InfrastrukturaCIOPolecane tematy

ERP w Microsoft Azure – od czego zacząć?

Promocja

Zwiększenie skuteczności i elastyczności działań biznesowych, zmniejszenie kosztów ponoszonych w obszarze IT czy lepsza wydajność aplikacji to tylko niektóre korzyści, jakie firmy mogą odnieść dzięki przeniesieniu systemu ERP do chmury obliczeniowej, np. Microsoft Azure. Kiedy zachęcić swoich klientów do skorzystania z tego rozwiązania i jak przeprowadzić ich przez ten proces?

ERP w Microsoft Azure – od czego zacząć?

Czas na decyzje

Człowiek szybko przyzwyczaja się do zastanych warunków i nie lubi zmian. Stąd opory we wprowadzaniu innowacji w firmach. Ich właściciele boją się zakłócenia procesów biznesowych, które mogą zagrozić przedsiębiorstwu. Dlatego chcąc zaoferować klientowi usługi chmury obliczeniowej, warto wybrać odpowiedni moment na taką zmianę. Można wyróżnić ich kilka:
• Szybki rozwój firmy i wzrost jej potrzeb w zakresie IT
• Konieczność reorganizacji serwerowni
• Wzrost kosztów utrzymania infrastruktury IT w modelu in-house
• Wystąpienie problemów firmy z podołaniem zleceniom w momentach wzrostu sprzedaży

Każdy z tych przypadków to chwila, w której warto klientowi przedstawić ofertę migracji aplikacji ERP do Microsoft Azure lub ich implementacji w firmie na bazie tejże platformy.

Proste porównania

W związku z tym warto przygotować dla klienta zestawienie, w którym przedstawione zostanie porównanie kosztów inwestycji w środowisko lokalne oraz Microsoft Azure. Da to przedsiębiorcy jasną odpowiedź, która z nich jest najatrakcyjniejsza cenowo. Oczywiście wymaga to określenia aktualnych potrzeb klienta w zakresie rozwiązań IT i związanej z nimi niezbędnej wielkości zasobów, które trzeba będzie wykorzystać, aby im sprostać.

Należy wreszcie zastanowić się nad zarekomendowaniem klientowi dostawcy usług chmurowych, którego oferta będzie najatrakcyjniejsza zarówno pod względem kosztowym, jak i wszystkich innych parametrów, niezbędnych do wykonania migracji lub implementacji systemu ERP. Warto przy tym sprawdzić wszelkie wymagania techniczne migracji, aby nie zostać zaskoczonym w momencie jej przeprowadzania.

Działania pod kontrolą

Wreszcie warto ustalić z klientem harmonogram migracji. O ile niektóre firmy są gotowe, aby migrować wszystko jednocześnie, łatwiejszym — i mniej ryzykownym — podejściem jest migrowanie na raz tylko jednej aplikacji lub jednego obciążenia. Na przykład można zacząć od mniej krytycznych obciążeń, takich jak środowisko deweloperskie i testowe, a nie od środowiska produkcyjnego. Ten drugi model działania pozwoli na wykonanie wszelkich niezbędnych testów przed przystąpieniem do migracji aplikacji krytycznych dla działania firmy. To zaś umożliwi wprowadzenie zawczasu wszelkich niezbędnych poprawek i zmian, tak aby nie zakłócić procesów w firmie. Po sprawdzeniu, że migracja środowiska deweloperskiego i testowego przebiegła poprawnie, można z powodzeniem przystąpić do przenoszenia środowiska produkcyjnego.

Podjęcie tych kilku kroków z pewnością zachęci klientów do skorzystania z Microsoft Azure i pozwoli im na zachowanie poczucia bezpieczeństwa podczas wkraczania w proces migracji do chmury lub pierwszego wdrożenia systemów ERP w firmie w oparciu o cloud computing.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *