BiznesBEST100 edycja 2021InfrastrukturaPolecane tematy

Sieć 5G stanie się motorem napędowym gospodarki światowej, europejskiej i polskiej

W miarę jak coraz większego tempa nabiera adopcja i rozwój technologii 5G, pojawiają się prognozy wskazujące, jak duże korzyści finansowe przynieść może ona gospodarce na świecie. Według ostatnich szacunków PwC, przyjęcie 5G przyczyni się do wzrostu światowego PKB o 1,3 bln USD do roku 2030. Z kolei Accenture uważa, że w latach 2021–2025 sieć 5G wygeneruje sprzedaż o łącznej wartości do 2 bln euro we wszystkich, głównych gałęziach gospodarki europejskiej i wpłynie na wzrost PKB o 1 bln euro. Ponadto, Komisja Europejska szacuje, że sieci 5G mają potencjał, aby stworzyć dodatkowe 2 mln miejsc pracy we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jak to może wyglądać w Polsce i jakie będą najważniejsze zastosowania 5G?

Sieć 5G stanie się motorem napędowym gospodarki światowej, europejskiej i polskiej

Z niedawnego raportu Analysys Mason – zrealizowanego we współpracy z Ericsson i Qualcomm Technologies – wynika, że inwestycja w 5G przyniesie Polsce w ciągu najbliższej dekady korzyści rzędu 4,2 mld euro. Technologia ta ma odgrywać kluczową rolę zwłaszcza w ożywieniu gospodarczym po pandemii koronawirusa oraz napędzać dalszą falę cyfrowych innowacji. Do roku 2040 krajowa gospodarka powinna zyskać nawet 17 mld euro, uważają twórcy wspomnianego badania i wskazują, że średnia częstotliwość 5G (3,5 GHz) – niezbędna do zapewnienia znaczących zmian gospodarczych, szczególnie jeśli chodzi o cyfryzację przemysłu – obejmie 31% populacji kraju do 2025 roku. W ciągu następnych 5 lat w jej zasięgu znaleźć się ma nawet 75% Polaków i niemal 50% terytorium naszego kraju.

Rozbudowa sieci 5G w Polsce

W Polsce pierwszą komercyjną sieć 5G uruchomił Plus w maju 2020 roku – w 7 miastach na 100 nadajnikach wykorzystujących częstotliwość 2600 MHz TDD, która umożliwia realizację transmisji danych za pomocą jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink i pozwala osiągać szybkość internetu do 600 Mb/s. Dodajmy jeszcze, że – w przeciwieństwie do operatorów oferujących 5G w paśmie 2100 MHz w oparciu na Spectrum Sharing (dzielenie między użytkowaniem 4G i 5G) – częstotliwość 2600 MHz dedykowana jest tylko sieci 5G.

Głównym beneficjentem 5G będzie najprawdopodobniej internet rzeczy (IoT), stanowiący fundament m.in. Przemysłu 4.0. Ogromna pojemność sieci 5G, pozwalająca na połączenie do 1 mln urządzeń na 1 km2, umożliwi uzyskanie większej elastyczności, innowacyjności i wydajności istniejących procesów.
Zakłady przemysłowe będą więc w stanie bardzo szybko reagować na zapotrzebowanie rynku poprzez aktualizowanie linii produkcyjnych, automatyczne modyfikowanie parametrów pracy czy zmienianie konfiguracji produktów.

Pół roku po wdrożeniu sieci 5G, w listopadzie 2020 roku, w zasięgu tego szerokopasmowego internetu mobilnego Plusa znajdowało się już ponad 7 mln osób, a obecnie jest to już ponad 13 mln Polaków. Sieć 5G Plusa działa już bowiem w niemal 400 miejscowościach we wszystkich 16 województwach, a co za tym idzie – może z niej korzystać już co trzeci Polak. Operator kontynuuje jej rozbudowę. W nadchodzących miesiącach kolejni mieszkańcy znajdą się w zasięgu technologii 5G w Plusie. Wraz z rozwojem zasięgu sieci, firma poszerza także portfolio dostępnych urządzeń. Obecnie w jej ofercie znajduje się ponad 30 smartfonów i routerów dostosowanych do korzystania z sieci 5G.

Zastosowania sieci piątej generacji

Co warto podkreślić, w 2020 roku klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu przesłali w sumie ponad 1,5 mld GB danych (dokładnie 1518 PB). Oznacza to wzrost o 36% w porównaniu z rokiem 2019. Odpowiedzią na ten ogromny przyrost ruchu jest właśnie rozwój technologii 5G, która znacząco zwiększa nie tylko szybkość, ale i pojemność sieci. To zaś podnosi komfort korzystania z internetu mobilnego. Piąta generacja technologii komórkowej gwarantuje osiągnięcie większej szybkości (10x większej niż w przypadku 4G), mniejszych opóźnień (docelowo możliwe mają być nawet opóźnienia na poziomie milisekund) oraz integrację wielu urządzeń i rozwiązań technologicznych. Z cech tych skorzystamy oczywiście wszyscy – klienci sieci telekomunikacyjnych – m.in. przeglądając strony internetowe, oglądając na telefonie filmy, także z serwisów VOD, grając w gry online, czy też nadając na żywo i dzieląc się emocjami z różnych wydarzeń, takich jak koncerty czy programy sportowe.

4,2 mld euro to szacunkowa wartość korzyści, jakie Polsce przyniesie w ciągu najbliższej dekady inwestycja w sieci 5G wg raportu Analysys Mason – zrealizowanego we współpracy z Ericsson i Qualcomm Technologies. Technologia 5G ma odgrywać kluczową rolę zwłaszcza w ożywieniu gospodarczym po pandemii koronawirusa oraz napędzać dalszą falę cyfrowych innowacji. Do roku 2040 krajowa gospodarka powinna zyskać nawet 17 mld euro.

Kluczowy jest fakt, że – tak jak podczas wykonywania pracy i nauki zdalnej w czasie pandemii – będziemy coraz więcej danych pobierać i wysyłać. Poza tym rosnąć będzie też liczba sprzętów przypadających na jednego użytkownika. W dotychczasowej technologii 4G, spowodowany tym spadek jakości połączenia mógł być – i zapewne przez wielu użytkowników był – odczuwalny. W przypadku sieci 5G, tego typu problemy przestaną być istotne. W przyszłości sieć nowej generacji pozwoli bowiem na transfer danych nawet z prędkością 10 Gb/s, dzięki czemu będziemy mogli pracować szybciej i wydajniej (również w terenie), a czas niezbędny do przesłania ogromnych ilości danych się skróci.

Najwięksi beneficjenci wykorzystania technologii 5G

Poza użytkownikami indywidualnymi z szybkiego internetu skorzysta wiele sektorów gospodarki. Głównym beneficjentem 5G będzie najprawdopodobniej internet rzeczy (IoT), stanowiący fundament Przemysłu 4.0, ale także koncepcji inteligentnego miasta (Smart City) czy rozwiązań Smart Home. Ogromna pojemność sieci 5G pozwala na połączenie do 1 mln urządzeń na 1 km2. Ma to być gwarantem szybkiego rozwoju IoT, umożliwi bowiem uzyskanie większej elastyczności, innowacyjności i wydajności istniejących procesów. Zakłady przemysłowe będą więc w stanie bardzo szybko reagować na zapotrzebowanie rynku poprzez aktualizowanie linii produkcyjnych, automatyczne modyfikowanie parametrów pracy czy zmienianie konfiguracji wytwarzanych produktów. A wszystko to odbywać się będzie w czasie rzeczywistym. Pozwoli to także lepiej zarządzać naprawami i konserwacją maszyn, a nawet przewidywać prawdopodobieństwo, kiedy należy wymienić poszczególne podzespoły, aby minimalizować ryzyko awarii i przestojów. Zwiększone zostanie również bezpieczeństwo produkcji.

Kolejnym sektorem, który skorzysta z szerszego niż obecnie zastosowania 5G, będzie służba zdrowia. Wspomniane już małe opóźnienia w przesyle danych oznaczają m.in. większe bezpieczeństwo ciągłej pracy systemów telemedycznych, tak istotne dla korzystających z nich pacjentów. Coraz powszechniej wykorzystywane są dziś bowiem urządzenia z grupy medycznego internetu rzeczy – mIoT, które w czasie rzeczywistym monitorują podstawowe parametry organizmu (np. po przeszczepie serca). Z kolei algorytmy AI pomocne będą przy stawianiu diagnoz, ustalaniu planu leczenia pacjentów czy w prognozowaniu wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Podstawą dla tych wszystkich rozwiązań będzie właśnie 5G, oferująca dużą przepustowość. Potencjał tych innowacyjnych technologii będzie widoczny już niedługo nie tylko w telemedycynie i chirurgii (na świecie wykonuje się już pierwsze operacje przy udziale robotów), lecz także w diagnostyce, fizjoterapii, rehabilitacji czy w opiece nad osobami starszymi. Wraz z pojawieniem się systemów zdalnego monitorowania w czasie rzeczywistym będzie można też objąć opieką pacjentów pozostających w domach, obserwując dane z urządzeń typu wearables (technologii ubieralnych). Według przewidywań ekspertów, zmniejszą one koszty szpitalne o 16% w ciągu 5 lat.

Łańcuchy dostaw, handel oraz technologie AR/VR w sieciach 5G

Wspomniana duża przepustowość i brak opóźnień w 5G przełożą się również na lepszą „widoczność” całego łańcucha dostaw. Duże nadzieje wiąże się np. z popularyzacją czujników śledzących transport towaru, a więc urządzeń monitorujących temperaturę, wilgotność czy przeciążenia wywołane drganiami na drodze. Jest to istotne np. w branży farmaceutycznej. Dzięki 5G coraz więcej urządzeń będzie też łączyć się i komunikować ze sobą, tworząc i rozwijając autonomiczne samochody. Z kolei w handlu zastosowanie systemu kamer, czujników i automatycznych technologii płatniczych znacząco uprości obsługę klienta. Sieć 5G będzie też idealnym rozwiązaniem do obsługi aplikacji AR/VR. Jak wskazują analitycy Abi Research w raporcie „Augmented and Virtual Reality Device Connectivity”, do 2026 roku prawie 10% inteligentnych okularów przemysłowych i urządzeń VR będzie korzystać właśnie z tej technologii. Przykłady wykorzystania technologii 5G można by mnożyć…

KOMENTARZ EKSPERTA

Każdy produkt i maszyna będą potrzebowały bezprzewodowej komunikacji

Sieć 5G stanie się motorem napędowym gospodarki światowej, europejskiej i polskiej

Rewolucja technologiczna, jaką jest wprowadzenie sieci 5G sprawia, że każda firma planująca rozwój biznesu powinna uwzględnić w nim rozwiązania oparte na transmisji danych najnowszej generacji. Jest to ogromna szansa na zmianę poziomu zaawansowania technologicznego przedsiębiorstwa i podążanie ścieżką wyznaczoną przez światowe trendy. Sieć 5G wprowadza biznes w świat internetu rzeczy, a to oznacza, że każdy produkt lub maszyna będą potrzebowały bezprzewodowej komunikacji.

Jako operator sieci Plus jesteśmy gotowi do czynnego udziału w rozwoju polskich przedsiębiorstw opartego na innowacjach i wsparciu w budowie dedykowanych sieci przemysłowych 5G. Wprowadzamy rewolucję w zarządzaniu produkcją, która nieodwracalnie zmieni rolę człowieka. Na przykład, niebezpieczne prace będą za nas wykonywać roboty oraz zdalnie sterowane maszyny, a pracownicy będą pełnili funkcje nadzorcze. W tym nieuniknionym rozwoju widzimy też ogromną rolę firm z sektora IT, które wezmą na siebie zadanie zapewnienia cyberbezpieczeństwa i wdrożeń systemów opartych na sztucznej inteligencji.

Przemysław Gęsiak, ekspert ds. nowych technologii w Pionie Sprzedaży B2B, sieć Plus

Artykuł ukazał się na łamach Raportu ITwiz BEST100 edycja 2021. Zamów poniżej:

Raport ITwiz BEST100 edycja 2021

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *