CyberbezpieczeństwoBiznesPolecane tematy

Firmy sektora MSP zlecają obsługę IT na zewnątrz – i przeceniają własne bezpieczeństwo

Z badania Orange Insights wynika, że więcej niż połowa polskich firm sektora MSP korzysta w zakresie obsługi IT z usług zewnętrznych współpracowników. Mniej niż połowa z nich deklaruje, że przed rozpoczęciem współpracy podpisuje umowę z klauzulą o poufności. Analiza wskazuje też na istotne braki w działaniach mających na celu zabezpieczenie firmowych środowisk IT. Mimo to, 71 proc. przedstawicieli małych i średnich firm uważa, że poziom informatyzacji ich firm jest wysoki.

msp

Badanie przeprowadzone przez firmę ICAN Research na zlecenie Orange Polska pokazuje, że zdecydowana większość przedstawicieli kierownictwa lub osób odpowiedzialnych za IT w firmach sektora MSP wysoko ocenia poziom informatyzacji tych organizacji. Jako główny trend w informatyzacji większość (25 proc.) badanych wskazała rozwój systemów wspierających zmiany modeli biznesowych i wzrost skali działalności biznesowej. Niewiele mniej, bo 23 proc. badanych firm największe znaczenie przypisuje rozwojowi internetowych narzędzi handlowych, w tym platform e-commerce. Trzecim z kolei, wysoko ocenianym zjawiskiem (18 proc.) okazała się możliwość wykorzystania rozwiązań IT do współpracy z zewnętrznymi specjalistami.

Statystycznie małe i średnie firmy posiadają po dwa własne serwery. Własne rozwiązania serwerowe wykorzystuje 6 na 10 badanych firm (62 proc.).

Analiza Orange Insights pokazuje również, że statystyczna firma sektora MSP posiada 13 komputerów. Powszechnie (86 proc.) wykorzystywane są też smartfony. Ich popularność w niewielkim stopniu ustępuje telefonii stacjonarnej, z której korzysta 87 proc. przedstawicieli badanych firm. Z tabletów korzystają natomiast przedstawiciele co trzeciej (36 proc.) firmy. Na każdą firmę sektora MSP przypadają średnio 4 tablety.

Statystycznie małe i średnie firmy posiadają po dwa własne serwery. Własne rozwiązania serwerowe wykorzystuje 6 na 10 badanych firm (62 proc.). Pozostała grupa korzysta ze sprzętu oferowanego w ramach usług outsourcingu lub cloud computing. U ponad połowy badanych firm (55 proc.) osobą odpowiedzialną za funkcjonowanie środowiska IT jest zewnętrzny współpracownik. Pozostałe firmy zatrudniają specjalistów ds. IT na etacie. „Żadna z ankietowanych firm w przypadku współpracy z ekspertem zewnętrznym nie wskazała, jako powodu nawiązania współpracy, jego doświadczenia i umiejętności – liczą się małe koszty i oszczędności. To nie jest podejście firmy o wysokim poziomie informatyzacji” – mówi Artur Stankiewicz, dyrektor Segmentu Klientów SME i SOHO w Orange Polska. Najczęstszym powodem zatrudniania freelancera jest możliwość obniżenia kosztów zatrudnienia.

Małe i średnie firmy stosunkowo rzadko korzystają z kompleksowych narzędzi bezpieczeństwa IT.

Jednocześnie, mniej niż połowa (45 proc.) firm korzystających z zewnętrznego wsparcia IT podpisuje z zewnętrznymi specjalistami umowy dotyczące m.in. zachowania poufności. „Z punktu widzenia bezpieczeństwa firmy niedopuszczalne jest nawiązywanie współpracy z zewnętrznym usługodawcą bez podpisania klauzuli o poufności. Taka osoba ma kontakt z krytycznymi dla danego podmiotu informacjami i niezależnie czy firma ma do niej zaufanie czy też nie, konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie prawne” – podkreśla Artur Stankiewicz. Według niego, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa IT, niezbędne staje się doświadczenie i wdrożenie stosownych procedur.

Przedstawiciele większości (71 proc.) badanych firm sektora MSP uważają, że poziom informatyzacji ich firm jest wysoki. W wielu przypadkach jednak, jest to stwierdzenie mocno na wyrost. Badanie zlecone przez Orange pokazuje bowiem, że małe i średnie firmy stosunkowo rzadko korzystają z kompleksowych narzędzi bezpieczeństwa IT. Najpopularniejszym zabezpieczeniem pozostaje oprogramowanie antywirusowe. Wykorzystanie takich rozwiązań deklaruje 88 proc. ankietowanych. Co druga (53 proc.) firma sektora MSP posiada wdrożoną politykę – i powiązane z nią rozwiązania – zarządzania hasłami dostępu. Niemal połowa (46 proc.) małych i średnich przedsiębiorstw szyfruje pocztę elektroniczną. Jedynie co trzecia firma korzysta z backupu danych (35 proc.). „Trudno powiedzieć, że firma jest wysoce zinformatyzowana, gdy nie korzysta z backupu danych, czy szyfrowania poczty e-mail. To podstawowe zabezpieczenia IT, które powinny być stosowane we wszystkich firmach bez wyjątku, a nie jak pokazuje badanie Orange Insights – jedynie w niedużej grupie” – dodaje Artur Stankiewicz.

W badaniu ankietowym wzięło udział pół tysiąca przedstawicieli, działających w różnych branżach firm zatrudniających mniej niż 250 osób. Większość ankietowanych – grupa 300 osób – stanowili właściciele lub przedstawiciele kierownictwa małych i średnich firm. Ponadto, w badaniu wzięli udział specjaliści IT oraz freelancerzy zatrudnieni na etat lub współpracujący z firmami sektora MSP.

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *