Branża ITRynekPolecane tematy

OVH otwiera w Polsce centrum danych i rozpoczyna ekspansję na rynki wschodnie

OVH,  europejski dostawca rozwiązań cloud, infrastruktury dedykowanej oraz usług hostingowych, uruchamia w Warszawie centrum danych o powierzchni 3000 m.kw., w którym ma “zmieścić” się do 30 tys. serwerów. Jest to pierwszy obiekt firmy w tej części Europy, w którym będą gromadzone, przetwarzane, udostępniane oraz archiwizowane dane klientów z całego świata. Projekt budowy centrum danych w Polsce jest realizowany jako pierwszy etap 5-letniego planu inwestycyjnego OVH o łącznej wartości 1,5 mld euro.

OVH otwiera w Polsce centrum danych i rozpoczyna ekspansję na rynki wschodnie

Nowe centrum danych w Polsce stanowi krok milowy do dalszej ekspansji grupy OVH na rynki wschodnie. O planach firmy pisaliśmy już w lutym br.Inwestycja ta jest kolejnym etapem, po założeniu i prężnym rozwoju od 2004 r. polskiego oddziału OVH, a także kolejnych na Litwie oraz w Czechach. Jej celem jest wzmocnienie pozycji OVH na rynkach Europy Środkowej, umożliwiając także dotarcie do klientów w Europie Wschodniej. Jest też ważnym krokiem w globalnej strategii rozwoju Grupy OVH. Już dziś istnieje możliwość złożenia zamówienia na usługi w ramach oferty startowej ‘Discover’, a w nadchodzących tygodniach będą uruchamiane kolejne usługi” – mówią przedstawiciele firmy.

Rynek Europy Środkowo – Wschodniej jest dla nas niezwykle ważny. Polski oddział był pierwszym założonym przez OVH poza Francją. Filia nad Wisłą jest dla nas bardzo istotna nie tylko ze względu na przychody, ale także fakt ulokowania tutaj działu badawczo-rozwojowego. Polscy inżynierowie – we współpracy z kolegami z Francji i Kanady – rozwijają produkty oferowane przez OVH” – mówi Laurent Allard, CEO OVH. „Ogromny potencjał tego regionu oraz duże zainteresowanie ze strony klientów wpłynęły na decyzję o budowie centrum danych właśnie w Polsce” – dodaje.

Łącznie z otwieranymi dziś centrami danych w Warszawie, Singapurze i Sydney OVH posiada już 20 działających centrów danych. W obiektach tych znajduje się ponad 250 000 fizycznych serwerów, które przetwarzają dane 1 miliona klientów z całego świata. “Centra danych wyposażone są w rozwiązania niestosowane wcześniej w podobnych obiektach. Przede wszystkim firma inwestuje w systemy chłodzenia cieczą, co pozwala na optymalizację kosztów energii, a także w kontenerowe konstrukcje centrów danych, co w znaczący sposób przyspiesza czas uruchomienia nowych ośrodków przetwarzania danych” – przekonują przedstawiciele firmy.

Centrum danych o powierzchni 3000 m.kw. – w którym ma “zmieścić” się do 30 tys. serwerów – ulokowane w Warszawie jest pierwszą inwestycją OVH w tej części Europy. W placówce zostaną zatrudnieni inżynierowie z Polski, specjalizujący się w administracji serwerami. W początkowej fazie po ofercie „Discover”, udostępnione zostaną kolejne konfiguracje serwerów dedykowanych oraz serwery VPS. W kolejnych etapach do sprzedaży trafią kolejne produkty. Zgodnie z planem, do końca stycznia 2017 r. polskie centrum danych powinno oferować całą gamę usług OVH.

Centrum danych ulokowane w Warszawie jest pierwszą inwestycją OVH w tej części Europy. W placówce zostaną zatrudnieni inżynierowie z Polski, specjalizujący się w administracji serwerami. W początkowej fazie po ofercie „Discover”, udostępnione zostaną kolejne konfiguracje serwerów dedykowanych oraz serwery VPS. W kolejnych etapach do sprzedaży trafią kolejne produkty. Zgodnie z planem, do końca stycznia 2017 r. polskie centrum danych powinno oferować całą gamę usług OVH. Co istotne, wszystkie usługi będą chronione przez szereg systemów m.in. OVH anty-DDoS system.

W Polsce, jak i w innych lokalizacjach, wyposażamy nasze centra danych w unikatowe technologie OVH, takie jak chłodzenie cieczą. Nie mniej istotna jest kwestia połączenia sieciowego. Do Centrum danych prowadzą dwa, niezależne połączenia światłowodowe, zapewniające niezbędną redundancję” – powiedział Octave Klaba, założyciel i CTO OVH.

Rynek centrów danych w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie. W okresie od 2013 do 2015, każdego roku do dyspozycji klientów oddawane było ok. 5 tys. m² nowej powierzchni serwerowej. Z danych firmy analitycznej PMR wynika, że w nadchodzących sześciu latach wartość rynku data center w Polsce sięgnie ponad 1,5 mld zł. Ma to związek z ogromnym postępem projektów wykorzystujących infrastrukturę informatyczną, w szczególności w modelu cloud computing. W perspektywie najbliższych lat spodziewany jest lawinowy wzrost skali przetwarzania danych, związany z  upowszechnieniem takich trendów, jak e-Government, Smart City, Internet of Things, czy Przemysł 4.0.

Rynek centrów danych w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie. W okresie od 2013 do 2015, każdego roku do dyspozycji klientów oddawane było ok. 5 tys. m² nowej powierzchni serwerowej. Z danych firmy analitycznej PMR wynika, że w nadchodzących sześciu latach wartość rynku data center w Polsce sięgnie ponad 1,5 mld zł.

Podejmując decyzje o wyborze miejsca budowy nowego centrum danych braliśmy pod uwagę wiele czynników. Dostrzegamy dynamiczny rozwój rynku data center w Polsce, jak również wzrost zapotrzebowania na bezpieczne usługi serwerowe w tym kraju. Ogromne znaczenie miała sieć partnerów i dostawców, którzy byli zaangażowani w proces budowy centrum danych” – tłumaczy Laurent Allard, dyrektor generalny OVH. „Budowa centrum danych w Polsce jest ważnym elementem strategii rozwoju OVH i ekspansji na nowe rynki w tej części świata. Placówka będzie obsługiwała klientów m.in. z Europy Środkowo – Wschodniej, Bałkanów, Turcji oraz Rosji” – podsumowuje.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *