CIO

Engave: zostań mistrzem infrastruktury Promocja

Artykuł sponsorowany

Wydatki na systemy bazodanowe należy rozpatrywać kompleksowo, zarazem dążyć do ich optymalizacji – takie wnioski płyną ze spotkania z cyklu „Mistrzowie Infrastruktury”, zorganizowanego w marcju 2015 r. przez firmy Engave oraz EMC i Lenovo.

Engave: zostań mistrzem infrastruktury<span class=sponsorowany> Promocja</span>

Jak po mistrzowsku zoptymalizować koszty infrastruktury bazodanowej? Odpowiedzi na to pytanie poznali uczestnicy konferencji „Mistrzowie Infrastruktury”, czyli menadżerowie zarządzający w firmach i instytucjach publicznych infrastrukturą oraz bazami danych.

Wydatki na infrastrukturę mogą stanowić około jednej piątej łącznego budżetu przeznaczonego na bazy danych w organizacjach. Szczegółowy rozkład kształtuje się następująco: 4 proc. wydatkowane jest na serwery, 2 proc. pochłania backup, następne 2 proc. konsumuje storage, 4 proc. trzeba zarezerwować na oprogramowanie systemowe, z kolei 6 proc. udział ma w wydatkach samo utrzymanie platformy systemowej. Pozostałe środki pochłaniają licencje na oprogramowanie bazodanowe.

Możliwości optymalizacji wydatków należy szukać w takich obszarach, jak wymiana platformy serwerowej, podniesienie wydajności macierzy, czy też poprawa efektywności pracy samych serwerów.

Z informacji tych wynika, że zadaniem menadżerów jest przede wszystkim należy znaleźć sposób na obniżenie lub wstrzymanie wzrostu nakładów na infrastrukturę. “Jeśli przyjrzymy się dokładnie strukturze wydatków na systemy bazodanowe, okaże się, że licencje na oprogramowanie mogą mieć, patrząc z perspektywy kilku lat, aż 80 proc. udział w łącznych nakładach” – tłumaczył podczas konferencji Iwo Dominik Żochowski, prezes zarządu Engave. – “Tymczasem znamienne jest, że klienci często nie traktują problematyki rozbudowy infrastruktury jako całościowego procesu. Zdarza się, że osobno planują działania dotyczące infrastruktury i oprogramowania bazodanowego.”

Optymalizacja, czyli co?
Takie podejście zaś może oznaczać niepotrzebną eskalację kosztów. W opinii szefa Engave nawet niewielka zmiana w infrastrukturze może pociągać za sobą ich znaczący wzrost. Jaki? Wystarczy przyjąć, że konieczne jest dołożenie jednego procesora ośmiordzeniowego, co może kosztować około 250 000 zł. Jednak już zakup oprogramowania bazodanowego, co się wiąże z rozbudową infrastruktury sprzętowej, to znacznie wyższy koszt – w przypadku Oracle’a należy liczyć się z wydatkiem 1 350 000 zł. Warto więc przyjrzeć się możliwościom optymalizacji wydatków. Należy ich szukać w takich obszarach, jak wymiana platformy serwerowej, podniesienie wydajności macierzy, czy też poprawa efektywności pracy samych serwerów.

“Rekomendujemy jednak sięgnięcie po rozwiązania, które zapewniają wszechstronne podejście, umożliwiające poprawę wszystkich, krytycznych, z punktu widzenia wydajności i dostępności infrastruktury bazodanowej, parametrów” – powiedział Iwo Dominik Żochowski podczas konferencji.

Należy do nich zintegrowana platforma VSABA, która w jednym, prekonfigurowanym rozwiązaniu łączy zasoby obliczeniowe, pamięć masową, backup, sieć oraz mechanizmy wirtualizacji i zarządzania. VSABA oparta jest na infrastrukturze VSPEX firmy EMC.

Engave: zostań mistrzem infrastruktury<span class=sponsorowany> Promocja</span>

O tym, jak istotny jest szybki dostęp do danych, przekonywał Maciej Przepiórka, konsultant techniczny EMC. Kwestię tę świetnie ilustruje zestawienie możliwości obecnie oferowanych procesorów i dysków. Technologia nie pozwala na przyspieszanie pracy dysków. “Od 2000 r., kiedy wprowadzono pierwszy dysk talerzowy, pracujący z prędkością 15 000 obrotów na minutę, nie powstało szybsze urządzenie” – przypomniał Maciej Przepiórka. – “W przypadku procesorów zaś mamy zgoła odmienną sytuację – co dekadę szybkość ich działania rośnie 100-krotnie”.

Aby nie przedłużać czasu oczekiwania procesora na dane, trzeba szukać lepszych rozwiązań, takich, jak pamięci flash. Ich szybkość działania rośnie podobnie jak w przypadku procesorów.

Jeśli procesory co roku pracują o 1,5 raza szybciej, to oznacza, że są one tysiące, a nawet miliony razy szybsze niż dyski talerzowe. Aby nie przedłużać czasu oczekiwania procesora na dane, trzeba szukać lepszych rozwiązań, takich, jak pamięci flash. Ich szybkość działania rośnie podobnie jak w przypadku procesorów. Celem, który menadżerowie infrastruktury powinni sobie stawiać, jest wdrażanie rozwiązań, które jak najlepiej wykorzystują możliwości całej platformy. Unikanie zaś tych, które je marnują.

Liczy się błyskawiczny dostęp
Przedstawiciel EMC podkreślił, że wydajność systemów zależy w dużym stopniu od czasu, jaki zajmuje dostęp do danych. W czasie, gdy dysk talerzowy wykonuje jeden obrót, procesor jest w stanie wykonać 20 mln operacji. Jeśli dane nie będą udostępnione na czas, nie ma mowy o wykorzystaniu potencjału nowoczesnych procesorów. Dlatego tak ważne jest zastosowanie technik poprawiających dostępność baz danych takich, jak Extreme Cache czy Xtreme SF EMC, które są elementem rozwiązania VSABA.

Engave: zostań mistrzem infrastruktury<span class=sponsorowany> Promocja</span>

Z kolei Krzysztof Rozanka, Strategic Alliance Manager w Lenovo Technology BV, wskazał na aspekt potrzeb biznesowych przedsiębiorstw i organizacji. “Od działów IT oczekuje się, że dostarczą usługi informatyczne dla wszystkich innych działów przedsiębiorstwa” – powiedział Krzysztof Rozanka. – “Są to m. in. dostęp do danych archiwalnych, przetwarzanie ich w czasie rzeczywistym, usługi dla klientów mobilnych. W dzisiejszych czasach brak rozwiązań mobilnych blokuje rozwój organizacji. To dzięki nowoczesnym rozwiązaniom firmy budują swoją konkurencyjność. U ich podstaw leży właśnie infrastruktura, a co za tym idzie dbałość o podnoszenie jej wydajności przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów”.

Zdaniem przedstawiciela Lenovo spośród obecnie liczących się dostawców, najlepiej zwrócić uwagę na ofertę tych, którzy inwestują w development swoich produktów. “Rynek obecnie wchodzi w ekonomię skali” – tłumaczył Krzysztof Rozanka. – “Technologicznie oferty z pozoru się nie różnią, architektura x86 pozostaje bezkonkurencyjna. Liczą się jednak rozwiązania okołosystemowe, które klienci mogą otrzymać decydując się na dany produkt”.

W zeszłym roku Lenovo przejęło dział serwerów x86 od IBM (konkretnie linie: System x, BladeCenter oraz Flex System, zintegrowane systemy Flex oparte na serwerach x86, serwery NeXtScale oraz iDataPlex). Nowy właściciel inwestuje w ich rozwój.

Debata ekspertów
Spotkanie „Mistrzowie Infrastruktury” było też okazją do przeprowadzenia debaty na temat m. in. roli i wyzwań dla menadżerów infrastruktury IT w dzisiejszym otoczeniu biznesowym i technologicznym. W dyskusji wzięli udział: Janusz Kaszuba, dyrektor Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia, Konrad Bartnicki, Enterprise Systems Client Technical Specialist, Team Leader Lenovo oraz Maciej Przepiórka z EMC. Dyskusję moderował Przemysław Gamdzyk, Meeting Designer i szef firmy Evention, organizatora konferencji.

Oczekiwania wobec działów IT sprowadzają się do pozyskiwania oszczędności, przy jednoczesnym poprawianiu efektywności infrastruktury. Przy czym wyzwania wobec specjalistów z zakresu systemów bazodanowych różnią się w zależności od sektora.

Wnioski z debaty są oczywiste: wymagania wobec menadżerów od lat rosną, dlatego potrzebują oni narzędzi, które pozwolą im spełnić potrzeby firm i instytucji, funkcjonujących w coraz bardziej konkurencyjnych warunkach. Ogólnie rzecz biorąc oczekiwania wobec działów IT sprowadzają się do pozyskiwania oszczędności, przy jednoczesnym poprawianiu efektywności infrastruktury. Przy czym wyzwania wobec specjalistów z zakresu systemów bazodanowych różnią się w zależności od sektora. Przykładem mogą być instytucje i placówki ochrony zdrowia. Do 2017 r. informacje medyczne mają być zdigitalizowane. To duże przedsięwzięcie.

Engave: zostań mistrzem infrastruktury<span class=sponsorowany> Promocja</span>

“Oznacza, że menadżerowie muszą być gotowi do tego, by zapewnić zarówno szybki dostęp do danych jak i do archiwalnych” – stwierdził ekspert z dziedziny informatyzacji służby zdrowia, Janusz Kaszuba. “Trzeba wziąć pod uwagę, że dane pacjentów mają być przechowywane przez 30 lat. To wszystko oznacza zarządzanie ogromnymi bazami danych”.

Według Janusza Kaszuby, patrząc z szerszej perspektywy na tematykę baz danych w instytucjach medycznych, można zauważyć, że oprócz przygotowania warstwy aplikacyjnej, przeszkolenia specjalistów do jej obsługi, jakości samego oprogramowania, kluczowymi elementami systemu jest właśnie infrastruktura, a także łącza, które umożliwiają przesyłanie danych. Ich stabilność jest fundamentem sprawnego działania placówek ochrony zdrowia.

W opinii Konrada Bartnickiego z Lenovo rolą dostawcy jest doradzić klientom w doborze właściwego rozwiązania. “Obecnie na rynku do dyspozycji jest szeroki wachlarz produktów, wydajne systemy serwerowe i storage’owe” – mówił Bartnicki. – “Warto pamiętać przy projektowaniu serwerowni, że oszczędności są możliwe na różnych polach, czasami rzadko się o nich wspomina, np. o kosztach zasilania”. Dostępne są systemy pozwalające odzyskać energię, np. te, które są chłodzone wodą. “Wszystko zależy od potrzeb klienta, czy bardziej zależy mu na wydajności całej infrastruktury, czy też zdecydowanym priorytetem są oszczędności” – podsumowuje Bartnicki.

***

Engave to integrator zaawansowanych rozwiązań IT. Specjalizuje się w obsłudze odbiorców z sektora publicznego, ale także komercyjnego, zwłaszcza instytucji finansowych z segmentu MŚP.
Engave oferuje zintegrowane rozwiązanie infrastrukturalne, łączące zasoby obliczeniowe, pamięć masową, backup, sieć oraz mechanizmy wirtualizacji i zarządzania. Oparte jest o oprogramowanie VSPEX.

Spotkanie z cyklu „Mistrzowie Infrastruktury” odbyło się 19 marca 2015 r. w Villa Foksal w Warszawie. W trakcie można było nie tylko pogłębić wiedzę o optymalizacji systemów bazodanowych, ale także zapoznać się z platformą VSABA w praktyce.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *