AplikacjeCyberbezpieczeństwo

Urządzenia mobilne łatwym celem dla cyberprzestępców

Każdego roku coraz więcej pracowników wykorzystuje urządzenia mobilne do wykonywania obowiązków służbowych. Eksperci zalecają jednak ostrożność w używaniu smartfonów czy tabletów do łączenia się z firmową siecią. Aplikacje mobilne, instalowane często z niepewnych źródeł, niosą bowiem ze sobą wiele zagrożeń. Jak wskazują eksperci firmy Check Point, aż 97% organizacji doświadcza wielosektorowych ataków na urządzenia przenośne. A poza zainfekowaniem złośliwym oprogramowaniem, istnieje także ryzyko szpiegowania użytkowników. Warto więc uwzględnić w polityce bezpieczeństwa firmy Enterprise Mobility Management, czyli zarządzanie mobilnością przedsiębiorstwa.

Urządzenia mobilne łatwym celem dla cyberprzestępców

Znaczny wzrost ataków na urządzenia mobilne można łatwo powiązać z rozpowszechnieniem się pracy zdalnej. Zgodnie z raportem firmy Verizon „Mobile Security Index 2022” jej niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo organizacji zauważyło 79% respondentów, a 45% z nich przyznało, że tylko w ostatnim czasie doświadczyło naruszenia bezpieczeństwa z powodu ataków na urządzenia mobilne.

Z kolei badanie „Cybersecurity Census Report” opracowane przez Ponemon Institute wykazało, że aż 25% organizacji nie posiada rozwiązania do zarządzania zdalnymi połączeniami, które jest kluczowe dla zabezpieczenia zdalnego dostępu do infrastruktury IT.

Ransomware, spyware, keylogger

Jednym z największych zagrożeń w tym zakresie są niepewne aplikacje instalowane przez użytkowników z niezatwierdzonych przez dział IT źródeł. Mogą one zawierać oprogramowanie ransomware, które po przedostaniu się do firmowej sieci blokuje dostęp do newralgicznych danych i żąda okupu za ich przywrócenie.

Innym rodzajem złośliwego oprogramowania jest spyware, które szpieguje użytkownika i zbiera informacje na jego temat. Jeżeli natomiast cyberprzestępcy zainstalują na urządzeniu tzw. keyloggera, z łatwością przechwycą dane uwierzytelniające do kont osobistych i biznesowych.

Przeczytaj również
Microsoft Outlook otrzyma nową, bardzo użyteczną funkcję

Szczególnie niebezpieczne dla firm jest uzyskanie przez cyberprzestępców dostępu do konta Microsoft 365 pracownika. Dzięki temu mogą oni swobodnie poruszać się po zasobach organizacji w celu uzyskania informacji na temat osób pracujących w przedsiębiorstwie, jak i opłacalności zażądania okupu i ustalenia jego kwoty. Oprócz tego, mogą oni w oparciu o pozyskane dane przygotować jeszcze bardziej szkodliwe ataki, kierowane wobec różnych członków organizacji.

„Aby skutecznie zapobiec tego rodzaju sytuacjom, należy chronić nie tylko komputery stacjonarne i laptopy, ale także inne urządzenia z dostępem do sieci korporacyjnej i kont pracowników. Szczególnej ochronie powinny podlegać smartfony czy tablety, na których znajdują się aplikacje i dane biznesowe, niezależnie od tego, czy są one prywatne, czy firmowe. Przypadkowe zainstalowanie oprogramowania typu ransomware na takie urządzenie może przynieść tragiczne skutki dla całej organizacji” – wskazuje Sebastian Wąsik, Country Manager na Polskę w baramundi software.

Służbowe telefony bez TikToka i Discorda

Od jakiegoś już czasu sporo kontrowersji wywołuje oprogramowanie chińskich producentów. Przykładem jest TikTok, z którego korzysta ponad miliard użytkowników na całym świecie. Ta popularna aplikacja została zakazana dla pracowników instytucji Unii Europejskiej ze względu na obawy związane z ochroną danych osobowych i informacje o tym, że może być ona wykorzystywana do szpiegowania użytkowników.

Z kolei w kwietniu tego roku badacze zajmujący się cyberbezpieczeństwem wykryli nowy rodzaj złośliwego oprogramowania, które rozpowszechniane jest za pomocą posiadającego 300 milionów aktywnych użytkowników Discorda. Odkryty przez CyberArk Labs wirus o nazwie „Vare” wykorzystuje funkcję Nitro, która pozwala użytkownikom przesyłać duże załączniki i wiadomości, nie tracąc przy tym na jakości plików. Dzięki temu, platforma ta jest szczególnie popularna wśród deweloperów korporacyjnych, narażając jednocześnie firmy na niebezpieczeństwo.

Przeczytaj również
Bezpieczna separacja i monitorowanie sieci OT za pomocą firewalli Stormshield

Z całą pewnością trudno byłoby wymusić zakaz instalowania aplikacji takich jak TikTok czy Discord wśród pracowników z sektora prywatnego. Nie tylko ze względu na trudności w opracowaniu i przyjęciu odpowiedniego prawa w tym zakresie, ale również ze względu na to, że zakaz ten musiałby uwzględniać prywatne urządzenia zatrudnionych. W końcu niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie zainstalował firmowej skrzynki pocztowej na prywatnym telefonie. Wszystko to sprawia, że firmy muszą zmierzyć się z niezwykle trudnym zadaniem, jakim jest ograniczenie wektorów interakcji aplikacji i danych biznesowych z tymi rozrywkowymi.

„Obecnie trudno jest ograniczać punkty dostępu do wrażliwych danych, a osadzenie ich w chmurze właściwie zachęca do łączenia się z firmową siecią z różnych urządzeń. Oczywiście kluczowe znaczenie ma tutaj strategia Zero Trust, czyli taka, która wymusza autoryzację za każdym razem, gdy użytkownik chce uzyskać dostęp do aplikacji czy dokumentów biznesowych. Pełne bezpieczeństwo jednak można uzyskać tylko wtedy, gdy szczelnie oddzielimy od siebie sferę prywatną od zawodowej na takim urządzeniu. Służą do tego wciąż niewystarczająco popularne w Polsce narzędzia typu Enterprise Mobility Management” – przekonuje Sebastian Wąsik.

Zarządzanie mobilnością w przedsiębiorstwie pozwala kontrolować urządzenia przenośne w sposób odpowiedni do ich przeznaczenia. Wykorzystując odpowiednie do tego narzędzia, administratorzy IT mogą stosować na nich określone ustawienia dotyczące prywatności, dostępu do zasobów czy możliwości instalowania konkretnych aplikacji. Ciekawą funkcją jest również możliwość zablokowania urządzenia w przypadku jego zgubienia. Co ważne, jeżeli firma akceptuje model BYOD (ang. Bring Your Own Device) polityką zarządzania mobilnością w przedsiębiorstwie powinny być objęte również urządzenia prywatne wykorzystywane do celów służbowych, uważają eksperci.

Przeczytaj również
INNERGO: Innowacyjne usługi finansowe wymagają niezawodnych sieci wysokiej jakości. My je zapewniamy
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *