Branża ITWydarzeniaRynek

Polskie firmy zdominowały ranking Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2023

Wśród 50. najdynamiczniej rosnących spółek regionu Europy Środkowo-Wschodniej najwięcej, bo aż jedną trzecią, stanowią firmy pochodzące z Polski – wynika ze wspomnianego rankingu firmy Deloitte. Według zestawienia, najszybciej rozwijającym się polskim przedsiębiorstwem jest fintech PayPo, który  znalazł się na 3. miejscu, tuż za dwoma czeskimi spółkami – FTMO i CityZen. Najliczniejszą grupę finalistów stanowią producenci oprogramowania. Po raz kolejny wyróżniono także firmy o największym potencjale rynkowym i mające korzystny wpływ na otoczenie.

Polskie firmy zdominowały ranking Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2023

Już po raz 24. firma doradcza Deloitte opracowała zestawienie 50 najszybciej rozwijających się firm technologicznych z Europy Środkowo-Wschodniej. Łącznie do plebiscytu zgłosiło się 371 organizacji pochodzących z 16 krajów, spośród których wybrano finałową pięćdziesiątkę. Podobnie jak w zeszłym roku najliczniejsze grono wśród najwyżej ocenionych stanowiły przedsiębiorstwa pochodzące z Polski – całkowita liczba 18 polskich firm jest najwyższą w historii konkursu. Chociaż główna kategoria została zdominowana przez producentów oprogramowania, to czołowe miejsca przypadły przedsiębiorstwom biotechnologicznym oraz fintechom.

Zwycięzcą głównej kategorii po raz trzeci z rzędu został pochodzący z Czech fintech FTMO, twórca finansowej platformy edukacyjnej. Ubiegłoroczny wicelider rankingu, polski dostawca usług płatności odroczonych PayPo, został wyprzedzony przez czeską firmę biotechnologiczną CityZen. Oprócz jednego z największych graczy na polskim rynku BNPL do pierwszej dziesiątki Fast 50 weszli także: firma software’owa Worksmile oraz producent mebli noo.ma.

Tak prezentuje się pierwsza 10. rankingu:

Polskie firmy zdominowały ranking Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2023
Źródło: Deloitte

Po raz kolejny najliczniej reprezentowaną grupą wśród pierwszej pięćdziesiątki byli dostawcy oprogramowania, którzy zajęli 31 pozycji zestawienia. Po cztery miejsca przypadły firmom z sektora technologii środowiskowych, biotechnologicznym, fintechom oraz producentom sprzętu. W rankingu znalazło się także trzech reprezentantów branży mediów i rozrywkowej.

Firmy o dużym potencjale

W ramach plebiscytu Deloitte, przyznano także nagrody dla wschodzących gwiazd, sklasyfikowanych w ramach kategorii Companies to watch. Obejmuje ona 25 spółek cechujących się wysoką dynamiką rozwoju, ale istniejących zbyt krótko, aby spełnić wymogi głównego rankingu. Laureatem zestawienia został słowacki producent oprogramowania 3IPK. Drugie miejsce zajęła polska firma Cardinal Cryptography, dostarczająca rozwiązania z zakresu kryptografii, blockchain czy uczenia maszynowego. Oprócz wicelidera w gronie 25 dynamicznie rosnących, młodych spółek znalazły się 4 inne podmioty z Polski: producent oprogramowania Just Join IT, firma biotechnologiczna ZEME, fintech Digital Gateways oraz dostawca rozwiązań IT dla branży hotelarskiej Profitroom.

Biorące udział w konkursie firmy mogły przystąpić do rywalizacji również w ramach kategorii Impact Stars. Wyróżnia ona te podmioty, które nie tylko oferują i rozwijają innowacyjne produkty, ale również cechują się pozytywnym oddziaływaniem na co najmniej jeden z następujących obszarów: społeczeństwo, biznes, innowacje, środowisko czy różnorodność. Każdy z krajów mógł w tej kategorii wybrać trzy firmy. W przypadku Polski są to:

  • producent oprogramowania Devinti, za umiejętne wdrażanie produktów na globalnych rynkach, działalność charytatywną oraz bycie wieloletnim pracodawcą dla zespołu zatrudniającego 300 osób,
  • software house Callstack, za aktywne wpływanie na rozwój technologii React Native oraz oficjalne partnerstwo z firmą Meta,
  • firma analityczna Appsilon, za swój wkład w open source oraz poszukiwanie unikalności i trwałych przewag przez aktywne tworzenie technologii.

Specjalne wyróżnienie w tej kategorii otrzymała także Szkoła w Chmurze. Nagrodzono ją za unikalny koncept, umożliwiający tysiącom uczniów podjęcie edukacji domowej, troskę o osoby wykluczone z tradycyjnego systemu oraz oferowanie możliwości bezpłatnej nauki.

Drugi rok z rzędu przyznano także specjalną nagrodę CE Tech Rocketship!. Jej laureatami są te firmy, które uzyskały maksymalną liczbę punktów w każdej z kategorii i oferują unikalne, skalowalne rozwiązania o dużym potencjale rynkowym. Po raz drugi z rzędu zwycięzcą została polska firma software’owa Open Loyalty. Specjalne wyróżnienia otrzymały fintech Kontomatic oraz producent oprogramowania Robotec.ai.

Więcej informacji oraz oraz historyczne rankingi dostępne są tutaj. Z kolei pełna wersja raportu znajduje się pod poniższym linkiem. 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *