BiznesAnalitykaPolecane tematy

Analityka wsparciem dla firm sektora MSP w wykorzystywaniu ich przewag rynkowych

W dużych firmach rozwiązania z zakresu analityki biznesowej są dziś wykorzystywane powszechnie. Z kolei małe i średnie firmy mają na tym polu jeszcze duży potencjał do wykorzystania. Dobre praktyki i możliwości zastosowania zaawansowanej analityki z korzyścią dla biznesu omawiano podczas konferencji Advanced Analytics and Data Science.

Analityka wsparciem dla firm sektora MSP w wykorzystywaniu ich przewag rynkowych

Według analiz PARP małe i średnie przedsiębiorstwa mają ogromny wpływ na rozwój polskiej gospodarki. W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa sektora MSP muszą jednak bardziej aktywnie konkurować nie tylko z firmami podobnej wielkości, ale także z większymi graczami – często jest to bowiem pole do istotnego wzmocnienia własnej pozycji rynkowej. Jak przekonują przedstawiciele firmy SAS, przewagą małych i średnich firm jest m.in. duża elastyczność decyzyjna, która poprzez rozbudowane procedury i centralne zarządzanie jest niemożliwa do zastosowania w większych organizacjach. Mniejsze firmy charakteryzuje też większa skłonność do podejmowania ryzyka biznesowego. Decyzje takie nie muszą być jednak bezpodstawne – za sprawą nowych technologii i modeli wdrożeniowych, dziś nawet najbardziej zaawansowane narzędzia analityczne mogą być z powodzeniem wykorzystywane w firmach sektora MSP.
O konieczności nawiązania współpracy pomiędzy firmami sektora MSP, a dużymi operatorami danych mówił też dr Mariusz Cholewa, prezes zarządu BIK.

Niezależnie od tego, jak przekonują specjaliści SAS, skuteczne wykorzystanie analityki wymaga przygotowania i stworzenia planu biznesowego, a nierzadko też zbudowania ekosystemu partnerów wspierających efektywne wykorzystanie potencjału dostępnych dla danej firmy danych. Z kolei wśród największych barier stojących na drodze do wdrożenia analityki wymienia się: brak gruntownej analizy potrzeb, nieprawidłowe określenie celów wdrożenia oraz niską jakość danych. „Z jednej strony w dzisiejszych czasach istnieją już zaawansowane metody i narzędzia, wykorzystywane powszechnie przez duże przedsiębiorstwa. Z drugiej, można postawić hipotezę, że w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw zarówno wiedza i świadomość dotycząca wartości ekonomicznej narzędzi analitycznych, jak i ich praktyczne wykorzystanie w celu budowy przewag konkurencyjnych jest bardzo ograniczona. W celu pokonania tego ograniczenia potrzebne jest zaangażowanie dużych partnerów biznesowych i instytucji, które wezmą na siebie ciężar rozpowszechnienia istniejących rozwiązań oraz budowy świadomości wśród małych organizacji. To wymaga kompleksowej wizji i zaangażowania, ale przyniesie istotną wartość biznesową dla wszystkich” – mówi Serhij Fuks, Prezes AMA Institute.

Jednocześnie, firmy zaczynające drogę z zaawansowaną analityką danych muszą też budować kompetencje w tym zakresie. Zdaniem organizatorów konferencji Advanced Analytics and Data Science, to dlatego tak ważne jest zapewnienie bieżącej współpracy biznesu z uczelniami wyższymi. „Szkoła Główna Handlowa chce aktywnie uczestniczyć w rozwoju ekonomicznym Polski, dlatego korzystając z konsultacji z przedstawicielami biznesu, tworzymy plan nauczania obejmujący kierunki dedykowane analityce. W Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH oferujemy 3 kierunki studiów oraz 14 programów studiów podyplomowych związanych z analityką. Wraz z SAS Institute realizujemy program edukacyjny, którego uczestnicy otrzymują certyfikaty SAS, w tym m.in. Certyfikat „Analityk Statystyczny z Systemem SAS” oraz Certyfikat „Data Scientist z Systemem SAS” – na kierunku Analiza Danych Big Data, który cieszy się wśród studentów bardzo dużym zainteresowaniem” – podkreśla Profesor Joanna Plebaniak, Dziekan Kolegium Analiz Ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Prezentacje odbywające się podczas tegorocznej konferencji Advanced Analytics and Data Science były m.in. okazją do poznania możliwości użycia nowoczesnych narzędzi analitycznych w wybranych branżach. Prezentowano m.in. przykłady wdrożenia narzędzi analitycznych w firmach Baltona, Kasa Centrum i Apotex.

Organizatorem konferencji Advanced Analytics and Data Science była Szkoła Główna Handlowa. Partnerami wydarzenia byli SAS Institute oraz AMA Institute.

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *