SprzętRynek

Lenovo prezentuje inteligentne rozwiązania HPC i AI

Data Center Group, dział firmy Lenovo, poinformował o wprowadzeniu do oferty przełomowych rozwiązań z dziedziny wysokowydajnych systemów obliczeniowych (HPC). Mają one pomagać klientom w rozwoju działalności przy użyciu pogłębionej analizy oraz sztucznej inteligencji. Rozwiązania te szybciej przetwarzają i optymalizują dane, dostarczają wnioski z analiz w krótszym czasie oraz po niższych kosztach, a także pomagają w podejmowaniu lepszych decyzji – zapewniają przedstawiciele producenta.

Lenovo prezentuje inteligentne rozwiązania HPC i AI

Jednym z tych rozwiązań jest Lenovo ThinkSystem SD650-N V2, pierwszy w branży serwer z układem bezpośredniego chłodzenia cieczą (Direct-to-Node, DTN) do kart graficznych NVIDIA A100 Tensor Core. To urządzenie o wysokości 1U zawiera cztery montowane na płycie karty NVIDIA A100, które umożliwiają osiąganie mocy obliczeniowej 3PFLOPS w jednym regale. Układ chłodzenia cieczą Lenovo Neptune zmniejsza zużycie energii o nawet 40%, podtrzymując bezprecedensową moc obliczeniową i gęstość zasobów sprzętowych, informują specjaliści Lenovo.

Kolejne rozwiązanie, Lenovo ThinkSystem SR670 V2, to modułowy system wyposażony w osiem kart graficznych NVIDIA A100 Tensor Core lub NVIDIA T4 w jednym urządzeniu o wysokości 3U, które jest w stanie przetwarzać do 160 TFLOPS. Jak wskazują przedstawiciele producenta, dostępny jest model wykorzystujący wymienniki ciepła ciecz‑powietrze Lenovo Neptune (niewymagające dodatkowej instalacji hydraulicznej) do chłodzenia czterech zamontowanych na płycie kart graficznych NVIDIA A100. Pozwala to uzyskać przełomową wydajność sztucznej inteligencji przy zmniejszonym poborze mocy i poziomie hałasu w porównaniu z systemami chłodzonymi powietrzem, zapewniają eksperci.

Wdrożenie innowacyjnego systemu na niemieckiej uczelni

Okazuje się, że Instytut Techniczny w Karlsruhe (KIT) planuje wdrożenie systemu o wydajności 17 PFLOPS z chłodzonymi ciepłą wodą kartami graficznymi NVIDIA A100 Ampere. W projekcie realizowanym w nadchodzących miesiącach uczelni pomogą specjaliści Lenovo i partner biznesowy Pro‑Com. Współpraca dotyczy nowoczesnego superkomputera HoreKa wykorzystującego technologię bezpośredniego chłodzenia cieczą Neptune Direct Water Cooling. „Osiągnięcia ekologiczne tego rozwiązania oraz optymalizacja wydajności całego systemu doskonale wpisują się w nasz cel — rozwój coraz efektywniejszego oprogramowania naukowego zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju. To z kolei umożliwia prowadzenie symulacji w różnej skali, w tym znacznie większych niż kiedykolwiek przedtem, do celów badań w dziedzinie energetyki i mobilności w inżynierii, materiałoznawstwa, nauk o Ziemi, nauk biologicznych oraz fizyki cząstek i astrocząstek” – skomentowała dr Jennifer Buchmüller kierująca Wydziałem Obliczeń i Symulacji Naukowych w KIT.

Jak wskazują przedstawiciele Lenovo, nowe serwery mogą także wykorzystywać obszerny katalog oprogramowania NVIDIA NGC, w tym platform kontenerowych, aplikacji, wstępnie szkolonych modeli, skryptów i wykresów Helm, które można pobierać bezpłatnie. Platforma NVIDIA do centrów danych przyspiesza obecnie działanie ponad 700 aplikacji HPC.

Przełomowe badania

Z kolei przy użyciu konfiguracji Lenovo GOAST (Genomics Optimization and Scalability Tool) naukowcy mogą korzystać ze zweryfikowanego i prekonfigurowanego rozwiązania bioinformatycznego zbudowanego na serwerach o wysokiej niezawodności Lenovo ThinkSystem, informują specjaliści producenta. Przetwarzanie całego genomu (WGS) zajmuje zazwyczaj kilka dni, ale konfiguracja Lenovo GOAST dostarcza wyniki już w niecałą godzinę przy użyciu standardowego sprzętu x86.

„Dzięki systemowi Lenovo GOAST mogę analizować więcej danych i szybciej wyciągać nowe wnioski. W naszym nowym środowisku HPC prowadzimy przełomowe badania, które pomogą w opracowaniu bardziej pożywnych i odpornych na suszę oraz choroby roślin, które będą dawać wysoki plon i pomogą nakarmić świat” — powiedział dr Paritosh Kumar, badacz stopnia podoktorskiego w Centrum Manipulacji Genetycznej Roślin Uprawnych Wydziału Genetyki Uniwersytetu w Delhi.

Aby zapewnić centrom danych wymaganą moc i chłodzenie do obecnych i przyszłych projektów, dział Lenovo Professional Services oferuje także nowe warsztaty z najlepszych praktyk do centrów danych. We współpracy z ekspertami w dziedzinie zasilania i chłodzenia przedstawiciele producenta mogą bezpłatnie zdiagnozować infrastrukturę IT w ramach serii badań na podstawie potrzeb klienta i opracować sprawdzone metodyki chłodzenia, zasilania oraz efektywności energetycznej.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *