MENU

W 2016 roku przybędzie zaawansowanych zagrożeń IT

1 grudnia 2015CSO

Z analiz firmy Fortinet wynika, że w przyszłym roku rozwinie się nowa gałąź ataków ukierunkowanych na infrastrukturę Internetu Rzeczy. Działania cyberprzestępców mają być też lepiej maskowane i trudniejsze do wykrycia – nie tylko przy użyciu tradycyjnych technologii.

security

Według analityków zespołu FortiGuard Labs w przyszłym roku nasili się skala ataków wykorzystujących luki w zabezpieczeniach na poziomie komunikacji M2M. Spodziewane jest zwiększenie ilości złośliwego oprogramowania opartego na protokołach komunikacji stosowanych m.in. w ramach infrastruktury Internetu Rzeczy. Tego rodzaju złośliwe oprogramowanie ma być wykorzystywane przez cyberprzestępców nie tylko do kradzieży cennych informacji, ale także na potrzeby uzyskania nieautoryzowanego dostępu do korporacyjnej infrastruktury IT. Eksperci firmy Fortinet spodziewają się też nasilenia skali ataków wymierzonych w nowoczesne urządzenia konsumenckie – w tym sprzęt typu wearable. Celem ataków będą też wyspecjalizowane urządzenia wyposażone w dostęp do Internetu, a także nowoczesny sprzęt medyczny.

W nadchodzących miesiącach nasilić ma się również skala zagrożeń ukierunkowanych na środowiska zwirtualizowane, a co za tym idzie także platformy cloud computing. Według ekspertów wykryta w tym roku luka VENOM pokazała, że istnieje możliwość przeprowadzenia ataku wymierzonego w platformę wirtualizacyjną z poziomu poszczególnych, zwirtualizowanych maszyn.

Jednocześnie, w miarę rozwoju technologii zabezpieczeń następować ma dynamiczny rozwój nowych sposobów maskowania ataków. Cyberprzestępcy mają również większą niż dotąd wagę przykładać do zacierania śladów prowadzonych działań. Następować ma również popularyzacja oprogramowania zaliczanego do grupy „ghostware” – jego funkcjonalność ma pozwalać na ukrywanie typowych – monitorowanych przez wiele systemów ochrony – efektów działań cyberprzestępczych. Nasilić ma się też skala ataków obchodzących zabezpieczenia w postaci środowiska typu sandbox.

The following two tabs change content below.
Piotr Waszczuk

Piotr Waszczuk

Zastępca redaktora naczelnego ITwiz. O rynku nowych technologii pisze od 12 lat. Autor publikacji, wywiadów, artykułów oraz opracowań dotyczących trendów i wydarzeń rynku IT, a także systemów wspierających biznes oraz nowych technologii. Redaktor prowadzący Raporty ITwiz poświęcone technologii in-memory oraz rozwiązaniom cloud computing. Autor licznych relacji z konferencji branżowych, publikacji analitycznych, materiałów typu case study i tłumaczeń.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »