BiznesBranża ITRynek

Wyceny spółek technologicznych lecą w dół – 2023 rok najsłabszym dla rynku fuzji i przejęć od dekady

Jak wynika z najnowszego raportu Bain & Company, wyceny przejmowanych spółek technologicznych na świecie spadły drugi rok z rzędu w 2023 roku i są już niemal o połowę niższe w porównaniu do pandemicznego szczytu w 2021 roku. Powodem korekty na rynku były utrzymujące się wysokie stopy procentowe, niepewność makroekonomiczna oraz obostrzenia związane z otoczeniem regulacyjnym.

Wyceny spółek technologicznych lecą w dół – 2023 rok najsłabszym dla rynku fuzji i przejęć od dekady

Jak pokazują szacunki Bain & Company, średnia cena zakupu spółki technologicznej osiągnęła w 2023 roku wartość odpowiadającą 13-krotności jej zysku EBITDA. W 2022 roku inwestorzy płacili średnio 15-krotność zysku, a rok wcześniej nawet 25-krotność zysku. Pomimo tego mocnego spadku, 64% przedstawicieli sektora technologicznego uważa, że wciąż istnieje luka w oczekiwaniach co do ceny, jaką chcieliby uzyskać za spółkę sprzedający, a kwotą, jaką gotowi są zapłacić nabywcy.

“Główną przyczynę słabości przejęć i fuzji w sektorze technologicznym stanowi luka pomiędzy oczekiwaniami cenowymi sprzedających i kupujących. Mimo, że wyceny spadły w ostatnim czasie, to inwestorzy wciąż nie są przekonani do transakcji również ze względu na niepewne perspektywy rozwoju rynków i wysoki koszt pozyskania kapitału. Sprzedający chcą za to czekać na poprawę sytuacji i wzrost wycen” – skomentował Paweł Szreder, partner w Bain & Company.

Ubiegły rok okazał się być najsłabszy dla rynku fuzji i przejęć od 2013 roku. Łączna wartość transakcji na świecie spadła o 15% rok do roku do poziomu 3,2 biliona dolarów. To wartość o pół biliona dolarów niższa od wyniku z 2022 roku i 2,8 biliona dolarów niższa od dotychczas rekordowego 2021 roku. Największy spadek wartości transakcji dotyczył tych z udziałem funduszy private equity i venture capital – wyniósł aż 37%. Dla porównania, spadek łącznej wartości transakcji z udziałem inwestorów strategicznych wyniósł 6% rok do roku.

W sektorze technologicznym wartość transakcji z udziałem inwestorów strategicznych spadła na świecie o 43% rok do roku. W Polsce sektor ten wciąż jest dość mały, a na jego wartość wpływają pojedyncze transakcje. Ubiegłoroczny zakup udziałów w spółce gamingowej Techland przez chiński koncern Tencent Holdings spowodował, że wbrew globalnemu trendowi w Polsce łączna wartość transakcji w sektorze nowoczesnych technologii wzrosła.

“Firmy, które zdecydują się na przejęcia we wciąż niepewnym otoczeniu rynkowym, muszą przyłożyć jeszcze większą uwagę do realizacji zakładanych synergii. Według naszych badań w wielu przypadkach synergie przychodowe okazują się niższe niż przewidywane, a najczęstszą tego przyczyną jest niewystarczająca integracja portfela produktów oraz modelu dotarcia do klientów” – stwierdził Paweł Szreder. “W najbliższych miesiącach firmy technologiczne powinny zwiększyć swoją aktywność na rynku M&A, korzystając z okresu mniejszej konkurencji ze strony inwestorów private equity. Powinny działać odważnie, proaktywnie inicjując procesy transakcyjne, dokładnie identyfikować i kwantyfikować synergie w procesie due diligence i przystępować do ich realizacji natychmiast po zamknięciu transakcji” – podsumował ekspert.

Cały raport na temat globalnego rynku fuzji i przejęć dostępny jest pod poniższym linkiem.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *