Sztuczna inteligencjaPracaRynek

Umiejętności związane z AI mogą zwiększyć zarobki pracowników o ponad 20%

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji i jej coraz powszechniejszym zastosowaniem, w nadchodzącym roku oraz kolejnych latach, środek ciężkości przenosić się będzie na specjalizacje IT związane z przetwarzaniem dużych zbiorów danych, języka naturalnego, technologiami chmurowymi, uczeniem maszynowym, a także cyberbezpieczeństwem.

Umiejętności związane z AI mogą zwiększyć zarobki pracowników o ponad 20%

Z biegiem lat sztuczna inteligencja stanie się towarzyszem i wsparciem inżynierów oprogramowania, wyręczając ich z powtarzalnych czynności. Przykładowo, na początku ubiegłego roku około 10% z nich korzystało z pomocy asystentów kodowania podczas tworzenia rozwiązań, a według szacunków analityków Gartnera  w roku 2028, liczba ta sięgnąć ma nawet 75%. Wbrew powszechnemu przekonaniu, sztuczna inteligencja nie zabierze im pracy. Wręcz przeciwnie – stworzy przestrzeń do pracy kreatywnej, co w dalszej perspektywie ma szansę zaowocować w postaci wielu technologicznych innowacji.

Nie da się więc ukryć, że umiejętności związane z AI w dalszej perspektywie staną się kluczowe i bardzo pożądane na rynku pracy. Warto więc już teraz poszerzać swoją wiedzę z tego zakresu i szukać swojej niszy. Z analizy danych pochodzących z jednej z najpopularniejszych platform dla freelancerów online, przeprowadzonej przez naukowców z Oxford Internet Institute i Center for Social Data Science na Uniwersytecie Kopenhaskim, wynika bowiem, że umiejętności związane ze sztuczną inteligencją mogą zwiększyć zarobki pracowników z kompetencjami cyfrowymi o ponad 20%

Przyszłość sztucznej inteligencji jest kwantowa

Ostatnie postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji i technologii kwantowej otwierają przed nami kolejne możliwości technologicznego rozwoju, szczególnie w kontekście szybkiego przetwarzania dużych zbiorów danych.

“Jest to ogromna szansa na rozwój w dziedzinach takich jak m.in. farmacja czy medycyna, ale też w sektorze finansów, energetyki czy lotnictwa, dla którego to w Sabre już teraz rozwijamy specjalistyczne narzędzia cyfrowe z wykorzystaniem AI. Stabilizacja na rynku technologii kwantowych i jednoczesny rozwój sztucznej inteligencji otworzyłyby w tym sektorze furtkę do jeszcze bardziej innowacyjnych rozwiązań, umożliwiając m.in. bardziej precyzyjne prognozowanie załamań pogodowych, co w rezultacie znacząco ułatwiłoby liniom lotniczym planowanie i koordynację alternatywnych połączeń” – komentuje Wojciecha Gworek, SVP Software Engineer i CEO w Sabre Polska.

Jednak, jak każda technologia, również ta niesie za sobą pewne zagrożenia – głównie dla bezpieczeństwa informacji, co jeszcze mocniej skupi uwagę technologicznych ekspertów na kwestiach związanych z ich ochroną.

Choć technologia kwantowa jest jeszcze w fazie eksperymentalnej i jej praktyczne zastosowanie możliwe będzie dopiero w najbliższych latach, naukowcy już teraz pracują nad jej rozwojem i połączeniem z AI. IDC przewiduje, że do roku 2027, inwestycje w komputery kwantowe rosnąć będą w tempie 11,5% rocznie.

Dominacja chmury obliczeniowej

Jak wynika z analiz Gartnera, światowe wydatki na chmurę obliczeniową w tym roku wzrosną o 20% w stosunku do roku ubiegłego. Ze względu na najniższe koszty pozyskania, utrzymania aplikacji, a także możliwość elastycznego skalowania mocy obliczeniowej w zależności od potrzeb, najczęściej wybieranym modelem chmury wśród wszystkich dostępnych na rynku będzie SaaS.

Technologie chmurowe to klucz do konkurencyjnej przewagi i innowacji, szczególnie tych opartych właśnie o sztuczną inteligencję, której upowszechnienie rozpoczęło technologiczny wyścig o dominację. Firmy na całym świecie zdają się mieć tego świadomość. Z raportu World Economic Forum wynika, że w ciągu najbliższych 5 lat rozwiązania z zakresu m.in. AI i data science, zamierza wdrożyć aż 75% z nich. Z kolei według szacunków McKinsey, rozwiązania oparte na AI pozwolą organizacją na poprawę biznesowej efektywności o ponad 40% i redukcję kosztów o ponad 30%.

Czy technologia może być zrównoważona?

Emisje cyfrowe stanowią dla firm na całym świecie ekologiczne wyzwanie. Tylko przetwarzanie danych w chmurze odpowiada obecnie za 1,5% wszystkich emisji gazów cieplarnianych na świecie.

“W najbliższych latach kluczowe będzie więc m.in. korzystanie z rozwiązań chmurowych wykorzystujących odnawialne źródła energii. W związku z tym, w roku 2022 w Sabre zamknęliśmy nasze ostatnie wewnętrzne centrum danych i z powodzeniem zmigrowaliśmy około 15 000 serwerów do Google Cloud Platform, które do roku 2030 korzystać będzie wyłącznie z odnawialnych źródeł energii” – mówi Wojciech Gworek. “Co więcej, jako firma technologiczna świadcząca usługi dla sektora travel, tworzymy cyfrowe rozwiązania, które pozwalają lotniczym przewoźnikom na całym świecie na bardziej optymalne i ekologiczne wykorzystanie floty. Ponadto w ekosystemie Sabre wprowadziliśmy tzw. self awareness content, informujący podróżnych o emisji CO2 generowanej przez samolot, którym zamierzają się przemieszczać, co umożliwia im wyszukanie połączenia lotniczego, które wygeneruje możliwie najmniejszy ślad węglowy” – podsumowuje.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *