PracaBranża ITAgileProgramowanie
Praca w branży IT coraz bardziej atrakcyjna dla kobiet
Zdaniem ekspertów firmy Diverse Consulting Group kobiety bardzo dobrze odnajdują się w – zdominowanej dotąd przez mężczyzn – branży. Wśród stanowisk, które najczęściej piastują kobiety wymieniane są stanowiska analityczne i kierownicze. Grono pań pracujących w branży IT rośnie także w innych specjalizacjach. Role techniczne zdecydowanie częściej pełnią zaś mężczyźni.
Z analiz Diverse Consulting Group wynika, że kobiety stanowią ok. 58% zatrudnionych na stanowiskach analityka biznesowego i niemal połowę (46%) wszystkich pracowników pełniących funkcje kierownika projektu w firmach sektora IT. Kobiety często (48% zatrudnionych) pełnią także rolę testerów oprogramowania. Zdaniem ekspertów są to przede wszystkim stanowiska wymagające współpracy z innymi ludźmi, skrupulatności, umiejętności myślenia analitycznego, a także rozwiązywania problemów.
Zdecydowanie zdominowane przez mężczyzn są natomiast stanowiska związane z tworzeniem i wdrażaniem oprogramowania. Mężczyźni stanowią 89% zatrudnionych na stanowiskach programisty, 91% – architekta lub projektanta aplikacji oraz 76% – konsultanta wdrożeniowego. “Mała liczba kobiet na tych stanowiskach jest związana z małą popularnością kierunków technicznych wśród młodych dziewczyn. Jednak pamiętajmy, że ten trend się zmienia. Uczelnie dostosowują swoje programy do wymagań branży, a rynek pracy – tak bogaty w atrakcyjne oferty, zweryfikował myślenie młodych ludzi” – podkreśla Katarzyna Banaś, koordynator projektów rekrutacyjnych w Diverse Consulting Group. Według niej rozwój technologiczny i nowe pomysły biznesowe, powodują, że branża IT staje się jednym z najbardziej atrakcyjnych sektorów pod względem możliwego zatrudnienia – także dla kobiet. “Kobiety często są bardziej skrupulatne, mają większą podzielność uwagi i są bardziej zmotywowane, co pomaga im w pracy na stanowiskach analitycznych czy kierowniczych” – dodaje Katarzyna Banaś. Co ważne, w obszarach zatrudnienia, gdzie kobiety stanowią zdecydowaną mniejszość, według ekspertów, ich zgłoszenia rekrutacyjne są rozpatrywane w pierwszej kolejności. Dotyczy to przede wszystkim stanowisk technicznych.