CDOBiznesPolecane tematy

Rozwiązania HPE szyte na miarę biznesu

Advertorial

Jednym z największych wyzwań, któremu obecnie stawia czoła większość przedsiębiorstw, jest nieprzewidywalność sposobu korzystania z rozwiązań IT w nieodległej przyszłości. Ogrom zmian w otoczeniu biznesowym oraz konieczność stosowania coraz to nowszych aplikacji powoduje, że należy inwestować w urządzenia skalowalne, które umożliwią szybkie i bezpieczne wprowadzenie nowych usług dla klientów, gdy zajdzie taka potrzeba.

Rozwiązania HPE szyte na miarę biznesu

Hewlett Packard Enterprise (HPE) doskonale rozumie potrzeby przedsiębiorstw. Inżynierowie tego producenta przez dekady zdobyli doświadczenie w projektowaniu zaawansowanych systemów, które pozwoliły tysiącom firm na świecie uzyskiwać przewagę konkurencyjną i skutecznie zaspokajać potrzeby ich klientów. Użytkownicy planujący inwestycję w rozwiązania HPE oraz integratorzy systemowi mogą przy tym liczyć na pomoc firmy Veracomp, która gwarantuje wsparcie w doborze odpowiednich produktów oraz udostępnia je do testów. Dystrybutor posiada szeroką pulę sprzętu demonstracyjnego, zawierającą ok. 100 urządzeń: serwerów, pamięci masowych i systemów konwergentnych. Do dyspozycji klientów pozostają również opiekunowie handlowi Veracomp, którzy są w stanie precyzyjnie dopasować parametry rozwiązań do konkretnych potrzeb.

Centrum danych w pudełku

Rozwiązania HPE szyte na miarę biznesu

Wschodzącym trendem w rozwiązaniach dla centrów przetwarzania danych jest infrastruktura hiperkonwergentna (Hyper-Converged Infrastructure, HCI). To kompletny system składający się z wielu komponentów (serwerów, sieci, pamięci masowych), których nie trzeba kupować oddzielnie, ani poświęcać czasu na ich integrację oraz wdrożenie w firmowym centrum danych. Całość znajduje się w jednej, zintegrowanej obudowie. Takie rozwiązanie stanowi idealne połączenie – zapewnia bardzo dużą skalowalność, zaspokającą potrzeby zarówno małych i średnich firm, jak też większych przedsiębiorstw. Jest przy tym bardzo łatwe w konfiguracji i rozbudowie, dzięki czemu zwiększenie ilości przestrzeni dyskowej lub mocy obliczeniowej serwerów nie wiąże się z koniecznością uruchamiania nowego projektu bądź organizowania przetargu.

W przypadku HPE hiperkonwergentne rozwiązania są dostępne pod marką HPE SimpliVity. Wersja podstawowa jest bardzo mała – zajmuje tylko dwie jednostki (2U) w szafie serwerowej, a mimo to gwarantuje wysoką wydajność. Oczywiście możliwe jest też łączenie ze sobą wielu modułów, dzięki czemu ich wydajność oraz udostępniana przestrzeń dyskowa mogą być skalowalne w sposób liniowy.

Wszystkie elementy rozwiązania HPE SimpliVity są zintegrowane z powszechnie używanymi przez administratorów wirtualizatorami VMware vSphere oraz Microsoft Hyper-V. Zgromadzone dane można poddać kompresji oraz deduplikacji, czyli procesom minimalizującym ilość koniecznej do ich przechowywania przestrzeni na twardych dyskach. Wbudowany jest też mechanizm zapasowej kopii danych (backupu), który jest niezwykle prosty w obsłudze – wystarczy zaledwie pięć kliknięć myszką, by odtworzyć utracone informacje. Firmy, którym szczególnie zależy na wysokiej dostępności obsługiwanych aplikacji, mogą skorzystać z funkcji Disaster Recovery gwarantującej szybkie przywrócenie do pracy w przypadku awarii. Wystarczy zainstalować dwie bliźniacze maszyny w podstawowym centrum danych oraz trzecią w lokalizacji zapasowej.

Optymalnie i bezpiecznie

Rozwiązania HPE szyte na miarę biznesu

Dziś nie wyobrażamy sobie laptopów, tabletów czy telefonów komórkowych bez pamięci flash. Cena tej technologii wciąż maleje, a dostępna pojemność rośnie, dzięki czemu kości pamięci, których zawartość nie znika wraz z odcięciem zasilania, znajdują coraz więcej zastosowań.
Odejście od technologii dysków obrotowych widać wyraźnie już dzisiaj i to nie tylko przy okazji analiz statystyk sprzedaży. Od jakiegoś czasu mamy też do czynienia z ograniczeniem dostępności dysków 15k, których najzwyczajniej nie opłaca się produkować. Klienci na szczęście dysponują alternatywą w postaci rozwiązań hybrydowych opartych o dyski 10k lub 7,2k wspieranych przez pamięć flash. Co ciekawe, prawie zawsze okazują się one szybsze i tańsze.

Ponieważ czas dostępu do danych zgromadzonych w pamięci flash jest krótszy o kilka rzędów wielkości w porównaniu z najszybszymi dyskami twardymi, rozwiązania te znalazły zastosowanie w profesjonalnych systemach pamięci masowych, umożliwiających przechowywanie firmowych informacji na dużą skalę. Pojawiły się macierze dyskowe, w których zamiast twardych dysków zainstalowana jest wyłącznie pamięć flash. Są to rozwiązania o wyjątkowej szybkości, lecz nietanie. W tej dziedzinie udało się wypracować optymalne rozwiązanie – zaprojektowano system, który przechowuje podstawowe dane na wolniejszych twardych dyskach, ale ich kopia znajduje się także w zainstalowanych obok dyskach SSD, zawierających układy pamięci flash.

System jest dziełem firmy Nimble Storage, od 2017 r. stanowi część HPE. Dzięki temu do oferty trafiły dwie rodziny urządzeń HPE Nimble Storage – najbardziej wydajne macierze wyłącznie z dyskami SSD (all-flash) oraz systemy hybrydowe, wykorzystujące zarówno dyski obrotowe, jak i moduły SSD, wyposażone w specjalny mechanizm gwarantujący ich wydajną pracę. Bez przerwy analizuje on częstotliwość odczytywanych danych, a te, do których dostęp był najczęstszy, kopiowane są na dyski flash (administratorzy mogą też ręcznie wskazać, że konkretne dane mają znajdować się wyłącznie na dyskach SSD). Dzięki temu efektywna wydajność macierzy może być zbliżona do rozwiązań zawierających wyłącznie dyski flash.

Macierze HPE Nimble Storage są rozwiązaniem gwarantującym wysokie bezpieczeństwo danych. Dla tradycyjnych, wirtualnych oraz chmurowych środowisk przetwarzania dostępność szacowana jest na poziomie 99,9999% (kilkanaście sekund przerwy w pracy w skali roku). W urządzeniach tych zastosowano specjalne mechanizmy, dzięki którym dane nie ulegają zniszczeniu nawet w przypadku równoczesnej awarii trzech dowolnych dysków (Triple+ Parity RAID). Administratorzy mogą też wymusić szyfrowanie informacji zapisywanych w urządzeniu.

Do ciężkiej pracy

Rozwiązania HPE szyte na miarę biznesu

W środowiskach IT, które wymagają bardzo wysokiej wydajności, niemal nieograniczonej skalowalności oraz stuprocentowego bezpieczeństwa, należy stosować rozwiązania z najwyższej półki. Dlatego rozwiązanie HPE Synergy zaliczane jest do pierwszej ligi, jeśli chodzi o systemy dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Jest to pierwsza platforma stworzona zgodnie z tzw. koncepcją infrastruktury komponowalnej (Composable Infrastructure). Składa się na nią szereg urządzeń – serwerów, pamięci masowych i przełączników sieciowych – które połączone ze sobą gwarantują niezawodną pracę całego systemu.

Siła rozwiązania HPE Synergy leży jednak w oprogramowaniu zarządzającym. Gwarantuje ono, że pomiędzy poszczególnymi komponentami tego systemu nie będzie dochodziło do konfliktów, dzięki czemu zapewniona jest jego wysoka dostępność. To pozwala na uruchamianie krytycznych z punktu widzenia przedsiębiorstwa aplikacji – zarówno w infrastrukturze fizycznej, jak też wirtualnej. Możliwa staje się również bezproblemowa rozbudowa o kolejne moduły (administrator może w prosty sposób zdecydować do której puli zasobów zostaną one przypisane) oraz integracja z usługami chmury publicznej, co pozwala na zapewnienie wysokiej dostępności środowiska IT w przypadku awarii. Wszystkie zmiany konfiguracyjne są wdrażane automatycznie, bez przerywania pracy urządzenia, co znacząco zwiększa produktywność administratorów oraz pozytywnie wpływa na niezawodność systemu.

Zainteresowani wdrażaniem rozwiązań HPE od Veracomp powinni skontaktować się z przedstawicielem dystrybutora: hpeconfig@veracomp.pl

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *