Rynek

Platformę ePUAP będą rozwijać cztery firmy

Działające przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Centrum Projektów Informatycznych podpisało umowy ramowe z Comarchem, konsorcjum Intertrading Systems Technology i Andra, Qumakiem oraz S&T Services.

Te cztery podmioty mają rozbudować elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Wśród nich rozpisywane będą „miniprzetargi” dotyczące szczegółowych zamówień na poszczególne elementy rozbudowy ePUAP. Zakres prac obejmuje dostawę sprzętu wraz z jego instalacją oraz licencje na oprogramowanie. W efekcie platforma ma zwiększyć swoją pojemność, dostępność i poziom bezpieczeństwa.

CPI na rozbudowę ePUAP w ciągu 3 lat wyda ponad 26 mln zł. Podpisane z wykonawcami umowy ramowe nie są jedynymi zamówieniami, które są związane z rozbudową ePUAP. CPI szuka m.in. dostawcy, który zbudowałby aplikacje umożliwiające korzystanie z systemu w wersji mobilnej na smartfony. Równocześnie w planach jest budowa platformy ePUAP2.

ePUAP to ogólnopolski system  teleinformatyczny, dzięki któremu obywatele mogą załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictwem Internetu, a urzędy i samorządy tą samą drogą mogą udostępniać usługi. Pozwala on na m.in.: stworzenie tzw. profilu zaufanego, który umożliwia składanie drogą elektroniczną pism mających skutek prawny bez konieczności stosowania podpisu kwalifikowanego. Dodatkowo ePUAP pozwala, dzięki mechanizmowi pojedynczego logowania (single sign-on), na używanie konta stworzonego na platformie ePUAP do logowania się na stronach internetowych różnych jednostek administracji i instytucji publicznych.

Z funkcji tej skorzystało na razie 166 tys. obywateli. Natomiast liczba kwalifikowanych podpisów elektronicznych w Polsce zbliża się do 1 mln.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *