PracaRynekPolecane tematy

Rynek pracy w sektorze IT – czego spodziewać się w 2022 roku?

Początek pandemii, mający miejsce pod koniec pierwszego kwartału 2020 roku, wyhamował na pewien czas wzrost zapotrzebowania na specjalistów IT. Wzmożone rekrutacje odnotowaliśmy ponownie dopiero w ostatnich trzech miesiącach 2020 roku. Okazały się one jednak zapowiedzią prawdziwej rewolucji w zatrudnieniu w sektorze IT. Jakich tendencji możemy spodziewać się na rynku pracy w 2022 roku?

Rynek pracy w sektorze IT – czego spodziewać się w 2022 roku?

Już od pierwszych miesięcy 2021 roku płace ekspertów z obszaru IT znacząco wzrastały. Wynikało to przede wszystkim ze wzmożonej konkurencji o talenty – zarówno wśród pracodawców rodzimych, jak i zagranicznych. W związku z postępującą inflacją oraz zmianami podatkowymi, w 2022 roku można spodziewać się jeszcze większej presji płacowej na rynku IT. Przedsiębiorcy, którzy w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy zamierzają pozyskiwać nową kadrę, powinni więc przygotować się na rosnące wymagania finansowe kandydatów.

Wraz z popularyzacją pracy zdalnej zwiększył się popyt na rozwiązania chmurowe. Pandemia zauważalnie przyspieszyła tempo implementacji tych technologii w firmach, co korzystnie wpłynęło na liczbę ofert pracy skierowanych do specjalistów z tego obszaru. Na znaczeniu zyskały umiejętności ekspertów takich jak cloud engineer, cloud architect czy cloud administrator. Biorąc pod uwagę niedobór kandydatów prezentujących pożądane umiejętności, można wnioskować, że w 2022 roku pracodawcy nadal będą oferowali dostępnym na rynku ekspertom szeroki wachlarz propozycji zawodowych.

Pożądani i poszukiwani przez firmy będą jednak pracownicy wszystkich specjalizacji z obszaru IT. Nie słabnie zapotrzebowanie na front-end i back-end developerów, network engineerów czy osoby na stanowiskach typu system analyst. Wiele wakatów czekać będzie prawdopodobnie również na specjalistów z obszaru big data. Dane są i pozostaną w najbliższych latach najważniejszym aktywem organizacji, a sprawne budowanie rozwiązań służących ich przetwarzaniu będzie jednym z głównych celów firm. Osoby wykonujące zawody takie jak data scientist, data engineer czy big data engineer w 2022 roku mogą spodziewać się wzrostu zapotrzebowania na swoje usługi. Większa liczba ofert pracy prawdopodobnie czekać będzie także na analityków danych. Już w 2021 roku specjaliści z obszaru BI (Business Intelligence) oraz data analyst należeli do grupy bardzo pożądanych, lecz trudnych do pozyskania pracowników i mogli liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia.

Przeczytaj również
Sophos MSP Connect Flex trafił do oferty S4E

Trzecim obszarem, o którym nie można zapomnieć podczas analizowania trendów na 2022 rok, jest bezpieczeństwo danych oraz ochrona systemów przed atakami hakerskimi. Według raportu Instytutu Badawczego Gartnera to właśnie utrzymanie cyberbezpieczeństwa w firmach powinno być przez pracodawców traktowane priorytetowo. Zapewnienie go wymaga jednak od organizacji zaangażowania odpowiednio wykwalifikowanych zasobów kadrowych. Przeniesienie naszego życia zawodowego do sfery online wiąże się z koniecznością ochrony systemów i zbudowania w firmie jak największej odporności na ataki hakerskie – które potrafią całkowicie sparaliżować funkcjonowanie biznesu oraz realnie zagrażają bezpieczeństwu danych. Z obserwacji konsultantów Experis wynika, że w 2022 roku pracodawcy zamierzają poświęcić szczególną uwagę właśnie tematom związanym z cyberbezpieczeństwem. Aktywnie poszukują również specjalistów z tego obszaru, oferując atrakcyjne warunki współpracy.

Kluczowe zmiany na rynku pracy IT

2021 rok przyniósł wiele zmian, które wpłynęły na kształt rynku pracy w sektorze IT. Dzięki upowszechnieniu pracy zdalnej, przed pracodawcami otworzyły się nowe możliwości w zakresie pozyskiwania pracowników. Obecnie granice terytorialne nie stanowią już przeszkody w zatrudnieniu. Warto jednak zaznaczyć, że praca zdalna stała się w branży IT standardem, którego oczekuje większość specjalistów. Firmy, które w 2022 roku nie umożliwią kandydatom wyboru preferowanej przez nich formy i modelu współpracy, muszą liczyć się z trudnościami w realizacji swoich planów rekrutacyjnych. Co ważne – w obszarze IT trendy związane z pracą zdalną będą rozwijać się niezależnie od sytuacji pandemicznej. Dlatego nawet w momencie ustąpienia globalnego zagrożenia zdrowotnego, mało prawdopodobne jest, by specjaliści IT powrócili do biur.

Przeczytaj również
Specjaliści i menedżerowie oczekują wyższych podwyżek

Intratne oferty pracy spoza granic Polski

Na początku 2021 roku obserwowaliśmy na rynku wzrost liczby zagranicznych ofert pracy, kierowanych do polskich specjalistów IT. Wraz z upływem czasu trend ten się umacniał. Obecnie spotykamy się z sytuacjami, w których kandydaci podczas rozmów rekrutacyjnych podają swoje oczekiwania finansowe w walutach obcych – najczęściej w euro. Jest to związane z tym, że część specjalistów w 2021 roku podjęła bezpośrednią współpracę z organizacjami spoza Polski. W kolejnych dwunastu miesiącach tendencja ta prawdopodobnie będzie kontynuowana – cała Europa boryka się bowiem z wyraźnym niedoborem talentów, a pracodawcy w celu zapełnienia luk kadrowych poszukują pracowników z kompetencjami cyfrowymi także na zagranicznych rynkach. Oferty docierające do Polski najczęściej pochodzą z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Szwecji oraz Norwegii.

Według biura statystycznego U.S. Labor globalny niedobór talentów w sektorze IT wynosi obecnie 40 mln, a do 2030 roku prognozowany jest jego ponad dwukrotny wzrost. Polska, jako kraj posiadający bardzo pozytywną ocenę w rankingu jakości tworzonego przez naszych specjalistów kodu, stanowi dla zagranicznych pracodawców atrakcyjny rynek pracy, dający możliwość pozyskania wysokiej klasy ekspertów.

Jak przyciągnąć oraz utrzymać pracowników z obszaru IT w 2022 roku?

Warto zaznaczyć, że dla pracowników IT jednym z kluczowych czynników, wpływających na decyzję o zmianie pracy, jest wysokość proponowanego wynagrodzenia. Organizacje, które chcą pozyskać lub utrzymać kadrę z tego obszaru, podczas planowania budżetu na 2022 rok powinny mieć to na uwadze. Kolejnym aspektem, przyciągającym specjalistów do organizacji, jest szansa na rozwój i możliwość udziału w interesujących projektach. Firmy, którym zależy na pozyskaniu najlepszych pracowników, w 2022 roku będą musiały zmierzyć się z rosnącą presją na wynagrodzenia, silną konkurencją na rynku – zarówno polskim, jak i zagranicznym, oraz nowymi preferencjami kandydatów dotyczącymi formy i modelu współpracy. Warto zaznaczyć, że wraz z rozwojem pracy zdalnej granice terytorialne przestały być barierami, ograniczającymi rynek pracy. Dlatego też, w dobie rekordowo wysokiego niedoboru talentów, po polskich ekspertów z obszaru IT coraz częściej sięgają zagraniczni przedsiębiorcy. Trend ten w ciągu kolejnego roku prawdopodobnie będzie się umacniał. W obliczu powyższych wyzwań starannie opracowana strategia rekrutacyjna polskich pracodawców wydaje się niezbędna do efektywnego rozbudowywania zespołów z obszaru IT.

Przeczytaj również
Zwinne i zautomatyzowane – tak będzie wyglądało testowanie oprogramowania w najbliższych latach

Agnieszka Grzybowska, Menedżer ds. rekrutacji IT w Experis, ManpowerGroup

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.