Cloud computingAplikacjeRynek

5 trendów w obszarze cloud computing na 2024 rok

Chmura obliczeniowa jest obecnie nieodłącznym elementem świata cyfrowego. Oczywiście stopień wykorzystania tej technologii zależy często od wielkości organizacji oraz posiadanego stosu technologicznego. Mniejsze firmy i startupy, już teraz tworzą aplikacje cloud native. Z kolei większe migrują do chmury, jednak proces ten bywa długotrwały. W 2024 roku ważna będzie dalsza praca nad regulacjami, tak aby wspierały rozwój cloud computing, nie zapominając o bezpieczeństwie danych, wskazują eksperci Asseco Cloud.

5 trendów w obszarze cloud computing na 2024 rok

O zaletach chmury nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. W ostatnich latach zaszła spora zmiana w mentalności decydentów oraz odbiorze technologii cloud computing, która jest dużo bardziej odporna na zakłócenia niż tradycyjna infrastruktura on-premise. Outsourcing usług IT do chmury publicznej pozwala przyspieszyć ich implementację i sprawniej reagować na nowe potrzeby rynkowe. W przypadku administracji publicznej zmiany napędza prawo, które wymaga m.in. wdrożenia strategii przechowywania kopii zapasowych w chmurze. Z kolei biznes docenia skalowalność, elastyczne modele rozliczeń oraz bezpieczeństwo ciągłości działania.

Eksperci Asseco Cloud wskazują pięć najważniejsze trendów w obszarze chmury:

1. Lokalizacja backupu ma znaczenie – Wojna w Ukrainie pokazała, jak ważna jest lokalizacja zapasowych kopii danych, niezbędnych dla funkcjonowania państwa oraz firm z kluczowych gałęzi gospodarki. Jak podkreśla Lech Szczuka, prezes Asseco Cloud: “Backup jest przydatny tylko wtedy, gdy można z niego skorzystać. W przypadku zniszczenia centrum danych, gdzie był on przechowywany jest to niemożliwe. Dlatego warto rozważyć umieszczenie kopii zapasowych w centrum na terenie innego kraju, co pozwoli uzyskać dostęp do danych np. w przypadku wybuchu wojny”.

2. Prawo wspierające chmurę – W nadchodzącym roku możemy spodziewać się intensyfikacji prac nad kolejnymi przepisami, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa danych administracji publicznej oraz informacji dotyczących infrastruktury krytycznej. W dużej mierze będzie ono oparte na chmurze co, jest widoczne już na etapie specyfikacji projektów oraz w ofertach przetargowych. Eksperci Asseco przewidują, że w przypadku branż regulowanych, takich jak finanse, prawo również będzie otwierało się na technologię cloud computing, szczególnie w obszarze zapasowych centrów danych.

3. Nowe aplikacje będą powstawały w chmurze – Chmura jest naturalnym i podstawowym środowiskiem tworzenia aplikacji. Pozwala korzystać z gotowych komponentów, bibliotek i rozwiązań, które znacznie ułatwiają pracę nad oprogramowaniem. Wiele procesów zostało zautomatyzowanych. Jak tłumaczą specjaliści, aplikacje obecnie można „wyklikać”, nie trzeba tworzyć jej zupełnie od zera. Chmura oznacza również mniej pracy na poziomie infrastruktury np. brak potrzeby konfiguracji i wirtualizacji serwera. Zaoszczędzone w ten sposób zasoby, firmy mogą wykorzystywać na rozwój biznesu.

4. Dalsza migracja do chmury systemów legacy – W nadchodzącym roku dalej będziemy obserwowali przenoszenie dużych, wieloletnich systemów do chmury, zarówno w administracji publicznej, jak również biznesie np. bankowości. Jak podkreślają eksperci, to bardzo złożony proces, który często trwa wiele lat, wymaga dekompozycji tych rozwiązań i migracji poszczególnych elementów.

5. Chmura rozwija AI – specjaliści Asseco Cloud zwracają uwagę na nierozerwalny związek chmury i sztucznej inteligencji. Początkowo uczenie maszynowe było wykorzystywane do administrowania bazami danych. Z czasem technologia ta ewoluowała i znajduje coraz szersze zastosowania. “Obecnie chmura jest naturalnym środowiskiem rozwoju sztucznej inteligencji. Pozwala łatwo tworzyć aplikacje wykorzystujące AI oraz zarządzać nimi na późniejszym etapie. Trend ten jeszcze bardziej napędzi i tak ogromne zapotrzebowanie na usługi cloud computing i moc obliczeniową w najbliższych latach” – podsumowuje Lech Szczuka.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *