InfrastrukturaBiznesPolecane tematy

Klienci oczekują od nas rozwiązań uszytych na miarę i przewidywalnych kosztowo

Executive ViewPoint

Z Romanem Sioda, Country Leaderem w Lenovo Data Center Group w Polsce, rozmawiamy o rozwoju oferty pamięci masowych linii Think System; dedykowanej ofercie platform hiperkonwergentnych ThinkAgile dla rozwiązań Microsoft, VMware i Nutanix; rosnącym zapotrzebowaniu na rozwiązania typu Virtual Desktop Infrastructure; zrealizowanych już kilkudziesięciu wdrożeniach SAP HANA na platformie Lenovo; a także o wsparciu jakiego firma udziela swoim klientom i partnerom w tych specyficznych czasach.

Klienci oczekują od nas rozwiązań uszytych na miarę i przewidywalnych kosztowo

W ostatnich miesiącach wprowadziliśmy zmiany zarówno w naszej ofercie jak i w sposobie jej finansowania. Przynosi to obecnie bardzo dobre efekty i pozwala klientom realizować niezbędne zakupy. Oczywiście wspieramy naszych klientów umożliwiając ich pracownikom prace zdalną poprzez rozwiązania typu VDI. Oferujemy platformy sprzętowe dedykowane oprogramowaniu takich firm jak Citrix, Microsoft i Nutanix. Widzimy duże zainteresowanie tego typu produktami, także wśród mniejszych klientów, którzy chcą wdrożyć je nawet dla zaledwie 50 użytkowników.

Jakie są obecnie kluczowe produkty w ofercie Lenovo DCG?

Jest to bardzo różnorodna a zarazem wszechstronna oferta. Trzeba bowiem pamiętać, że jako Lenovo dostarczamy kompleksową infrastrukturę IT dla centrów danych. W naszej ofercie klienci znajdą rozwiązania z serii ThinkSystem i ThinkAgile, które stanowią najbardziej solidny, spośród dostępnych na rynku, fundament technologiczny dla wydajnego, niezawodnego i bezpiecznego centrum danych. To kompleksowe portfolio serwerów, pamięci masowych, rozwiązań sieciowych i oprogramowania, które bezproblemowo integrują się i współpracują w dowolnym środowisku umożliwiając szybkie wdrożenie i krótszy czas oczekiwania na osiągnięcie dodatkowych korzyści biznesowych.

Szczególnie szybko rozwija się nasza oferta w obszarze pamięci masowych. W samym 2019 roku sprzedaż systemów Lenovo Storage wzrosła o 40%. Zakładamy, że ten obszar będzie rozwijał się w najbliższej przyszłości bardzo dynamicznie, bo widać duże zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania u klientów.

Dużo mówi się od kilku lat o rozwiązaniach hiperkonwergentnych. Lenovo ma tego typu platformy oferowane pod marką ThinkAgile…

Wychodzimy z założenia, że infrastruktura hiperkonwergentna ma cechować się łatwością wdrożenia, ma być skalowalna, elastyczna i bezpieczna, dzięki czemu znacznie uprości zarządzanie pracą systemów IT zachowując przy tym efektywność kosztową. W naszej ofercie posiadamy rozwiązania przygotowane pod kątem oprogramowania takich firm, jak Microsoft, VMware i Nutanix. Przykładowo Lenovo ThinkAgile MX to platforma certyfikowana dla Microsoft Azure Stack. Cieszy się ona dużą popularnością wśród klientów budujących infrastrukturę chmury hybrydowej. W podobnych zastosowaniach sprawdza się także rozwiązanie Lenovo ThinkAgile HX , który jest dedykowany oprogramowaniu Nutanix. W Polsce już 6 klientów zdecydowało się na jego wdrożenie. Jest to platforma obliczeniowa wybierana bardzo często przez firmy o rozproszonej strukturze.

Z kolei seria Lenovo ThinkAgile VX przygotowana jest specjalnie dla aplikacji VMware. W obszarze rozwiązań hiperkonwergentnych zdobyliśmy globalnie nagrodę partnera roku tego producenta. Lenovo ThinkAgile VX można łatwo integrować m.in. z platformą VMware vSAN. Platforma ta jest także certyfikowana dla rozwiązania SAP HANA. W 2019 roku Lenovo otrzymało SAP Pinnacle Award jako najlepszy partner pod względem liczby wdrożeń SAP HANA. Warto dodać, że jesteśmy także jednym z głównych partnerów, którzy wspierają koncern z Walldorf w zakresie rozwoju tej platformy.

Na ile istotna jest dla Lenovo w Polsce część biznesu związana z SAP HANA? Jak klienci odbierają tego typu platformy, zwłaszcza w kontekście przetwarzania coraz większych ilości danych?

W Polsce jest to bardzo istotna część naszego biznesu. Zrealizowaliśmy już kilkadziesiąt tego typu projektów. Obserwujemy także, że coraz więcej klientów planuje migrację do SAP HANA. Aktywnie wspieramy też SAP w Polsce w sprzedaży tej platformy, m.in. dostarczając infrastrukturę Proof of Concept. W dużej mierze są to projekty związane z samą bazą danych in-memory. Ale widzimy coraz większe zainteresowanie wykorzystaniem tej platformy także w kontekście aplikacji biznesowych S/4 HANA. W kontekście tych projektów, preferowane przez klientów w Polsce są rozwiązania Lenovo typu appliance. Każdy element dostarczanej wówczas przez nas infrastruktury jest certyfikowany pod kątem SAP HANA. Często są to również projekty stanowiące swego rodzaju nowe otwarcie, jeśli chodzi o modernizację infrastruktury IT klienta.

W przypadku wdrożeń SAP HANA wyróżnia nas niższy – niż w przypadku rozwiązań konkurencji – całkowity koszt posiadania. Dodatkowo dział Lenovo DCG oferuje nie tylko usługi związane z uruchomieniem platformy SAP HANA, ale też jej utrzymaniem. Duże znaczenie dla klientów ma także pojedynczy punkt kontaktu oraz wsparcie techniczne, które oferuje Lenovo. To, co ważne dla klientów w tego typu projektach, to przewidywalność wdrożeń certyfikowanych pod kątem platformy SAP rozwiązań. Są to powtarzalne konfiguracje i projekty wdrożeniowe, a więc zweryfikowane już u konkretnych klientów. Dodam, że zrealizowane przez nas wdrożenia SAP HANA w Polsce w 100% zakończyły się sukcesem.

W jaki sposób rozwiązania Lenovo wspierają projekty klientów końcowych i wymagania, jakie biznes stawia dziś przed IT?

Coraz częściej spotykamy się z oczekiwaniem, aby dostarczana oferta była spójna, a także kompleksowa pod względem oferowanych rozwiązań. Spełniające te cechy rozwiązania Lenovo DCG są lepiej postrzegane od tych, w których klienci muszą zintegrować rozwiązania kilku producentów. To nie tylko wydłuża czas realizowanych projektów, ale także zmniejsza – jeśli chodzi o koszty – ich przewidywalność. Ogranicza również możliwość osiągnięcia synergii z rozwiązaniami, które już funkcjonują w centrum danych klienta.

W jakim kierunku następuje rozwój oferty Lenovo? Od kilku lat jednym z bardziej widocznych trendów jest wspomniana wyżej hiperkonwergencja, ale czy tylko?

Jednym z nowych trendów, pojawiających się na rynku – m.in. w kontekście budowy sieci 5G – jest oczywiście Edge Computing. Dzieje się tak także dlatego, że coraz więcej danych generowanych jest na brzegu sieci, np. podczas transakcji dokonywanych przez klientów w dużych sieciach handlowych albo w trakcie procesów produkcyjnych w fabrykach. Przy wykorzystaniu tego typu serwerów dane można wstępnie przeanalizować i dopiero w dalszej kolejności, przetworzone już informacje wysłać do centrali. Dedykowane do tego celu serwery Lenovo ThinkSystem SE350 Edge Servers nie wymagają specjalnych warunków. Można je ukryć za monitorem, postawić na biurku jak zwykły komputer, a nawet powiesić na ścianie. Od pół roku klienci w Polsce bardzo chętnie testują tego typu rozwiązania.

W jaki sposób Lenovo wspiera klientów w obecnej sytuacji?

To, co jest dziś dla nich istotne to nie tylko możliwość dostosowania oferty do indywidualnych potrzeb, ale także sama dostępność zamawianych rozwiązań. Jednocześnie problemy finansowe wielu firm przekładają się wprost na ich możliwości zakupowe. W ostatnich miesiącach wprowadziliśmy więc zmiany zarówno w naszej ofercie jak i w sposobie jej finansowania. Przynosi to obecnie bardzo dobre efekty i pozwala klientom realizować niezbędne zakupy. Oczywiście wspieramy naszych klientów umożliwiając ich pracownikom prace zdalną poprzez rozwiązania typu VDI. Oferujemy platformy sprzętowe dedykowane oprogramowaniu takich firm jak Citrix, Microsoft i Nutanix. Widzimy duże zainteresowanie tego typu produktami, także wśród mniejszych klientów, którzy chcą wdrożyć je nawet dla zaledwie 50 użytkowników.

Oczywiście wspieramy również naszych partnerów. Wydłużyliśmy np. termin płatności dystrybutorom, a to dla nich znacząca pomoc. Uelastyczniliśmy też nasz program partnerski dostosowując go do obecnych realiów rynkowych i samych możliwości sprzedażowych naszych partnerów. Dochodzą do tego również szkolenia zarówno dla partnerów, jak i klientów. Oczywiście wiedzę przekazujemy przede wszystkim poprzez cyklicznie organizowane webinaria podczas których staramy się prezentować praktycznie całe naszego portfolio, tak aby odpowiadać na wszystkie potrzeby naszych partnerów.

Dla Lenovo na świecie priorytetem jest też oczywiście wsparcie służby zdrowia. Tego typu zamówienia realizowane były na początku epidemii w pierwszej kolejności. Co ważne Lenovo DCG posiada fabryki na kilku kontynentach – nie tylko w Chinach, ale także na Węgrzech i w Meksyku – co zabezpiecza nasze łańcuchy dostaw uniezależniając nas od jednego źródła.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *