Biznes

W jakim kierunku zmierzają prace nad łącznością 5G

Intel rozpoczął współpracę z producentami sprzętu, takimi jak Nokia, operatorami sieci, dostawcami usług, m.in. NTT DOCOMO i SK Telecom, oraz ośrodkami akademickimi, aby przyspieszyć rozwój standardu 5G.

W jakim kierunku zmierzają prace nad łącznością 5G

Podczas Intel Developer Forum 2015 odbył się panel dyskusyjny, którego tematem był wpływ sieci mobilnej nowej generacji 5G na pojawienie się nowych kategorii aplikacji i interakcji z użytkownikiem, będących rezultatem zintegrowania nowatorskich rozwiązań bezprzewodowych z inteligentnymi, wysoko wydajnymi technologiami sieciowymi.

5G i możliwości przyszłych sieci

Intel współpracuje z producentami sprzętu i komponentów, operatorami sieci, dostawcami usług i ośrodkami akademickimi, aby przyspieszyć rozwój standardu 5G i rozwiązać kluczowe wyzwania techniczne. W tych partnerstwach Intel wykorzystuje doświadczenia w dziedzinie IT, sieci i komunikacji bezprzewodowej do opracowania rozwiązań 5G, które cechują się inteligencją w obrębie całej sieci — od centrum danych po urządzenie końcowe,  a także we wszystkich systemach pośrednich.

Urządzenia pracujące w sieci piątej generacji zmienią się pod względem rozmiaru, formy, funkcji i mocy obliczeniowej. Sieci 5G będą musiały inteligentnie zarządzać połączeniami, a ponadto ich zadaniem będzie eliminacja zakłóceń z sąsiednich komórek. Odegrają też większą rolę w udostępnianiu informacji kontekstowej, oferując możliwość stworzenia nowych rodzajów działających w chmurze aplikacji do wideo, przeglądania sieci, grania i interaktywnych.

Dzięki szybkim połączeniom bezprzewodowym z usługami obliczeniowymi i przechowywania danych działającymi w chmurze, a także z innymi urządzeniami podłączonymi do sieci, 5G zaoferuje mnóstwo nowych możliwości, takich jak autonomiczne samochody z inteligentnym wyborem trasy, inteligentne miasta, innowacyjne rozwiązania medyczne i dużo więcej. Sprostanie tym wyzwaniom oraz zaspokojenie wymagań związanych z pojemnością i efektywnością 5G będzie wymagało nowego podejścia do konstrukcji sieci i urządzeń.

IT i technologie komunikacyjne się łączą

5G to nie tylko zwykłe zwiększanie szybkości i pojemności, lecz także inteligencja w całej sieci, dzięki której urządzenia i sieć będą się sprawniej komunikować, szybciej przesyłać dane i treści czy udostępniać zasoby obliczeniowe.  Aby powstała inteligentna usługa, urządzenia i sieć 5G będą  musiały współpracować. ,. Będą musiały też ustalić priorytety działań na podstawie poziomu ważności i być wystarczająco elastyczne, by obsłużyć wiele urządzeń, które mają bardzo różnorodne wymagania dotyczące łączności, przetwarzania, zasilania i opóźnień.

Urządzenia pracujące w sieci piątej generacji zmienią się pod względem rozmiaru, formy, funkcji i mocy obliczeniowej. Sieci i urządzenia 5G będą musiały inteligentnie zarządzać połączeniami, gdy użytkownicy będą wchodzić, wychodzić i przechodzić między obszarami zasięgu stacji komórkowych, a ponadto ich zadaniem będzie eliminacja zakłóceń z sąsiednich komórek. Odegrają też większą rolę w udostępnianiu informacji kontekstowej, oferując możliwość stworzenia nowych rodzajów działających w chmurze aplikacji do wideo, przeglądania sieci, grania i interaktywnych.

Cel: przyspieszenie wprowadzenia 5G

W związku z tym sieci 5G muszą być zaprojektowane tak, aby były elastyczne, efektywne i skalowalne, by sprostać szybkiemu wzrostowi liczby i różnorodności urządzeń podłączonych do nich w ramach internetu rzeczy, w tym urządzeń typu wearables oraz usług z zakresu rzeczywistości rozszerzonej. Będzie to wymagało nowego pasma bezprzewodowego i większej efektywności sieci.

Dzięki szybkim połączeniom bezprzewodowym z usługami obliczeniowymi i przechowywania danych działającymi w chmurze, a także z innymi urządzeniami podłączonymi do sieci, 5G zaoferuje mnóstwo nowych możliwości, takich jak autonomiczne samochody z inteligentnym wyborem trasy, inteligentne miasta, innowacyjne rozwiązania medyczne i dużo więcej.

Aby przyspieszyć wprowadzanie odpowiednich rozwiązań, Intel – w ramach powołanego Intel Network Builders Accelerator – oferuje platformę dla operatorów sieci i inwestuje w przekształcanie sieci w czterech kluczowych obszarach, obejmujących: ulepszanie kodu open source i standardów, udostępnianie otwartych platform sieciowych, tworzenie otwartego ekosystemu na własnej architekturze oraz przyspieszenie testów i wdrożeń.

 

 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *