Artykuł z magazynu ITwizProgramowaniePolecane tematy

Jakie zmiany w programowaniu wprowadza HTML5

Wcześniej osiągnięcie pewnych funkcjonalności wymagało instalacji w przeglądarce dodatkowych wtyczek (np. Adobe Flash był niezbędny do prezentacji wideo). Standard HTML został zaś rozszerzony o odpowiedni mechanizm (tag <video>). Podobnie w przypadku obsługi dźwięku i innych funkcji multimedialnych w tym mechanizmów rysowania dowolnych obiektów 2D (<canvas>).

Jakie zmiany w programowaniu wprowadza HTML5

W HTML5 dodano też mechanizm wprowadzania treści przy pomocy głosu. HTML5 obsługuje również funkcje geolokalizacji.

Usprawnienia techniczne w HTML5

W obszarze zmian technicznych wymienić można m.in. mechanizm wsparcia aplikacji działających w trybie offline wraz z lokalnym przechowywaniem danych (przydatny dla aplikacji mobilnych), mechanizm WebSockets (możliwość niskopoziomowej komunikacji typu klient-serwer) oraz WebWorkers (obsługa przetwarzania wielowątkowego).

W piątej wersji HTML pojawiła się również możliwość generowania plików do pobrania z samej przeglądarki. Dzięki temu możliwe jest np. zapisanie obrazu, czy arkusza kalkulacyjnego z danych już załadowanych do przeglądarki. Do tej pory taka możliwość istniała wyłącznie po stronie serwera. Mechanizm obsługi plików działa również w przeciwnym kierunku – pozwala wgrywać na serwer nawet pliki o objętości kilku GB zapewniając przy tym pełną obsługę błędów i wznawiania transmisji danych. Otwiera to drogę do lokalnego przechowywania dużych danych w lokalnym magazynie danych.

Innym zagadnieniem jest dostęp do zasobów sprzętowych w przypadku tworzenia aplikacji mobilnej w technologii hybrydowej (HTML5 oraz JavaScript z wykorzystaniem natywnej otoczki jak np. PhoneGap). W takich rozwiązaniach aplikacja natywna składa się z pełnoekranowej przeglądarki prezentującej lokalną aplikację HTML5 oraz z interfejsów dla kodu JavaScript umożliwiających wykorzystywanie wybranych funkcjonalności urządzenia – aparatu, odbiornika GPS, akcelerometru, pamięci danych itp.

HTML5 wnosi elementy koncepcji sieci semantycznej. Oznacza to, że dokument HTML będzie mógł nie tylko określać sposób prezentacji treści, ale będzie mógł również informować o znaczeniu poszczególnych treści, a co za tym idzie sposobie ich obsługi. Przykładowo, wykorzystanie wprowadzonego w HTML5 znacznika <address> pozwala na oznaczenie adresu w dokumencie niezależnie jego od formy prezentacji.

Sieci semantyczne

HTML5 wnosi także elementy koncepcji sieci semantycznej. Oznacza to, że dokument HTML będzie mógł nie tylko określać sposób prezentacji treści, ale będzie mógł również informować o znaczeniu poszczególnych treści, a co za tym idzie sposobie ich obsługi. Przykładowo, wykorzystanie wprowadzonego w HTML5 znacznika <address> pozwala na oznaczenie adresu w dokumencie niezależnie jego od formy prezentacji. Przy wcześniejszym podejściu adres niczym nie wyróżniałby się od reszty dokumentu i analizujący ją program komputerowy nie “rozumiałby” jego znaczenia. Jeszcze większe możliwości pojawiają się przy zastosowaniu mechanizmu znaczników microdata, które pozwalają na określenie znaczenia praktycznie każdej treści.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *