Cyberbezpieczeństwo

IDC: Nielicencjonowane oprogramowanie zagraża bezpieczeństwu

Zdaniem ekspertów pirackie aplikacje często stają się nośnikami dla złośliwego oprogramowania. Usunięcie nielicencjonowanego oprogramowania z lokalnej infrastruktury może więc ograniczyć ryzyko incydentów naruszenia bezpieczeństwa.

IDC: Nielicencjonowane oprogramowanie zagraża bezpieczeństwu

W ramach przeprowadzonej w czerwcu ubiegłego roku analizy eksperci IDC porównali wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania zainstalowanego w komputerach użytkowników z 81 krajów, z opracowaną przez Microsoft miarą występowania złośliwego oprogramowania. Z analiz wynika, że im większy wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania w danym kraju, tym większa liczba zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem komputerów działa w danym państwie. Zdaniem autorów analizy wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania pozwala w dużej mierze przewidzieć, ile złośliwego oprogramowania występuje w danym kraju. „Analiza pokazuje, że związek między korzystaniem z nielicencjonowanego oprogramowania a infekcjami jest rzeczywisty, co oznacza, że właściwe zarządzanie oprogramowaniem jest kluczowym, pierwszym krokiem w kierunku ograniczenia ryzyka” – podkreśla Jodie L. Kelley, wiceprezes organizacji BSA.

Badanie uwzględnia wyniki analiz organizacji BSA. Wynika z nich, że w 2013 roku licencji nie miała ponad połowa (51 proc.) aplikacji zainstalowanych na działających w Polsce komputerach. Średnia światowa to 43 proc.
W ograniczeniu skali tego zjawiska wśród użytkowników biznesowych pomóc ma m.in. wdrożenie rozwiązań wspierających zarządzanie zasobami aplikacyjnymi oraz wprowadzenie najlepszych praktyk w tym zakresie. Zapewnienie, że całość oprogramowania działającego na firmowych komputerach jest legalna ma wpłynąć na zmniejszenie poziomu ryzyka naruszenia bezpieczeństwa infrastruktury wskutek działania złośliwego oprogramowania. Potwierdzeniem efektywności procesów zarządzania zasobami aplikacyjnymi jest realizowany przez organizację BSA program Verafirm Certified. „Pierwszą firmą w Europie, która otrzyma certyfikat Verafirm jest Totalizator Sportowy – jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek. To wyróżnienie potwierdza przynależność Totalizatora Sportowego do światowej elity, która w obszarze zarządzania oprogramowaniem stosuje najlepsze międzynarodowe praktyki” – zapewnia Bartłomiej Witucki, koordynujący działania BSA w Polsce.

Przeczytaj również
Nadal będziemy się mierzyć z rozwojem ataków opartych na socjotechnice

Pełna treść raportu podsumowującego analizy IDC jest dostępna na witrynie BSA.

Tagi

Komentarze

Dodaj także na LinkedIn feed

Powered by WP LinkPress