Branża ITRynek

Czy producent procesorów Snapdragon pójdzie śladami koncernu AMD?

W borykającej się ze spadkiem rentowności firmie Qualcomm wdrożono już program oszczędnościowy. Wedle zapowiedzi zwolnienia obejmą nawet 4,5 tys. osób. Niewykluczone jednak, że znaną m.in. z produkcji wykorzystywanych w zaawansowanych smartfonach układów rodziny Snapdragon firmę Qualcomm czekają daleko idące zmiany modelu biznesowego.

Czy producent procesorów Snapdragon pójdzie śladami koncernu AMD?Źródło: Qualcomm

Przedstawiciele firmy Qualcomm przyznają, że niezbędne są strategiczne zmiany biznesowe, które pozwolą na wzmocnienie pozycji rynkowej i rentowności spółki. “Środowisko biznesowe stale się zmienia więc wcześniejsze analizy rynkowe mogą okazać się już nieaktualne – w tym kontekście zamierzamy ponownie przyjrzeć się naszej strategii” – mówi Derek Aberle, prezes firmy Qualcomm. “Zdecydowaliśmy się spojrzeć na obecną strukturę organizacyjną firmy w zupełnie nowym świetle” – dodaje.

W gronie potencjalnych nabywców wydzielonego z firmy Qualcomm działu produkcyjnego wymienia się przede wszystkim koncerny Intel oraz Samsung.

Do odsprzedaży działu zajmującego się produkcją układów Qualcomm nawołują m.in. przedstawiciele funduszu inwestycyjnego Jana Partners. W wyniku takich zmian firma Qualcomm zajęłaby się przede wszystkim rozwojem technologii, a także projektowaniem procesorów oraz licencjonowaniem praw do ich produkcji. Ten obszar działalności być zdecydowanie bardziej rentowny od działalności produkcyjnej. Podobną strategię rozwoju w 2009 roku przyjął koncern AMD. Wówczas działalność produkcyjna została wydzielona do spółki GlobalFoundries, zaś firma AMD skoncentrowała się na rozwoju technologii. Obecnie wydzielona z AMD spółka produkuje układy m.in. na zlecenie firmy IBM.

Qualcomm rozwija również oprogramowanie – m.in. rozwiązania dla służby zdrowia, edukacji, inteligentnych miast, a także technologie wyświetlania obrazu i transmisji danych

Ostateczne decyzje dotyczące ewentualnego podziału firmy Qualcomm zapaść mają do końca roku. Równolegle rozpoczęto restrukturyzację. Z oficjalnych informacji wiadomo, że planowane jest zmniejszenie zatrudnienia nawet o 15%. Zwolnienia i zmiany organizacyjne mają przynieść oszczędności rzędu 1,4 mld USD rocznie.

Projektowane i wytwarzane w zakładach firmy Qualcomm procesory znajdują szerokie zastosowanie m.in. w popularnych urządzeniach mobilnych. Układy amerykańskiego producenta są wykorzystywane we flagowych telefonach firm HTC, ZTE, a do niedawna także Samsung. Firma Qualcomm rozwija również oprogramowanie – m.in. rozwiązania dla służby zdrowia, edukacji, inteligentnych miast, a także technologie wyświetlania obrazu i transmisji danych. W ofercie Qualcomm znajdują się też rozwiązania związane z Internetem Rzeczy. Niezależnie od tego, w kluczowym obszarze działalności, zdaniem analityków, amerykański koncern coraz częściej przegrywa jednak konkurencję z producentami tańszych procesorów oraz dostawcami wysoce wyspecjalizowanych układów. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość akcji Qualcomm spadła o jedną piątą.

W gronie potencjalnych nabywców wydzielonego z firmy Qualcomm działu produkcyjnego wymienia się przede wszystkim koncerny Intel oraz Samsung. Wartość ewentualnej transakcji mogłaby wynieść nawet 40 mld USD. Przedstawiciele obu firm nie komentują pojawiających się doniesień. Jednocześnie, zdaniem niektórych analityków, alternatywą dla podziału firmy Qualcomm mogłoby być nawiązanie strategicznej współpracy z innymi producentami procesorów.
Warto dodać, że zdaniem cytowanych przez agencję Reuters ekspertów wartość ogłoszonych od początku 2015 roku przejęć lub fuzji firm działających na światowym rynku półprzewodników sięga już niemal 80 mld USD. Jest to poziom najwyższy od 15 lat.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *