Cloud computingBranża ITBiznesRynekPolecane tematy

Hewlett Packard Enterprise uruchamia usługi AI w chmurze

Wprowadzając usługę HPE GreenLake for Large Language Models firma HPE wchodzi na rynek dostępnych w chmurze rozwiązań sztucznej inteligencji. Zapowiadana jest także cała gama opartych na sztucznej inteligencji i wykorzystujących współdzieloną infrastrukturę chmurową, rozwiązań zaprojektowanych pod kątem konkretnych branż i scenariuszy użytkowania. Nową ofertę ogłoszono podczas trwającej konferencji HPE Discover 2023.

Hewlett Packard Enterprise uruchamia usługi AI w chmurze

Oferta HPE GreenLake zostanie rozszerzona m.in. o obsługę tzw. dużych modeli językowych, realizowaną w modelu chmurowym, w oparciu o współdzieloną infrastrukturę i udostępnianą na żądanie. Wedle zapowiedzi usługa HPE GreenLake for Large Language Models pozwala na wykorzystanie zasobów światowej klasy superkomputerów HPE, aby trenować, dostrajać i wdrażać wielkoskalowe modele AI za pośrednictwem nowej usługi chmurowej. Za sprawą modelu usługowego nowa oferta ma być szeroko dostępna dla organizacji o dowolnej wielkości – od startupów, po największe korporacje. Przedstawiciele HPE zapowiadają też m.in. uruchomienie dedykowanych rozwiązań wspierających m.in. scenariusze z zakresu: modelowania zmian klimatu, opieki zdrowotna i nauk biologicznych, usług finansowych, a także produkcji i transportu.

„W przeszłości sztuczna inteligencja była dostępna jedynie dla dysponujących odpowiednimi budżetami instytucji państwowych i globalnych gigantów chmurowych. Obecnie, dzięki HPE, AI stanie się dostępna dla wszystkich, najpierw w formie dużych modeli językowych, działających na sprawdzonych, ekologicznie zasilanych superkomputerach HPE” – podkreśla Antonio Neri, prezes i dyrektor generalny HPE. Jego zdaniem, za sprawą nowej usługi HPE, organizacje z całego świata zyskają możliwość łatwego wykorzystania platformy pozwalającej trenować, dostrajać i wdrażać modele AI na dużą skalę i w sposób odpowiedzialny. To z kolei ma przełożyć się na większą innowacyjność takich organizacji, a także doprowadzić do wielu zmian rynkowych. „Jesteśmy w momencie generacyjnej zmiany w dziedzinie sztucznej inteligencji. Przyniesie ona równie ważną transformację, jak pojawienie się sieci www, urządzeń mobilnych czy chmury” – dodaje Antonio Neri.

Technologicznie, usługa HPE GreenLake for Large Language Models wykorzystuje rozwiązania Aleph Alpha, niemieckiego startupu rozwijającego technologie z obszaru AI. Dzięki zastosowaniu technologii Aleph Alpha, klienci zyskają możliwość wykorzystania sprawdzonego, gotowego do użycia rozwiązania typu LLM umożliwiającego m.in. sprawne przetwarzanie oraz analizę tekstu i obrazów.

Jednocześnie – jak podkreślają przedstawiciele HPE – w przeciwieństwie do większości rozwiązań chmurowych ogólnego przeznaczenia, w których różne obciążenia są uruchamiane równolegle, usługa HPE GreenLake for LLMs będzie korzystać z natywnej dla AI architekturze zaprojektowanej pod kątem wykonywania pojedynczego, wielkoskalowego treningu sztucznej inteligencji i symulacji. Takie podejście ma umożliwiać wykorzystanie pełnej mocy obliczeniowej wykorzystanych superkomputerów HPE Cray XD. Co ważne, sprzęt wykorzystywany na potrzeby usług AI firmy HPE ma być niemal w pełni zasilany energią odnawialną.

Usługa HPE GreenLake for LLMs ma być publicznie dostępna dla klientów ze Stanów Zjednoczonych już pod 2023 roku. Z kolei dostępność nowej usługi w Europie jest zapowiadana na początek 2024 roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *