Branża ITRynekPolecane tematy

Netia kupiła spółkę Oktawave z Grupy K2 za 33,7 mln zł

Transakcja dotycząca specjalizującej się w środowisku chmurowym spółki Oktawave nie zawiera zapisów warunkowych i ma zostać rozliczona gotówkowo do 22 czerwca br. – poinformowali przedstawiciele notowanej na GPW Grupy K2. Szacunkowy zysk netto K2 Holding ze sprzedaży Oktawave wynosi blisko 11,5 mln zł. 

Netia kupiła spółkę Oktawave z Grupy K2 za 33,7 mln zł

“Uważamy, że perspektywy dalszego rozwoju Oktawave u boku Netii są nadzwyczaj atrakcyjne dla spółki oraz jej pracowników i znalazły odzwierciedlenie w otrzymanej ofercie jej zakupu. Dzięki transakcji tworzymy wartość dodaną dla naszych akcjonariuszy, zwiększając nasze możliwości akwizycyjne w segmencie technologicznym i potencjał skali dywidendy” – skomentował transakcję Michał Paschalis-Jakubowicz, prezes zarządu Oktawave S.A. i wiceprezes zarządu K2 Holding S.A.

Oktawave dostarcza usługi przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej (IaaS) oraz planowania, wdrażania i utrzymania środowisk chmurowych. To pierwsza i największa polska platforma publicznej chmury obliczeniowej. Spółka tworzy otwartą technologię chmurową oraz wspiera firmy w transformacji cyfrowej, realizacji strategii multicloud, migracji i zarządzaniu chmurą obliczeniową. Jak podkreślają przedstawiciele Oktawave, spółka udostępnia własną certyfikowaną infrastrukturę chmurową, która otrzymała status VMware Cloud Verified. Pomaga także skorzystać z rozwiązań dostawców globalnych, takich jak AWS, Azure, Google Cloud. Oferuje zaawansowane rozwiązania w technologii Kubernetes, realizowane na każdej platformie chmurowej. Dodajmy, że Oktawave operuje z trzech centrów danych zlokalizowanych w Polsce, a do największych klientów segmentu infrastrukturalnego spółki należą TUI Poland, Grupa Pracuj oraz Edipresse.

W obszarze B2B Netia od lat prowadzi proces transformacji od operatora telekomunikacyjnego do dostawcy usług transmisji i przetwarzania danych oraz integratora zaawansowanych, chmurowych rozwiązań ICT oraz cyberbezpieczeństwa, wskazali przedstawiciele nabywcy.

“Dotychczas bardzo dynamicznie rozwijaliśmy się w tym zakresie organicznie, jednak dostrzegliśmy, że rozwiązania i kompetencje zespołu Oktawave idealnie wpisują się w naszą strategię pod marką NetiaNext. Grupa Polsat Plus, której ważną częścią jest Netia, powiększona teraz o Oktawave będzie dysponować najszerszą i najlepiej dopasowaną do potrzeb klientów biznesowych gamę usług data center, własnych rozwiązań chmurowych, a także niezwykle kompetentnym i doświadczonym zespołem, który będzie w stanie opracować i zintegrować dowolne rozwiązania hybrydowe, uwzględniające również rozwiązania globalnych graczy. A wszystko to połączone jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie sieci transmisji danych w tej części Europy, którą posiada Grupa Netia” – zapewnił Andrzej Abramczuk, prezes zarządu, dyrektor Generalny Netia S.A.

Grupa K2 zwiększa swoją wartość

Jak już wspomniano, szacunkowy zysk netto K2 Holding ze sprzedaży Oktawave wynosi blisko 11,5 mln zł. Jest to też drugie wyjście ze spółki zależnej. Przypomnijmy, że w 2014 roku, po pięciu latach od transakcji wejścia, Grupa K2 sprzedała za 10 mln zł posiadane udziały (40%) w spółce Audioteka.

Wpływy gotówkowe, jakie K2 Holding otrzyma z tytułu transakcji z Netią – uwzględniając również spłatę udzielonej Oktawave przez Grupę K2 pożyczki – to 31,7 mln zł.

“W tej transakcji cieszą nas dwie rzeczy. Po pierwsze, że Oktawave zyskuje świetnego partnera, który będzie w stanie przyspieszyć rozwój firmy. I po drugie, iż ponownie realizujemy obietnicę złożoną akcjonariuszom, że będziemy konsekwentnie zwiększać wartość Grupy K2” – podkreślił Paweł Wujec, prezes zarządu K2 Holding S.A. “Przed informacją o negocjacjach dotyczących Oktawave kapitalizacja całej Grupy K2 na giełdzie wynosiła około 50 mln zł. Nasza teza, iż realna wartość biznesów Grupy jest znacznie wyższa, wydaje się w mocny sposób potwierdzona transakcją sprzedaży Oktawave. Dużo większym biznesem jest przecież software house Fabrity, wartość prezentują również nasze spółki z segmentu marketingowego, a także najmłodszy w tym gronie innowacyjny czatbot PerfectBot” – dodał.

Dodajmy, że głównym architektem Oktawave i obecnym wiceprezesem tej spółki jest Maciej Kuźniar, pasjonat technologii związanych z przetwarzaniem i przechowywaniem danych. Historia Oktawave sięga roku 2009, kiedy rozpoczęły się prace koncepcyjne. Świadczenie usług rozpoczęło się w roku 2012, a już rok później spółka zdobyła podium w konkursie Global Webit StartUp Challenge, pokonując 834 firm z całego świata. W 2019 roku Oktawave poszerzyła kompetencje o budowanie środowisk hybrydowych i multicloudowych oraz migrację do AWS, Azure i Google Cloud, a w 2020 roku otworzyła trzecie data center (Kraków), ze wszystkimi usługami wysokiej dostępności.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *