyczny i na rzeczywistą wartość przyrostu wpływ mogą mieć zaburzenia w łańcuchu dostaw spowodowane pandemią.

Dystrybutorzy IT mogą liczyć na wzrost przychodów nie tylko w II kwartale 2021 roku

Wspomniana optymistyczna prognoza wskazuje – oprócz 10% przyrostu w II kwartale – na 8,5% w III i 8% w IV kwartale tego roku. “W wyniku pandemii obserwujemy, że coraz więcej pracowników zdalnych inwestuje w sprzęt do home office, a pracodawcy wyposażają miejsca pracy, aby wspierać nowy, hybrydowy model pracy. To tylko niektóre z powodów, dla których prognozujemy imponujący wzrost kanału na resztę 2021 roku, pomimo silnych porównań rok do roku” – powiedział Adam Simon, dyrektor generalny Context Global. “Dwa inne czynniki, które będą w coraz większym stopniu wpływać na rynek to obawy środowiskowe nabywców IT z sektora konsumenckiego i B2B oraz ogromny fundusz naprawczy UE o wartości 1,8 bln euro, z którego znaczna część zostanie wydana właśnie na technologie cyfrowe” – dodał.

Trzy możliwe scenariusze

Bardziej zachowawczy scenariusz specjalistów Context, zakłada wzrost przychodów o 8% w II kwartale, a następnie o kolejne 5% w III i 5,5% w IV kwartale 2021 roku. Według ich prognoz, wzrost w kategorii komputerów przenośnych przeznaczonych do pracy zdalnej, nie będzie już tak wysoki jak w minionym roku. Odbudować się powinien za to segment komputerów stacjonarnych z powodu wznowienia projektów infrastrukturalnych. Trend wzrostowy kontynuować ma także sektor telekomunikacyjny – zniesienie kolejnych obostrzeń i lockodownów spowoduje bowiem, że klienci przeniosą ciężar zakupów z wspomnianych laptopów na smartfony, przekonują eksperci Context.

Przeczytaj również
Nexera uzyskała wsparcie EBI na rozwój szybkiego internetu na słabiej zaludnionych obszarach Polski

Aby ziścił się natomiast optymistyczny wariant prognozy, występujące od początku roku problemy z łańcuchem dostaw musiałby ulec znacznemu złagodzeniu. Według analityków, skutkowałoby to zwiększeniem sprzedaży notebooków o 5%. Dystrybutorzy mogliby z kolei zawiązywać nowe partnerstwa, dzięki którym uzyskaliby dodatkowy 1% udziału w europejskich przychodach z chmury. Ponadto do realizacji tegoż scenariusza potrzeba przyspieszenia projektów infrastrukturalnych, wyższego niż dotychczas wzrostu w branży telekomunikacyjnej oraz w segmencie akcesoriów komputerowych i sprzętu AV.

Z kolei w najbardziej pesymistycznej prognozie, “triumfuje” migracja do chmury, która zyskuje na nieustających problemach z łańcuchem dostaw, zmniejszonym popycie na notebooki, słabym jednak wzroście w branży telekomunikacyjnej oraz wolno realizowanych projektach infrastrukturalnych. Przy takim założeniu wzrost przychodów wynosi jedynie 7,3 i 4% w kolejnych, począwszy od II, kwartałach 2021 roku – podsumowują analitycy Context.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *