Biznes

W jakim kierunku zmierzają prace nad łącznością 5G

Intel rozpoczął współpracę z producentami sprzętu, takimi jak Nokia, operatorami sieci, dostawcami usług, m.in. NTT DOCOMO i SK Telecom, oraz ośrodkami akademickimi, aby przyspieszyć rozwój standardu 5G.

communication-tower2-1508302-639x852

Podczas Intel Developer Forum 2015 odbył się panel dyskusyjny, którego tematem był wpływ sieci mobilnej nowej generacji 5G na pojawienie się nowych kategorii aplikacji i interakcji z użytkownikiem, będących rezultatem zintegrowania nowatorskich rozwiązań bezprzewodowych z inteligentnymi, wysoko wydajnymi technologiami sieciowymi.

5G i możliwości przyszłych sieci

Intel współpracuje z producentami sprzętu i komponentów, operatorami sieci, dostawcami usług i ośrodkami akademickimi, aby przyspieszyć rozwój standardu 5G i rozwiązać kluczowe wyzwania techniczne. W tych partnerstwach Intel wykorzystuje doświadczenia w dziedzinie IT, sieci i komunikacji bezprzewodowej do opracowania rozwiązań 5G, które cechują się inteligencją w obrębie całej sieci — od centrum danych po urządzenie końcowe,  a także we wszystkich systemach pośrednich.

Urządzenia pracujące w sieci piątej generacji zmienią się pod względem rozmiaru, formy, funkcji i mocy obliczeniowej. Sieci 5G będą musiały inteligentnie zarządzać połączeniami, a ponadto ich zadaniem będzie eliminacja zakłóceń z sąsiednich komórek. Odegrają też większą rolę w udostępnianiu informacji kontekstowej, oferując możliwość stworzenia nowych rodzajów działających w chmurze aplikacji do wideo, przeglądania sieci, grania i interaktywnych.

Dzięki szybkim połączeniom bezprzewodowym z usługami obliczeniowymi i przechowywania danych działającymi w chmurze, a także z innymi urządzeniami podłączonymi do sieci, 5G zaoferuje mnóstwo nowych możliwości, takich jak autonomiczne samochody z inteligentnym wyborem trasy, inteligentne miasta, innowacyjne rozwiązania medyczne i dużo więcej. Sprostanie tym wyzwaniom oraz zaspokojenie wymagań związanych z pojemnością i efektywnością 5G będzie wymagało nowego podejścia do konstrukcji sieci i urządzeń.

IT i technologie komunikacyjne się łączą

5G to nie tylko zwykłe zwiększanie szybkości i pojemności, lecz także inteligencja w całej sieci, dzięki której urządzenia i sieć będą się sprawniej komunikować, szybciej przesyłać dane i treści czy udostępniać zasoby obliczeniowe.  Aby powstała inteligentna usługa, urządzenia i sieć 5G będą  musiały współpracować. ,. Będą musiały też ustalić priorytety działań na podstawie poziomu ważności i być wystarczająco elastyczne, by obsłużyć wiele urządzeń, które mają bardzo różnorodne wymagania dotyczące łączności, przetwarzania, zasilania i opóźnień.

Urządzenia pracujące w sieci piątej generacji zmienią się pod względem rozmiaru, formy, funkcji i mocy obliczeniowej. Sieci i urządzenia 5G będą musiały inteligentnie zarządzać połączeniami, gdy użytkownicy będą wchodzić, wychodzić i przechodzić między obszarami zasięgu stacji komórkowych, a ponadto ich zadaniem będzie eliminacja zakłóceń z sąsiednich komórek. Odegrają też większą rolę w udostępnianiu informacji kontekstowej, oferując możliwość stworzenia nowych rodzajów działających w chmurze aplikacji do wideo, przeglądania sieci, grania i interaktywnych.

Cel: przyspieszenie wprowadzenia 5G

W związku z tym sieci 5G muszą być zaprojektowane tak, aby były elastyczne, efektywne i skalowalne, by sprostać szybkiemu wzrostowi liczby i różnorodności urządzeń podłączonych do nich w ramach internetu rzeczy, w tym urządzeń typu wearables oraz usług z zakresu rzeczywistości rozszerzonej. Będzie to wymagało nowego pasma bezprzewodowego i większej efektywności sieci.

Dzięki szybkim połączeniom bezprzewodowym z usługami obliczeniowymi i przechowywania danych działającymi w chmurze, a także z innymi urządzeniami podłączonymi do sieci, 5G zaoferuje mnóstwo nowych możliwości, takich jak autonomiczne samochody z inteligentnym wyborem trasy, inteligentne miasta, innowacyjne rozwiązania medyczne i dużo więcej.

Aby przyspieszyć wprowadzanie odpowiednich rozwiązań, Intel – w ramach powołanego Intel Network Builders Accelerator – oferuje platformę dla operatorów sieci i inwestuje w przekształcanie sieci w czterech kluczowych obszarach, obejmujących: ulepszanie kodu open source i standardów, udostępnianie otwartych platform sieciowych, tworzenie otwartego ekosystemu na własnej architekturze oraz przyspieszenie testów i wdrożeń.

 

 

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *