BiznesCIO

Gartner o cyfrowym biznesie

Zdaniem analityków rozwój technologiczny jest źródłem ogromnych przemian modeli biznesowych. Jednocześnie, eksperci Gartnera podkreślają, że obecny etap rozwoju środowisk IT w firmach dobiega końca.

1078183_13647396

Na zmiany modeli biznesowych i sposobów zarządzania wpływa – zdaniem analityków firmy Gartner – kilka czynników. Pierwszym z nich jest ogromne nasycenie organizacji danymi, które stają się kluczowymi zasobami każdej organizacji. Przekłada się to na zmianę postrzegania sposobu działania oraz produktów i usług danej organizacji. Efektywność przedsiębiorstwa to pochodna podejścia do gromadzenia, przetwarzania i analizy informacji. Fakt ten w ogromnym stopniu warunkuje rolę IT w organizacjach biznesowych, zmienia sposób postrzegania technologii w biznesie, a także sposób finansowania projektów informatycznych w ramach przedsięwzięć biznesowych. To z kolei powoduje, że strategia rozwoju w obszarze IT – rozwoju cyfrowego – staje się ważną częścią strategii biznesowej wielu organizacji.

Kolejnym czynnikiem jest działanie nakładających się na siebie trendów z pogranicza IT oraz biznesu. Mowa tu o popularyzacji usługowego modelu wykorzystania IT, rosnącym znaczeniu mechanizmów społecznościowych, powszechnych dążeniach do mobilności oraz Big Data. Według analityków te cztery siły wzajemnie się wzmacniają.

gartner2

Eksperci Gartnera twierdzą, że efektywne wykorzystanie IT w zastosowaniach biznesowych coraz częściej wymagać będzie zaangażowania osób zdolnych przenieść kontekst biznesowy do sfery cyfrowej. Cyfrowy biznes wymagać będzie też istotnych zmian organizacyjnych i rozwoju kompetencji ze strony osób zarządzających komórkami IT w firmach. Menedżerowie IT zmuszeni będa łączyć tradycyjny, ukierunkowany na efektywność operacyjną, model działania z nowym, nieliniowym podejściem niezbędnym, aby skutecznie wspierać nowe modele biznesowe i pełnić rolę faktycznego partnera dla menedżerów działów biznesowych.

Zagadnieniom związanym z rozwojem cyfrowego biznesu, a także powiązanymi zmianami technologicznymi, biznesowymi i organizacyjnymi poświęcona będzie tegoroczna edycja polskiej konferencji firmy Gartner – IT Leadership Trends 2014. Konferencja odbędzie się 15 maja br. w centrum konferencyjnym stadionu Legii w Warszawie.

Szczegółowy program konferencji jest dostępny na witrynie organizatora: http://gitlt2014.pl/

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *