InfrastrukturaRynek

HPE prezentuje nową linię superkomputerów Cray

Firma Hewlett Packard Enterprise (HPE) zakończyła integrację z amerykańską spółką Cray. Dzięki fuzji powstała nowa linia superkomputerów pod marką HPE Cray. Są one dostępne obecnie w dwóch konfiguracjach: HPE Cray EX z chłodzeniem cieczą i HPE Cray z chłodzeniem powietrzem.

HPE prezentuje nową linię superkomputerów Cray

Zdaniem przedstawicieli HPE nowa linia superkomputerów Cray jest odpowiedzią na wyzwania tzw. ery Exascale. Chodzi o coraz wyższe wymagania obliczeniowe, które są efektem konieczności wydobywania jak największej ilości informacji i poszukiwania wartości biznesowej w szybko rosnących zbiorach danych. Jak wskazują przedstawiciele HPE, wymagania te nie tylko będą napędzać ewolucję infrastruktury superkomputerowej, ale umożliwią również szersze wykorzystanie superkomputerów do napędzania innowacji i transformacji cyfrowej zarówno w ośrodkach badawczych, jak i w instytucjach komercyjnych.

Superkomputery HPE Cray oparto na szeregu technologii HPE (Hewlett Packard Labs) oraz Cray. Wykorzystane rozwiązania technologiczne obejmują m.in. architekturę Shasta firmy Cray i są opracowywane dla pierwszych trzech amerykańskich systemów eksaskalowych – w miarę ich rozwoju, pojawią się one najpierw w linii superkomputerowej HPE Cray, a następnie będą szerzej obsługiwane przez różne produkty i usługi HPE. „HPE po raz pierwszy udostępnia swoim klientom prawdziwie wszechstronne portfolio technologii superkomputerowych, usług oraz oprogramowania – od przedsiębiorstwa po eksaskalę” – powiedział Peter Ungaro, wiceprezes i dyrektor generalny HPC i Mission Critical Solutions (MCS), w Hewlett Packard Enterprise.

Superkomputery chłodzone cieczą lub powietrzem

Superkomputery HPE Cray są obecnie dostępne w dwóch konfiguracjach zróżnicowanych pod względem możliwości oraz zastosowanego podsystemu chłodzenia. I tak, dla klientów wymagających najwyższej wydajności, gęstości i sprawności, przykładowo, na potrzeby rozległych środowisk IT, odpowiedni ma być chłodzony cieczą superkomputer HPE Cray EX. Wedle zapowiedzi wykorzystane rozwiązania pozwalają na bezpośrednie chłodzenie wszystkich komponentów maszyny w kompaktowej konfiguracji łopatkowej. Co więcej, jak podkreślają specjaliści HPE, szafy serwerowe HPE Cray EX zawierają też szereg funkcji umożliwiających wykorzystanie układów CPU o najwyższej mocy (powyżej 500W), zmniejszając wymagania w zakresie okablowania międzyoperatorskiego i obniżając koszty operacyjne nawet o 50% w porównaniu ze standardową infrastrukturą szaf chłodzonych powietrzem. Infrastruktura chłodzona cieczą odznacza się również bardziej zwartą architekturą systemu, minimalizując użycie droższych optycznych kabli połączeniowych w porównaniu z tańszymi kablami elektrycznymi. Z kolei chłodzone powietrzem rozwiązanie superkomputerowe HPE Cray opiera się na węzłach obliczeniowych HPE Apollo w połączeniu z rozwiązaniami komunikacyjnymi HPE Slingshot i dedykowanym oprogramowaniem HPE Cray.

System Cray ClusterStore E1000

Równolegle, przedstawiciele HPE zapowiedzieli nową linię rozwiązań pamięci masowych HPE Cray ClusterStor. Obejmuje one obecnie rozwiązanie Cray ClusterStor E1000, czyli system który zaprojektowano tak, aby był skalowalny i ekonomiczny, a jednocześnie zapewniał wydajność niezbędną m.in. do zapewnienia sprawnej obsługi przetwarzania strumieni danych danych. Jak podsumowują przedstawiciele producenta, łączy on w sobie to, co najlepsze z tradycyjnych systemów pamięci masowej HPC, z najlepszymi nowoczesnymi systemami pamięci masowej typu all-flash klasy korporacyjnej.

Przypomnijmy, że HPE przejęło firmę Cray w maju ubiegłego roku za kwotę ok. 1,3 mld dol.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *